Jump to content

Как най-правилно да изградя мрежа в сграда


uBoTo

Recommended Posts

  • Отговори 46
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • uBoTo

    15

  • NetworkPro

    10

  • 111111

    4

  • Mupo neTkoB

    4

Аз мога да направя бетон филтриране на торенти което едва ли някой друг може 8) Това правя само с MIKROTIK чети по устните ми MIKROTIK

WRT54 просто го продай за 15лв и се радвай че си се отървал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре. До тук се спирам на - суич на 4-тия етаж, през етаж по едно UniFi, на рецепция RB751U-2HnD (за да има покритие на партера) и остана да ме посъветвате за рутер? Какво да използвам? Както и откъде във Варна мога да закупя UniFi и МикроТик? Защото нали се сещате, че ако нещо се скапе (а то винаги има и такъв вариант) ще има едно чудене и пулене какво да правим. Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това RB дето е на рецепция може да служи за рутер. Това е идеята. Ако искаш по-високи скорости и натоварвания ще трябва нещо по-мощтно обаче и далеч не толкова евтино.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Щом ще са през етаж е добре да им разменяш позициите, примерно от едната и от другата страна на склада, за да постигнеш оптимално покритие; ако ще има по eдно AP на етаж, дръпни кабел до всяко от суича на 4-тия етаж, за да се застраховаш и при евентуални проблеми да не ти спира цялата мрежа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено ще пусна кабел до всеки етаж и ще видя как е покритието. Ако има проблем, смятам да изнеса през етаж на друго положение (не в склада) Ап-тата да покрият навсякъде. Смятам първоначално да ползвам Линксиса, който го има, за рутер. Ако има проблеми ще мисля за нещо по-сериозно. И без това мрежата ще се ползва рядко, и няма да е кой знае колко натоварена. Ако някой има други или още идеи - нека да сподели.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма смисъл от Атом за такова решение. Евтините бордове си бутат над 50-60мегабита а там не вярвам да им трябват повече. Ако Ви трябва помощ относно изграждането може да ни потърсите на ЛС ( от Варна сме ) .

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моля те не използвай Linksys-а. Използвай MikroTik борда който съм посочил. Разликата е в това че Linksys-а (WRT54GL/GS ?) е по-нестабилен и уязвим на атаки и прекарва твърде малко трафик. Освен това ако го направиш с Linksys се излагаш.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Определено ще пусна кабел до всеки етаж и ще видя как е покритието. Ако има проблем, смятам да изнеса през етаж на друго положение (не в склада) Ап-тата да покрият навсякъде. Смятам първоначално да ползвам Линксиса, който го има, за рутер. Ако има проблеми ще мисля за нещо по-сериозно. И без това мрежата ще се ползва рядко, и няма да е кой знае колко натоварена. Ако някой има други или още идеи - нека да сподели.

Каква реално е задачата, т.е. каква скорост се разпределя и за какъв бюджет.

Така, както го чета, звучи като WiFi за хотел, което в общия случай не предполага особени скорости.

Според мен можеш спокойно да си почнеш с твоя си рутер, AP-та по избор (и да не са Unifi-ta, може и прост TP-Link, флашнат с DDWRT ще свърши работа).

Микротик, разбира се е добро решение, но съвсем не евтино и ако нямаш опит - не е и лесен за старт, особено ако се гони краен срок. Той не е и най-добрия вариант, но другите варианти са още по сложни (*nix базирани), поставената задачата съвсем не изисква такива решения.

Почни с каквото имаш, в последствие ще го доразвиваш, мрежата е модулна, лесно се коригира.

При нас сме пускали в хотели цялостни решения на база DDWRT с доста безжични точки и си работи до ден днешен с покритие, ниски латенции и прочие.

Борбата с downloaders има и без да имаш особени функции - или им пусни стандартен шейп на IP, или филтрирай високите портове и/или сайтовете за торрент (по-известните).

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NetworkPro, защо да се излагам, след като мрежата няма да е отговорна и не ми трябват кой знае какви инвестиции. Затова гледам да използвам наличните средства. Не съм професионалист в областта на мрежите, но имам представа ако се прави нещо стабилно какво трябва да се използва. Затова се спирам на колкото се може по-прост вариант, с лесно развиване ако се наложи.

Networker, точно за почивна база става въпрос. Скоростта, която се получава от доставчика още не е уточнена, но предполагам ще е 16 или по-скоро 24 Mbps. Предполагам, че общия брой свързани потребители наведнъж няма да надхвърля 10-15 човека. Затова смятам да предвидя мрежата за около 30 потребител (които едва ли ще се закачат някога). Бюджета не е конкретизиран още, за сега проучвам вариантите за изграждане. Така като гледам може и без УниФи, но при тях до колкото разбрах предимството е, че със софтуера им може да работят на принципа на GSM клетките (вижда се една мрежа и автоматично се закача към Ап-то с по-силен сигнал). Това с DD-WRT може ли да се получи? Не ми е оставало време да прочета за всички възможности с DD-WRT.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направи го така както казах аз. Иначе ще има проблеми и потенциални проблеми. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NetworkPro, ами дай малко разяснения тогава. Твоето предложение честно казано ме затруднява - VPN, RRCP ... не съм се занимавал и ми се вижда сложно за тази семпла мрежа, която трябва да се направи. Трябва и суич-а да е еди какъв си (да може да се програмира до колкото виждам).... Само не разбрах RB751U-2HnD дали става да е рутер и АП едновременно, защото в интернет пише, че си е АП? Тъй като виждам, че си голям фен на МикроТик и ми предлагаш само него, кажи ми какво е преимуществото и какви проблеми ще имам с DD-WRT и Линксиса за 4-5 месеца работа на година (както ще работи мрежата)?

И все пак чисто теоретично: Какъв е смисъла да се изгражда мрежа, работеща 4-5 месеца, осгиряваща достъп до Интернет на хората да си проверят фейсбука и пощата, с техника, която няма представител в моя град и ако все пак (колкото и рядко да има дефекти) стане нещо ... цялата система спира работа и от 4-те месеца, в които трябва да работи мрежата, тя ще работи 2-3, докато се достави или подмени Микротика или Унифи. Не е ли по-рационално в този случай да се използват примерно Тп-Линк 1043 с DD-WRT, така че и да се скапе техниката - другите са еднакви и само подменям и настройвам и си продължава работата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.