Jump to content

Запитване за Wireless решение


bachvarov

Recommended Posts

Здравейте, колеги.

До сега само четях и разглеждах форума и намирах решение на проблемите си, но сега нещата станаха по сложни или поне за мен са такива.

Ситуацията е следната. Имам задача от хотел да му изградя Wireless мрежа на всеки етаж. Като тази мрежа трябва да е с едно и също име на всеки етаж. Да си има парола за достъп и тя да може да се сменя периодично. Понеже етажите са 7 /седем/, смятам да сложа и седем рутера. Но ще стане доста тежко за обслужване, понеже нямат реални адреси в мрежата си ще трябва да ходя всеки път да сменям паролата не място и на всеки поотделно.

Та бихте ли ме посъветвали за избор на надеждно устройство и за гъвкаво решение.

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

7 Рутера или АР-та ?

Името на мрежата може да е еднакво, но не ползвай един канал на всичките

парола на мрежата и хотел за мен е "глупост неземна" ползвай хотспот

пък парола на сервизната мрежа ако имаш нужда от такава

относно техниката, дай някакви изисквания за скорост и клиенти както и допустим бюджет

поне аз лично работя с такава изградена мрежа

и мога да давам практични решения ако те интересуват

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бюджета на проекта е около 1000лв.

Необходимостта от парола не е толкова задължителна, но хотела се намира непосредствено до офис града и искам да се отделя от нея.

Интернета в хотела ще е безплатен така че може и да минем без парола.

Мисля та се спра на старата школа linksys wrt54gl.

Решението според мен е :

Слагам по рутер на етаж.

Пускам го да работи като АП без парола.

и забравям за каквито и да е неудобства с паролите.

Забравих да спомена, че стаите са по 12 на етаж в квадрат.

Поздрави.

Редактирано от bachvarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бюджета на проекта е около 1000лв.

Необходимостта от парола не е толкова задължителна, но хотела се намира непосредствено до офис града и искам да се отделя от нея.

Интернета в хотела ще е безплатен така че може и да минем без парола.

Мисля та се спра на старата школа linksys wrt54gl.

Решението според мен е :

Слагам по рутер на етаж.

Пускам го да работи като АП без парола.

и забравям за каквито и да е неудобства с паролите.

Забравих да спомена, че стаите са по 12 на етаж в квадрат.

Поздрави.

По едно у-во на етаж ще ти е малко според мен.

Ползването на G устройства към сегашния момент не е особено разумно - по хитро е да сложиш N сапунерки с 2/3 антени (примерно TP-Link, със сменяеми антени) и да наредиш външни антени с тях (панелки). Зад цялото това нещо слагаш PC или борд с Микротик и толкова - а и повечко скорост на N.

Повечето TP-Link работят коректно с DDWRT (дори на сайта на TP-Link е изтъкната тази съвместимост), с него фърмуер мисля, че можеше да се орязват слабите сигнали за WiFi (като при Микротик) с което ще филтрираш нежеланите далечни клиенти.

Ако пък искаш защита по WiFi, пусни една оторизация по WLAN MAC с Микротик и вградения му радиус (но всеки нов гост на хотела ще трябва да ви дава MAC и някои да го add-ва, което е неудобство).

Друго добро решение е варианта с Uniwifi на Ubiquiti, по 1 до 2 такива на етаж и единна система.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Nano-та с тях можеш и да шейпиш клиентите.Защото отварят лаптопита и хукват торентите без лимити.Ако стаите са по 6 от 2-те страни на коридор по 1 през етаж и каналите 1-6-11 и така нататък.Да раздават от различни мрежи и да са като рутер,не бридж.И 1 корав рутер преди тях.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма ли да е по-добре да е локо поради по широкия ъгъл. А за шейпа на нано/локо имай и едно на ум - по някога прави глупости!

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

hotspot G+N 2.4Ghz АР-та с изолация на клиентите

разположението според характеристиките на сградата

използването на "мощни" на ватове АР-та забрави да е ефективно

дори е деструктивно

ваучери с име и парола вече прави всеки хотспот софтуер

аз лично си ползвам този на микротик

чрез малко HTML и малък термичен принтер

може да се дават индивидуално на всеки желаещ

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-добре заложи на прозрачни AP-та (чувствителни) и нещо по ячко зад тях да ги шейпва (Mikrotik нагоре) от колкото рутери по етажите. Едно устройство на етаж едва ли ще е достатъчно за всички на дадения етаж, по добре 2 с по-малка мощност от колкото 1 мощно.

Търси вариант с линукс базирани AP-та.

Варианта с Unifi също не е за подценяване.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едва ли е толкова важно на какво ще заложи. Не вярвам да има гости, постоянно живеещи в хотела. Преди време бях в хотел с безжична мрежа работеща на 802.11b. Връзката беше супер, защото ми трябваше само за скайп и мейл. Едва ли някой ще вземе да тегли филм в хотела, ако има куп други удоволствия! Затова, всеки един от гореизброените варианти е добър, решаваща е цената!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз бих заложил на МТ с хотспота или TP-Link с DDWRT за по 40 лева в магазините с 5 dbi антенки но сигурно се намират и много по евтино.Имам едно такова което е хем клиент хем сам пуснал виртуално АП уптайима му е 77 дена, спира когато спре тока от ЕОН. Със chilli спот ауторизацията е на отделна машинка с дебиан и chilispot сървър кадето се шейпи и се генерира усер и пасс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Networker че какво ще е това непрозрачно АР ???

иначе и с edimax става като техника

инак аз бих сложил рутерборд за да лимитирам по сигнал

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Networker че какво ще е това непрозрачно АР ???

иначе и с edimax става като техника

инак аз бих сложил рутерборд за да лимитирам по сигнал

Ако е рутер, а не AP ще се маскират с MAC-а на рутера, а с AP е прозрачна комуникацията и контрола на връзката до клиента се извършва от нещото зад тях.

Варианта с МТик на всякъде е много добър, но едва ли ще се вмести в 1000 лв. за всичко.

Най-евтино би излязло според мен, с TP-Link AP-та (със или без DDWRT) и MTik, за управление + HotSpot услугата на МТик. Така ако някой в съседство опита да се върже, ще му иска user+pass.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.