Jump to content

Мрежова топология тип ring


Anatoli

Recommended Posts

в момента съм навързал 5-6 смарт суича на неомонтана и няма проблеми ,мрежата е градена само с такива суичове ,ако знаеш марки които се дънят сподели

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Anatoli

    12

  • master

    6

  • gbdesign

    3

  • Mile

    2

Ако и обясниш в каква схема си получил дадения резултат може и да ти каже някой . Иначе да STP на MIKROTIK така прави спира дадения порт . Както си забелязал там има едно Priority с което може да им предаваш "Важност" ако правиш нещо като Backup и втората ти линия е с по малък капацитет можеш да определиш коя да отпадне ако и двете линии са живи.

Успех!

ми схемата е следната вдигна един брич слагам 2-те ланки там, и на този брич без да пипам нищо повече задавам да работят някакви адреси на вече новия интерфеис , слагам статик адрес на лан картата на личния компютър в класът на адресите който преди това съм сложил на брич интерфеиса,двата кабела който излизат от микротика, единият отива в един суич другият в друг между двата суича има мост и аз си закачам компа на които и да е от суичовете,и няма проблеми сега тествам и с повече суичове

п.п микротика е нова инсталация има само едно правило за нат на wan порта

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

в момента съм навързал 5-6 смарт суича на неомонтана и няма проблеми ,мрежата е градена само с такива суичове ,ако знаеш марки които се данят сподели

Ами аз точно с монтански SS8P успях да си лупна сигмент преди време, но е възможно и други да е имало по трасето... пък и в ринга имаше и 3 умни от различни вендори.

P.S. монтанските са хубави, но не ги брой за умни ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами аз точно с монтански SS8P успях да си лупна сигмент преди време, но е възможно и други да е имало по трасето... пък и в ринга имаше и 3 умни от различни вендори.

P.S. монтанските са хубави, но не ги брой за умни ;)

ми да ти кажа тези с който си правя тестове съм ги ресна до defoult настройки няма влани ,и не мисля да има поне за сега понеже ще се ползват в няколко села с малко клиенти и просто няма смисъл ,пък ако след време почнем да ги разбиваме на влани ще си ги тествам първо и тогава ще влизат в боя

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен ако изрично не се дропва STP/всичко освен PPPoE примерно, със ACL(правило) в някой баш-умен управляем суич, не би трябвало да има проблем.

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оооо проблемите идват най-вече от изключенията в правилата. Един суич зацепил в халф дуплекс може да ти скъса нервите... връзката уж работи, но проблемите не свършват само със загубата на DHCP...примерно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с STP-to има смисъл за оптични кръгове в голяма МАН мрежа, която освен ринг може да бъде пентаграм или колело от каруца.... :)

Играл съм си няколко пъти със STP-тата. Работят, но винаги ми се струва някак безмислено да се прави в ЛАН мрежа.

За мен, не ми се налагало да правя това в мрежата. Виж ако има клиент дето шари $$$ на месец за оптики - ще му изградя нужните бекъпи. Ама за 20 кинта нет - как пък няма да правя рингове или прочее.

Иначе, ако правиш подобни чудеса - по-добре си вземи някой управляем суитч за 50-100 леа дето работи и го сложи него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако има такива клиенти дето дават $$$ на месец няма изобщо да са на лан и в мрежата на останалите :) Аз за това му казах на човека да наблегне на местата който правят проблем по скоро от колкото да си навлича повече не приятности.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако има такива клиенти дето дават $$$ на месец няма изобщо да са на лан и в мрежата на останалите :) Аз за това му казах на човека да наблегне на местата който правят проблем по скоро от колкото да си навлича повече не приятности.

и защо трябва да има клиенти който дават много кинти не че не искаме но просто пазара го е наложил вече ,както споменах в по горните постове мрежата се гради в момента не можем да си направим звезда понеже сме доста в страни от центъра на населеното място,и обмисляме да си направим ринг от които да излизат лъчове така и по лесно ще се локализират проблеми, и при евентуална издънка на суич няма да оставим всички без нет,то даже маи ще се получи нещо като хибридна мрежа между звезда и ринг

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Идеята с ринга е добра, особено ако по втората част от ринга също има включени абонати (т.е. не е само заради backup-а). Струва си да се тества, дори и в села (по-малко разходки с лодки при проблем). Пишете като стане, как се държи.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да по второто рамо също ще има абонати ,разбира се че ще пиша

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли по-добре да си закарате оптика :) Иначе аз не казвам, че не е добре просто е доста сложен вариант и ако не се тества доста обстойно преди да се внедри може да има по-скоро отрицателни последствия.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е ли по-добре да си закарате оптика :) Иначе аз не казвам, че не е добре просто е доста сложен вариант и ако не се тества доста обстойно преди да се внедри може да има по-скоро отрицателни последствия.

да оптиката си е по добре но оптика за 20-30 човека не си заслужава поне на този етап

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@master:

Съгласен съм с теб. По-добрият вариант е да се оправят/преправят проблемните места, като там се изведат оптични точки. Имаче със СТП ще е повече играчка и занимавка, отколкото да се разцепи мрежата на няколко сегмента и ефекта ще е същият.

@anatoli:

Незнам колко ще е оптиката дълга и колко парички ще струва изграждането й, но оптиката ВИНАГИ се изпаща, дори и за 1 клиент от 20 лева.

Пуснеш ли ги на оптика - поддръжката на тия клиенти почва да клони към нула. Колкото повече пари инвестираш в оптика, толкова повече стойността на поддръжката на услугата се приближава към нулата. А какво по-добре за теб и за клиента от това ?

За мен е безмислено да хвърляш време и усилие в адаптация на технологии към конкретен случай с цел да минеш "за без пари" или по тънката лайсна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.