Jump to content

Мрежова топология тип ring


Anatoli

Recommended Posts

здравейте на всички, въпроса ми е как да затворя пръстена без да лупна суичовете по пръстена, на статик ип съм, мрежата тепърва се гради ,и търся някакъв оптимален вариянт че не ми се разкарва през ден до тия села

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 30
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • Anatoli

    12

  • master

    6

  • gbdesign

    3

  • Mile

    2

сподели как точно

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм 100% сигурен така, че нека и други колеги да споделят. Но по пътя на 2 те трасета трябва всички суичове да разбират от съответния портокол и се настройват рутингите но тук не се сещам мисля, че трябва задължително да е с динамичен рут. Колегата беше ми го обяснявал но преди доста време. Предполагам OSPF трябва да ти свърши работа.

Лично аз предпочитам при малки мрежи ръчната намеса. А защо просто не си оправиш мрежата ами искаш да си вкараш още един проблем на главата ? Ако все пак толкова искаш да тестваш може да пробваш с на Cisco - Пакет трейсар-а.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариантите за такъв тип "ринг" са OSPF, CDP, BGP, RIP. Предимно се ползва OSPF, но щом задаваш такъв въпрос много зор ще видиш с тях :)

Пробваи да сложиш два микротика с бриджнати интерфейси и пуснат STP/RSTP.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

доколкото съм запознат с геометряита .... във всеки кръг може да има точка/и дето разбират топологията. тук изключвам други геометрични фигури и обем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За л2 не трябва ли да има навсякъде умни суичове ?

не, стига да има едно което да разбира че в него са влезли двата лъча на ринга ,какво мислите за вариянт някакъв борд с 2,3 и повече лан входа ,влизат двата края в този борд и самия борд пингва гейта и отдвете страни, при евентуално отпадане на някой от клоновете на ринга пинга от едната страна на ринга спира, микротик разбира това и си бричва портовете и всичко е наред , какво мислите за този вариянт той колегата в по горните постове ми го е предложил интересно ми е това ли е най-масовия вариянт? Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Mile ти каза горе да ползваш STP .Това e добър вариант да не казвам ВЕРНИЯ 8) .

Ако в този ринг точката в която събираш двата края на ринга съвпада с тази от която ти идва нета най лесно е там да сложиш нещо дето потдържа STP/RSTP и това е .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И после да не съм чул "багер скъса оптиката на много гадно място, след 40 минути ще го оправят".

Ако топологията е нещо като кръг с кабели минаващи от различни места, с RSTP, колкото и да се къса на едно място тоя кръг - останлото си работи.

Умното устойство с RSTP верно може да е дори един RB750GL в бридж режим на правилното място. Тествайте му латенцията при голям брой пакети в секунда обаче, ако се вдига - ще трябва по-хардуерно решение че MikroTik Bridge-ва през CPU-то.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес , в тестови условия с един микротик 3.20 с stp или rstp на брича няма значение кое е от двете, rstp е малко по бързо от stp, си затворих един малък ринг от 2-3 суча и си работи перфектно , мерси много на всички който се включиха най-вече на Mile 8)

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

само някой ще ми обяснили това защо портовете са disable

post-541-0-00354200-1316789640_thumb.png

Редактирано от Anatoli

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако и обясниш в каква схема си получил дадения резултат може и да ти каже някой . Иначе да STP на MIKROTIK така прави спира дадения порт . Както си забелязал там има едно Priority с което може да им предаваш "Важност" ако правиш нещо като Backup и втората ти линия е с по малък капацитет можеш да определиш коя да отпадне ако и двете линии са живи.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

STP и RSTP са правилният вариант, но имай в предвид че някои суичове режат stp анонсите и може да си спретнеш много хубав луп. /R/STP е перфектно за топология по-близка до квадрантна мрежа, от колкото до ринг. Ако имаш повече от 1 умни суича в ринга, трябва внимателно да направиш настройките, за да не стане беля. Ако пък идеята е за изграждане на 2 паралелни трасета, още по-добрият вариант е някой от протоколите за агрегиране на връзка...примерно LACP. С него получаваш 1 трасе със сумарна скорост от двете.

Редактирано от gbdesign
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.