Jump to content

Устройства за хотспот


Велин

Recommended Posts

  • Администратор

Networker с това решение има 50 точки свързани с подземен лан

проблема е гора и метални покриви на бунгала

омнита в случая направо зад ъгъла изчезват 17дб

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз си редя пикостатион на УБНТ с фирм за унифи :) през 300-400м

Pico-то на каква цена ти идват, че гледам ценово са близко до loco M2, т.е. с loco M2 няма ли да е по-добре?

Networker с това решение има 50 точки свързани с подземен лан

проблема е гора и метални покриви на бунгала

омнита в случая направо зад ъгъла изчезват 17дб

Не отричам, че решението ти е добро (вероятно един от най-добрите варианти за качество и фунционалност), но е скъпо решение и покритието му е ограничено от мощността на клиентските устройства, също и максималната скорост, ако картите, които ползваш теоретично е 3x24Mbps (зависи кое устройство как работи на съответния стандарт) понеже не могат да се добавят екстри като турбо и/или nstream.

От друга страна, на тази цена могат да се вземат примерно 15 устройства (сапунерките на TP-Link), да се наредят през 200-300 метра в отделни кутии, регулатори с тях и прочие (с техните си антени) и се получава 15x24Mbps (в случая, в който 802.11n не е приложим) + поне 5 пъти по-голяма площ в покритие.

В моя случая аз търся евтино решение от към AP, които поради наличие на VLAN-и, мога да добавя където и да е във вече изградената ми мрежа, като всички тези AP-та (в случая до 4096 заради поддържаните тагове) централно да снасят трафика на един MT с оторизация. Което ми дава възможност към работеща кабелна мрежа да добавя и безжична такава :).

Големи антени не са нужни, понеже разстоянията са под 100 м и няма особени пречки по пътя на сигнала, а и схемата е upgradeable понеже след време тези AP-та могат да бъдат заменени с UBNT с по-мощни радия + антените в тях.

Също голям "+" е 802.11n и двете антени (сменяеми) - повече скорост за преносими компютри с N и по-голям обхват (добавка на панелки при нужда).

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за локо м2 още няма фирм има само за пико-то но получих мейл от убнт че вече имало оутдоор версия на унифи-то и след разговор с релоуд се разбра че до 2 мес ще има в бг

outdoor версията много прилича на рокет така че няма да се учудя ако е рокет отвътре http://www.ubnt.com/company/newsletter/0133.html

Редактирано от danielskiii
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичките тези АП-та по лана ли ги редите или е оптика до всяко?

В зависимост от скоростите за wifi, при мен ще е първо в общия лан, в някои места dedicated, т.е. отделен лъч само за даден регион.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Не отричам, че решението ти е добро (вероятно един от най-добрите варианти за качество и фунционалност), но е скъпо решение и покритието му е ограничено от мощността на клиентските устройства, също и максималната скорост, ако картите, които ползваш теоретично е 3x24Mbps (зависи кое устройство как работи на съответния стандарт) понеже не могат да се добавят екстри като турбо и/или nstream.

От друга страна, на тази цена могат да се вземат примерно 15 устройства (сапунерките на TP-Link), да се наредят през 200-300 метра в отделни кутии, регулатори с тях и прочие (с техните си антени) и се получава 15x24Mbps (в случая, в който 802.11n не е приложим) + поне 5 пъти по-голяма площ в покритие.

В моя случая аз търся евтино решение от към AP, които поради наличие на VLAN-и, мога да добавя където и да е във вече изградената ми мрежа, като всички тези AP-та (в случая до 4096 заради поддържаните тагове) централно да снасят трафика на един MT с оторизация. Което ми дава възможност към работеща кабелна мрежа да добавя и безжична такава :).

Големи антени не са нужни, понеже разстоянията са под 100 м и няма особени пречки по пътя на сигнала, а и схемата е upgradeable понеже след време тези AP-та могат да бъдат заменени с UBNT с по-мощни радия + антените в тях.

Също голям "+" е 802.11n и двете антени (сменяеми) - повече скорост за преносими компютри с N и по-голям обхват (добавка на панелки при нужда).

Точно затова съм си вързал гащите с 3 сектора които освен че лъчат по добре и приемат бая бая по добре от което и да е омни или стандартна антена на което и да е устройство и имам 3 канала на точка.

Скоростите реално са ограничени само и единствено на 9 мегабита все пак клиента за 3 евра на ден получава 128к/320к

относно N стандарта може би скоро стига да има кой да изкупи старите СМ9/CM9-GP (150 броя)

сега за сапунерките

взимам 15 както казваш, за тях ми трябват 15 кутии (понеже влажноста тук е 75+% пък и трябва да се монтират някъде)

трябва да се прекара ток и лан до тях криво ляво една кутия лан кабел + 2 макари ел кабел

този кабел трябва да е под земята (простори не тача,) за да е под земята кабелите трябва да са в инсталационна гофра ф50 за да събера кабеляка,

Ел кабела лесен ама 15х8мм лан е дебело нещо (стига да не решиш да слагаш суичове).

И все пак в края ще трябва един UPS и един 16 портов интелигентен суич и 16 лан протектора.

Е май тия евтините ми излизат по скъпи, и това още в изграждането,

но има и един друг фактор "честотни канали", като набухаш 15 сапунерки от 1-ви до 50-ти канал ли ще ги набуташ,

понеже на 13 канала те сами ще си разказват играта без клиенти, а ако сложиш и още 10 клиента

и да речем че 4-ма от тях за с епъл шит нещо си и ти забиват тп-линк-овете от тях (доста често наблюдаван ефект)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно затова съм си вързал гащите с 3 сектора които освен че лъчат по добре и приемат бая бая по добре от което и да е омни или стандартна антена на което и да е устройство и имам 3 канала на точка.

Скоростите реално са ограничени само и единствено на 9 мегабита все пак клиента за 3 евра на ден получава 128к/320к

относно N стандарта може би скоро стига да има кой да изкупи старите СМ9/CM9-GP (150 броя)

сега за сапунерките

взимам 15 както казваш, за тях ми трябват 15 кутии (понеже влажноста тук е 75+% пък и трябва да се монтират някъде)

трябва да се прекара ток и лан до тях криво ляво една кутия лан кабел + 2 макари ел кабел

този кабел трябва да е под земята (простори не тача,) за да е под земята кабелите трябва да са в инсталационна гофра ф50 за да събера кабеляка,

Ел кабела лесен ама 15х8мм лан е дебело нещо (стига да не решиш да слагаш суичове).

И все пак в края ще трябва един UPS и един 16 портов интелигентен суич и 16 лан протектора.

Е май тия евтините ми излизат по скъпи, и това още в изграждането,

но има и един друг фактор "честотни канали", като набухаш 15 сапунерки от 1-ви до 50-ти канал ли ще ги набуташ,

понеже на 13 канала те сами ще си разказват играта без клиенти, а ако сложиш и още 10 клиента

и да речем че 4-ма от тях за с епъл шит нещо си и ти забиват тп-линк-овете от тях (доста често наблюдаван ефект)

В твоя случай е така, но при мен нещата са по различни - няма място където да монтирам само 1 излъчваща станция (без значение колко радия има), която да обслужи целия периметър. Пък и скоростите са по-големи (вероятно между 1 и 4Mbps на потребител) и е добре да се поделя скоростта между повече у-ва.

Кутиите и кабелите са предвидени - няма как без тях, както и захранването (по FTP).

Относно каналите - всички, у-ва, които работят на 2.4 са си лимитирани в този банд, който не е особено широк. Но не е проблем, понеже обслужваните зони са няколко, на голямо разстояние една от друга, а максималния брой у-ва в дадена зона е до 8, разделен в 2 групи по 4, които групи не се виждат (сгради на пътя им) и се получава по 4 броя в банд, което през 3 канала си е доста добро решение.

Забиването, ако се получи такова, си има доста решения, от watchdog функции (ако е UBNT) до рестартирвачки в кутиите.

Поради факта, че са доста у-ва в една зона, дори да забие някое, друго ще се препокрие частично с обхвата на първото и ще има къде да се закачи user X.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

по описаните начини нещата само се оскъпяват, това моята гледна точка Велин да каже неговата.

при теб нещата са други ти нямаш изградена мрежа, затова ми е удбно и по - евтино ако може да се ползват направо убнт като гледам в менюто имат подръжка някаква на влан-и но не съм правил проби, а иначе от Микротик говорят за пускане на Омнитик версия за 2,4гхц което също ще е интересно. Освен това мисля че за тоя зашумен ефир по-добре по - начесто да са радиата отколкото с една антена на високо.

Врианта с рутери при клиентите :) отпада, а това с проблемите с влан-и на определени чипсети за пъви път чувам, има май доста да се ровя по темата.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

я малко да събудя темата. да предложите нещо за пускане на хотспот с микторик автентициране (рутера го има) и антени за 1 сграда външен монтаж, може би около 6 панелки от двете страни на сградата. единственто е да може да вдигне влан за отделяне на АП-тата от другата мрежа. също мисля и за централно захранване за всичките ап-та.

някой работил ли е с Локо м2 или да сложа нано 2

мисля да ползвам и едно централно на захранване.ком и транфертер V10-12 защото ще са едно до друго устройсвата и ще захраня и двете едновременно от едно място. (устройствата ще са предполагам на 3 групи по 2бр)

кабела дали да е заедно с 2х0.5 за ток или да ползвам пое инжектори.

и като цяло дали е добра идея за Локото или ще препоръчате нещо по-добре (по-евтино или на близка до тази цена)

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Тя работата ще стане с каквото и да е стига клиентите да няма видимост преди да са ошеипени

понеже ще ти разкажат играта с торенти моренти

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за това ми трябва да може да тагва устройството едно вланче да го закарам до рутера и там да режа, да кълцам, да шейпя :)

до сега си обсъждаме с колегата Даниелски дали няма да е по-удачно да се пусне директно импулсно от захранване на лаптоп за всичките нанота и дали няма да си пречат като са 2 нанота на 1 кол с минимум 45градуса ъгъл за да могат да облъчат цялата сграда (фасадата и) и пред едното нано може би ще излезе едно иглолистно дърво :) :) колко ще пречи то.

с какво вкарвате тока в наното и колко е макс разстоянието за лан порта му да няма загуби (без да съм го мерил минава може би 100м но с малко)

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.