Jump to content
  • 0

Интересна Схема - Мнения, предложения и идеи


Rous

Въпрос

Здравейте колеги,

имам една идея която мисля да реализирам, преди това бих се радвал ако споделите вашето мнение.

Схемата е такава:

От точка А до точка Б имам изграден bonding, посредством 2 бр. 433АН, 4 бр. CM9 и 4 бр. антени.

Съвсем скоро между двете точки изградихме свързаност с FO, която е от етер до етер на RB-овете.

Много ми се иска да не развалям bondinga, и да остане за бекъп.

На този етап от едната страна bondinga е изваден от bridge, и при проблем с FO ще го добавя.

Иска ми се бекъпа да работи без човешка намеса.

Идеята ми е следната:

bonding.png

Ще се радвам да споделите вашите мнения и идеи за тази ситуация.

Поздрави Росен Бъчваров.

Редактирано от Rous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Извинявай за въпроса, ама защо искаш да правиш бекъп на оптиката ?

Ясно е, че пред багериста всички са равни, и не че не трябва да се прави бекъп на оптиката, но до колкото чета и разбирам от това което искаш да направиш, тоя клиент/клиенти колко мангизи ще плаща/ат ? Защото за такава услуга бих ги ръсил по някоя хилядарка на месец.

А за тия парички, ще взема 2 суитча със работещо RSTP (както казаха по-горе) и ще платя на някой да се качи 3-4 пъти по тоя комин (150 метра ?!?!) няколко пъти. Пък и няма да се занимавам да откривам нови методи за затопляне на водата.

Вярно, че не ти помагам да си решиш проблема с това мнение, но поне се надявам да потърсиш вече намерено решение.

Досега никой не ми е търсил бекъп на оптика, въпреки 4 часовият даунтайм при повреда в договора.

Редактирано от smacker
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги, благодаря ви за мненията но моля ви нека се фокусираме върху самото решение без да подменяме хардуера.

Има ред причини поради които съм използвал точно тази схема.

Networker:

1. Не търся голям трафик, тези линкове са бекъпи на оптични трасета, и при максимално натоварване не минават и 100 мб/с !

2. Ако скрипта при отпадане на ФО ми добави бондинга в бриджа, какво ще се случи ако се възстанови ФО ??? Лоопбек ?

3. Къде е този скрипт, мога ли да го погледна ?

4. Поради местоположението на Стейшъна, е трудно добавянето на нови устройства, изключвам варианта с 750 ( а и за сега е излишен ).

5. Бордовете не са 300 а са 800 MHz, но това пак не е по темата.

Пропуснал съм AH-а след 433 :).

Доста се изписа по темата, би трябвало да имаш вече някаква насока за решаване на проблема.

Варианта с трънкнати портове с умни switch-ове звучи най-чисто, но не може да се добавя техника.

Варианти за размисъл:

1.RSTP с приоритети + по-интелигентните медии предложени от колегата pavlan;

2.RSTP с приоритети + скрипт (пинг на нещо, което се достига само през оптиката, при липса down-ваш порта към оптиката и се задейства backup механизма на RSTP. На определен интервал up-ваш + пинг и така докато се възстанови линията);

3.Mesh топология.

Относно конкретната схема, губи ми се смисъла от Stupid switch до AP-то и Bonding 2 на стейшъна.

По-правилно изглежда да имаш:

PPPoE -> RB433AH-AP (bridge s RSTP в него Bonding 1 + eth-ите)->

->RB433AH-station (bridge s RSTP в него Bonding 1 + eth-ите)->users

Друг вариант е да вкараш в Bonding 1 eth-а със оптиката, т.е. да се прави бондинг между 2xWLAN-а + 1xLAN и там да тестваш видовете Bonding ако искаш да е чист backup, а не балансиране.

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да наистина се написа доста, и съм изключително благодарен на всички за предложенията и мненията.

смисъла за тъпия суич е, че просто така е изградено, там ще трябва да го преправя ако искам да бондна оптиката и бондинг 1 от страна на АПто.

Още веднъж Благодарности, на всички :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

да не говорим за смисъла на bonding за backup.. като знам и баланса на микротик къв е.

примерен сценарий:

1. понеже е бекъп никой не гледа линковете.

2. оптиката пада

3. приемаме, че има работещо решение трафика да мине през wireless-а, но единия линк е с кофти сигнал и губи пакети

= юзерите гледат тъпо. всякакви приложения чувствителни към пакет лосс просто не работят или работят колко да има там нещо.

Сега да напиша аз какво бих направил. Не е задължително да е правилно, но е лесно и ненатоварващо :)

Разкарвам бондинга и оставям само един линк. Бия disable на wlan-a и го заебавам. Като изкопат оптиката и звънне първия юзер съпорта влиза и дава enable.

Преди да сплайснат пак disable. Така бих направил само ако не ми се преправя!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Я гледай ти, една от най-добрите теми от години насам :)

Не ми харесва че като станат повечко кютуци, вероятността един от всички да причини спиране на трафика - нараства. Как ще се избегне това? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Формулата на Миле и аз съм я правил, че основното трасе си беше между 2 умни суича с оптика, но бейкъпа минаваше и през няколко глупави и RSTP не сработваше и мрежата се лупваше. Та гасих не Wlan а LAN порта на далечната страна но принципа е същият....и така и не се наложи никога да го запаля ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.