Jump to content
  • 0

Интересна Схема - Мнения, предложения и идеи


Rous

Въпрос

Здравейте колеги,

имам една идея която мисля да реализирам, преди това бих се радвал ако споделите вашето мнение.

Схемата е такава:

От точка А до точка Б имам изграден bonding, посредством 2 бр. 433АН, 4 бр. CM9 и 4 бр. антени.

Съвсем скоро между двете точки изградихме свързаност с FO, която е от етер до етер на RB-овете.

Много ми се иска да не развалям bondinga, и да остане за бекъп.

На този етап от едната страна bondinga е изваден от bridge, и при проблем с FO ще го добавя.

Иска ми се бекъпа да работи без човешка намеса.

Идеята ми е следната:

bonding.png

Ще се радвам да споделите вашите мнения и идеи за тази ситуация.

Поздрави Росен Бъчваров.

Редактирано от Rous
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Има вариант е със скрипт, който следи оптичния линк, при отпадане вади LAN-а с оптиката от бриджа, и вкарва бондинга.

Но ползвайки такива бордове, не можеш прекара повече от 100Mbps заради портовете на RB433, за това по-хитрия вариант е да вкараш преди първия и след втория борд по един RB750G, на които да пуснеш бондинг между лановете отиващи съответно за оптика и RB433. Потребителите ще са зад втория RB750G, а не зад втория RB433.

Така балансираш двата вида преносни среди - едната безжична, другата оптична едновременно, и ако спре която и да е, всичко се прехвърля към другата (т.е. ако всичко работи, пренасят и двете линии паралелно).

Плюсовете са 2:

- всичко става автоматично;

- ако решиш да слагаш гигабитови медии, RB750G е с гигабитови поротве и ще имаш гигабит + колкото вдига бондинга.

Редактирано от Networker

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

@Networker тези бордове имат 3 порта 10/100 които също може да се бонднат което ще докара доста над 100 мегабита

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да знам, но ако единия се ползва за оптика остават само 2, което води до макс 200Mbps.

Пък и 300-тя MHz на тези бордове с бондинг на 2xWLAN + 100Mbps за оптика едва ли ще ги прекара.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

религията ли не ви позволява да използвате разумен свич? ако е за Л2 с него може да направите нужното. ако па толко нема пари изнесете ппп сървъра в селото и пуснете vlan-и по двете трасета. на тях си вдигнете оспф, бгп или каквото там ви устройва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колеги, благодаря ви за мненията но моля ви нека се фокусираме върху самото решение без да подменяме хардуера.

Има ред причини поради които съм използвал точно тази схема.

Networker:

1. Не търся голям трафик, тези линкове са бекъпи на оптични трасета, и при максимално натоварване не минават и 100 мб/с !

2. Ако скрипта при отпадане на ФО ми добави бондинга в бриджа, какво ще се случи ако се възстанови ФО ??? Лоопбек ?

3. Къде е този скрипт, мога ли да го погледна ?

4. Поради местоположението на Стейшъна, е трудно добавянето на нови устройства, изключвам варианта с 750 ( а и за сега е излишен ).

5. Бордовете не са 300 а са 800 MHz, но това пак не е по темата.

111111:

Факт, правилото на мечо пух, колкото повече толкова повече :)

Mile:

1. Никой не говори за религия :) има много детайли които не са споменати за този линк.

2. Стейшъна е 150 метровата площадка на комин на ТЕЦ, това с умните суичове или с концентратора няма как да стане.

3. Трафика както споменах не е за ритейл клиенти, няма и pppoe, просто 10-тина vlana.

Всъшност това което ме интересува повече:

1. Тази схема би ли работила ?

2. Нужно ли е Бондинг2 в АП частта или е достатъчно бридж средата от суича ?

3. Както и всички други идеи и предложения.

Благодаря ви за мненията ви, очаквам още дискусии.

Поздрави, Росен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Колеги, благодаря ви за мненията но моля ви нека се фокусираме върху самото решение без да подменяме хардуера.

Има ред причини поради които съм използвал точно тази схема.

Networker:

1. Не търся голям трафик, тези линкове са бекъпи на оптични трасета, и при максимално натоварване не минават и 100 мб/с !

2. Ако скрипта при отпадане на ФО ми добави бондинга в бриджа, какво ще се случи ако се възстанови ФО ??? Лоопбек ?

3. Къде е този скрипт, мога ли да го погледна ?

4. Поради местоположението на Стейшъна, е трудно добавянето на нови устройства, изключвам варианта с 750 ( а и за сега е излишен ).

5. Бордовете не са 300 а са 800 MHz, но това пак не е по темата.

111111:

Факт, правилото на мечо пух, колкото повече толкова повече :)

Mile:

1. Никой не говори за религия :) има много детайли които не са споменати за този линк.

2. Стейшъна е 150 метровата площадка на комин на ТЕЦ, това с умните суичове или с концентратора няма как да стане.

3. Трафика както споменах не е за ритейл клиенти, няма и pppoe, просто 10-тина vlana.

Всъшност това което ме интересува повече:

1. Тази схема би ли работила ?

2. Нужно ли е Бондинг2 в АП частта или е достатъчно бридж средата от суича ?

3. Както и всички други идеи и предложения.

Благодаря ви за мненията ви, очаквам още дискусии.

Поздрави, Росен.

vrrp/carp

  • Харесай 1

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравей,

Понеже не те интересуват повече от 100Мбит можеш да ползваш STP или RSTP Priority на кой да е от Брижовете от двете страни. Бондинга на Микротик не работи много коректно при отпадане на някой от линковете и аз не те съветвам да ползваш Бондинг 2 за

Redundancy. В случая не е и нужно.

Пусни да речем RSTP (STP пак става по бавно ще работи (ще се усеща:)) Можеш да настроиш Priority като по ниската стойност има по голямо тегло и това е . Ако пък искаш си настрой че единият интерфейс е Backup пак там в бриджа и готово.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

стейшъна може и да е в друг град. какво значение има? всъщност какво по топологията трябва да се променя освен да се дадат малко пари? така и така буташ трафика от борда до некво сървърно, буташ трафика от оптиката пак до там.. 2 порта + един към ппп сървъра. дори да е горе на комина едно cisco осем портово дърпа 12W. всъщност ти понеже вече си го направил какво питаш? дали е добре както е? ми не е

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

стейшъна може и да е в друг град. какво значение има? всъщност какво по топологията трябва да се променя освен да се дадат малко пари? така и така буташ трафика от борда до некво сървърно, буташ трафика от оптиката пак до там.. 2 порта + един към ппп сървъра. дори да е горе на комина едно cisco осем портово дърпа 12W. всъщност ти понеже вече си го направил какво питаш? дали е добре както е? ми не е

Колега, с рис но повярвайте ми не и идеята да Ви обидя ще Ви кажа, че мненията като Вашите са причината нашите Български форуми да са трудно и рядко полезни на хората които задават въпросите си в тях.

Разбирам, че Балканският манталитет е "по - добро от моето предложение няма", но моля Ви кажете ми кое от това което аз написах не разбрахте.

1. Конфигурацията не трябва да се променя !!!

2. Кое Ви кара да си мислите, че съм го направил ? Ако бяхте прочел какво съм написал щяхте да вникнете в проблема и да разберете, че все още не съм.

Смея да твърдя, че отговорите освен лишени от логика, имам чувството, че са по някоя друга тема.

Имам и малко риторични въпроси на които не търся и отговори:

Изкачвали ли сте 150 метра вертикална стълба на -15 градуса за да подменяте оборудване ?

Не смятате ли, че правилото по-малко активни устройства - по-малко грижи е правилно ?

Въпреки, че средствата не са проблем, не мисля, че подобна инвестиция за Вашият умен суич е уместна.

Въпросът ми в частност и форумът е насочен към проблеми и решения свързани с МикроТик, точно такова решение търся и аз.

Както споменах фокусът трябва да е върху въпросната схема а не върху други алтернативни решения.

Искено се надявам да не съм засегнал егото ви на специалист, доверете ми се далеч съм от тази идея, и все пак ви благодаря за отделеното време и предложените решения.

Искрено благодаря на kokaracha и bobo мисля, че предложението за IEEE 802.1D не е никак лошо, и решението на моят проблем се крие точно там.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здр колега ;)

малко не стана ясно на АП-то през тъпия суич ли минава ФО или е директно в лан-а на 433-ката ?

този bonding2 как точно го използваш ? :)

иначе как може да стане номера :

на station-a махаш бондинг2 и правиш нов bridge2 примерно с protocol-mode=rtsp

bonding1 му даваш по-висок path-cost ти се маркира като backup порт в bridge2

когато падне оптиката ( порта е down !) би трябвало за около 30сек да пусне трафика пред backup port-a

и като се вдигне , още 30сек :)

Редактирано от pavlan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здр колега ;)

малко не стана ясно на АП-то през тъпия суич ли минава ФО или е директно в лан-а на 433-ката ?

този bonding2 как точно го използваш ? :)

иначе как може да стане номера :

на station-a махаш бондинг2 и правиш нов bridge2 примерно с protocol-mode=rtsp

bonding1 му даваш по-висок path-cost ти се маркира като backup порт в bridge2

когато падне оптиката ( порта е down !) би трябвало за около 30сек да пусне трафика пред backup port-a

и като се вдигне , още 30сек :)

Благодаря ти за предложението pavlan,

ФО минава през тъпият суич, и това е проблемът който ме притеснява, че не мога да направя бондинг от страната на АП.

Лошото в ситуацията с бридж 2 е, че ако падне оптиката то порта ще остане ъп, защото медията ще е захранена.

Просто трафика през ФО ще спре, при повредена оптика ( пази боже ) :)

Идеята с бондинга е, че той няма да следи порта ъп даун а ще следи дали минава трафик през оптиката.

Тук идва и въпроса дали ще дели трафика през двете трасета самият бондинг. Не съм експериментирал,

мисля в понеделник да направя едно лаболаторно упражнение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

мда такива са форумите... интернет доставчиците също. само ми обясни кво значение има каде е техниката? по твоята логика до всяка релейка трябва да има тъп свич ^^

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

мда такива са форумите... интернет доставчиците също. само ми обясни кво значение има каде е техниката? по твоята логика до всяка релейка трябва да има тъп свич ^^

Физическото местонахождение няма никакво значение.

Значение има ако примерно системата се захранва от фотоволтаик, която е с ограничена мощност.

Ако на свободната MiniPC платка има допълнителни ВДС-и.

Ако системата е изградена и достъпа до самата нея е труден.

Както и много други детайли.

Включително и това, че си трябва дупце да се катери някой отново.

Всичко това както и ред други детайли, ги обобщих в едно единствено словосъчетание: Схемата не може да се променя.

Търся решение на тази схема. Подчертах го няколко пъти.

Идеята ти с доставчиците, както и с тъпия суич до всяка релейка, ми убягва. Възможно е проблемът да е в мен.

В допълнение, повечето релейни станции са ми без етер част...

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря ти за предложението pavlan,

ФО минава през тъпият суич, и това е проблемът който ме притеснява, че не мога да направя бондинг от страната на АП.

Лошото в ситуацията с бридж 2 е, че ако падне оптиката то порта ще остане ъп, защото медията ще е захранена.

Просто трафика през ФО ще спре, при повредена оптика ( пази боже ) :)

Идеята с бондинга е, че той няма да следи порта ъп даун а ще следи дали минава трафик през оптиката.

Тук идва и въпроса дали ще дели трафика през двете трасета самият бондинг. Не съм експериментирал,

мисля в понеделник да направя едно лаболаторно упражнение :)

ще сложиш едни по-хубави медии с LFP (link fault pass-through) дето му викат ;)

демек като загасне оптиката , пада и медния порт http://datainterfaces.com/FIB1-10-100W-SC20BF.aspx

бондинга има разни интересни режими но незнам дали можеш да enslave-неш друг бондинг ..?

ако нещо се запъне звънкай в Пловдив да помагаме ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.