Jump to content

Въпрос за OFFSet Dish

stefanchuchkov

Recommended Posts

Здравейте колеги,

Много търсих из гугъл и не намерих нищо съществено по един много интересен въпрос. А той е следния. Опитвам се да направя връзка между две точки с Offset антени и не ми е ясно как точно трябва да наведа напред антените за да се уцелят лъченията. Разстоянието е 11км. и с 5GHz облъчватели.

Благодаря предварително за помощта! :)

Аз бих ти препоръчал да завъртиш антената така че реиката  да се падне от горната страна според мен по лесно ще я настроиш

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

• 1 month later...

С линка съм доста обеден, че съм се справил. На едната отсечка 5км със 711-ки постигнах -55/-55 65мбпс/65мбпс, а на 11км 411 със R52Hn и 711 -65/-65. Ще кача и снимки по-късно.

Сега ми остава само какви точни настройки да направя, 20/40 HT Above or Below постигам двойни скорости отколкото само на 20MHz, което ще рече 50мбпс RX/TX udp и 24-25мбпс RX/TX tcp и двете са с включен nv2 nstreme и 802.11. Някакви съвети къде да пипна по настройките за по-високи скорости.

Видях къде ми е проблема, слаби CPU-та. Ако някой с 411AR или 433AR е прокарвал повече трафик да сподели, че не искам да купувам напразно....

- Линка на 12 км

- Линка на 6 км

• Administrator

проблема не е в процесора а в човешката глупост

процесора няма проблем да прекара половин гигабит

но има проблем да го генерира

т.е. тествай след бордовете

http://www.mikrotik.com/download/btest.exe

слагаш го на машини след бордовете които се виждат и тогава мъчиш линка

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

проблема не е в процесора а в човешката глупост

процесора няма проблем да прекара половин гигабит

но има проблем да го генерира

т.е. тествай след бордовете

http://www.mikrotik.com/download/btest.exe

слагаш го на машини след бордовете които се виждат и тогава мъчиш линка

Колега запознат съм с този факт, нета ми е 100Мб/с и ъп и доун като пусна от ПЦ от единия край на към speedtest.net пак ми показва онези 30Мб/с .....

Е добре защо спеедтеста го имаш за сравнение ? След като той на моменти изобщо не е в час.

Analog Audio™

Е добре защо спеедтеста го имаш за сравнение ? След като той на моменти изобщо не е в час.

Милсех си че във форума има мозъци доста по-голями от моя и с много повече опит. Не съм глупав не ползвам самия сайт за тест просто по ЛАН-на на единя край на трасето имам уеб сервер и на него имам съответно минитест-а, пробвах всички начини за тест и резултата е един и същ. Обърнах се към вас за помощ с някоя по-финна настройка на която не обръщам внимание. От РТС ми казаха, че тези 30-40 Мб/с са много добре на тези 11 км , но когато ги копувах ми казаха че 120 Мб/с в посока ще са годни да направят с 60см антени и облъчвателите който взех от също от тях. Сега се оказва че на 5 км и съответно на 11км скороста е без кой знае каква разлика и добре че съм с 411 и R52Hn в единия край на 11-те км иначе никога нямаше да постигна тези 40 Мб/с.

Edited by stefanchuchkov

Колега запознат съм с този факт, нета ми е 100Мб/с и ъп и доун като пусна от ПЦ от единия край на към speedtest.net пак ми показва онези 30Мб/с .....

Пробвай тест с UDP през линка (MTik преди и след въпросния линк) ако в тази посока пак са 30Mbps значи проблема не е в CPU-тата, а в самия линк.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

• Administrator

има ли Nstream линка ?

бридж ли е или нат?

Харесай поста ^^^

има ли Nstream линка ?

бридж ли е или нат?

NV2 и Nstream е включен, а и ползвам wds и 4110ката е с нат..... работи на 20/40HT.

Доколкото за UDP теста на 5 км е 117Мб/с на 11км е 96Мб/с.

Играл съм си с честотите, няма голяма разлика в скороста, само леки промени в силата на сигнала, но много леки.

• Administrator

точно нат-а ти спъва работата

и най вече инспектирането на пакетите

бриджни лан-а и безжичната карта

Харесай поста ^^^

NV2 и Nstream е включен, а и ползвам wds и 4110ката е с нат..... работи на 20/40HT.

Доколкото за UDP теста на 5 км е 117Мб/с на 11км е 96Мб/с.

Играл съм си с честотите, няма голяма разлика в скороста, само леки промени в силата на сигнала, но много леки.

На всички снимки сигнала, CCQ и RX/TX ти изглеждат стабилни по време на самия тест, което значи, че не там ти е проблема.

По принцип Nstream-а товари зверски CPU и не е особено подходящ за малкокалибрени бордове, като RB411 (A/R), а като добавиш и NAT в схема... (NAT-а също товари много).

Не съм привърженик на NV2, пробвай с чист Nstream за протокол.

Теста, който си дал за 11 км линк е в едната посока на UDP, а в тази в която не работи е на TCP - дай в тази посока на UDP (Send към 10.1.0.216 на UDP). Ако си тествал през линка, тези 92Mbps са реални, понеже там някъде работи LAN-а (100Mbps е порта). Ако на UDP ги достигаш тези 92, а на TCP не - това е CPU, гледай в ресурсите CPU докато тестваш и сам ще видиш дали е CPU.

Пробвай да направиш тест без NAT, само с бридж, пак през линка.

По всичко изглежда, че не им стига вътък на бордовете, апропо RB711 е с по-мощен CPU от RB411, защо си избрал да сложиш 411 от страната на NAT-а?

Ако ще сменяш бордове, по-добре се насочи към решенията с ALIX, имат доста по-добра изчислителна мощност от повечето RB, но за да ползваш N с тях ти трябва CF с отделен лиценз на MTik за x86.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

• Administrator

Важно е да мине на бридж и да изключи конекшън тракинга

а ако иска да ползва нат то по добре да сложи един 750 след 411

Харесай поста ^^^

• Administrator

Нужно е да се разкара всичко излишно като сърваиси,включително натове патове тракинги и да работят като прозрачни радиа само (бриджове) на -40HT.

И пак няма да е доволен щото повече от 65-70Мбпс няма да изкара с тия бордове.

p.s и за какво трябва да слага х86 МТ като има работещ х86 WRT на Аликс ?

Edited by kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__