Jump to content

Въпрос за OFFSet Dish


Recommended Posts

Здравейте колеги,

Много търсих из гугъл и не намерих нищо съществено по един много интересен въпрос. А той е следния. Опитвам се да направя връзка между две точки с Offset антени и не ми е ясно как точно трябва да наведа напред антените за да се уцелят лъченията. Разстоянието е 11км. и с 5GHz облъчватели.

Благодаря предварително за помощта! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бих ти препоръчал да завъртиш антената така че реиката  да се падне от горната страна според мен по лесно ще я настроиш

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

С линка съм доста обеден, че съм се справил. На едната отсечка 5км със 711-ки постигнах -55/-55 65мбпс/65мбпс, а на 11км 411 със R52Hn и 711 -65/-65. Ще кача и снимки по-късно.

Сега ми остава само какви точни настройки да направя, 20/40 HT Above or Below постигам двойни скорости отколкото само на 20MHz, което ще рече 50мбпс RX/TX udp и 24-25мбпс RX/TX tcp и двете са с включен nv2 nstreme и 802.11. Някакви съвети къде да пипна по настройките за по-високи скорости.

Видях къде ми е проблема, слаби CPU-та. Ако някой с 411AR или 433AR е прокарвал повече трафик да сподели, че не искам да купувам напразно....

- Линка на 12 км

- Линка на 6 км

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

проблема не е в процесора а в човешката глупост

процесора няма проблем да прекара половин гигабит

но има проблем да го генерира

т.е. тествай след бордовете

http://www.mikrotik.com/download/btest.exe

слагаш го на машини след бордовете които се виждат и тогава мъчиш линка

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

проблема не е в процесора а в човешката глупост

процесора няма проблем да прекара половин гигабит

но има проблем да го генерира

т.е. тествай след бордовете

http://www.mikrotik.com/download/btest.exe

слагаш го на машини след бордовете които се виждат и тогава мъчиш линка

Колега запознат съм с този факт, нета ми е 100Мб/с и ъп и доун като пусна от ПЦ от единия край на към speedtest.net пак ми показва онези 30Мб/с .....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е добре защо спеедтеста го имаш за сравнение ? След като той на моменти изобщо не е в час.

Милсех си че във форума има мозъци доста по-голями от моя и с много повече опит. Не съм глупав не ползвам самия сайт за тест просто по ЛАН-на на единя край на трасето имам уеб сервер и на него имам съответно минитест-а, пробвах всички начини за тест и резултата е един и същ. Обърнах се към вас за помощ с някоя по-финна настройка на която не обръщам внимание. От РТС ми казаха, че тези 30-40 Мб/с са много добре на тези 11 км , но когато ги копувах ми казаха че 120 Мб/с в посока ще са годни да направят с 60см антени и облъчвателите който взех от също от тях. Сега се оказва че на 5 км и съответно на 11км скороста е без кой знае каква разлика и добре че съм с 411 и R52Hn в единия край на 11-те км иначе никога нямаше да постигна тези 40 Мб/с.

Редактирано от stefanchuchkov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колега запознат съм с този факт, нета ми е 100Мб/с и ъп и доун като пусна от ПЦ от единия край на към speedtest.net пак ми показва онези 30Мб/с .....

Пробвай тест с UDP през линка (MTik преди и след въпросния линк) ако в тази посока пак са 30Mbps значи проблема не е в CPU-тата, а в самия линк.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

има ли Nstream линка ?

бридж ли е или нат?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има ли Nstream линка ?

бридж ли е или нат?

NV2 и Nstream е включен, а и ползвам wds и 4110ката е с нат..... работи на 20/40HT.

Доколкото за UDP теста на 5 км е 117Мб/с на 11км е 96Мб/с.

Играл съм си с честотите, няма голяма разлика в скороста, само леки промени в силата на сигнала, но много леки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

точно нат-а ти спъва работата

и най вече инспектирането на пакетите

бриджни лан-а и безжичната карта

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

NV2 и Nstream е включен, а и ползвам wds и 4110ката е с нат..... работи на 20/40HT.

Доколкото за UDP теста на 5 км е 117Мб/с на 11км е 96Мб/с.

Играл съм си с честотите, няма голяма разлика в скороста, само леки промени в силата на сигнала, но много леки.

На всички снимки сигнала, CCQ и RX/TX ти изглеждат стабилни по време на самия тест, което значи, че не там ти е проблема.

По принцип Nstream-а товари зверски CPU и не е особено подходящ за малкокалибрени бордове, като RB411 (A/R), а като добавиш и NAT в схема... (NAT-а също товари много).

Не съм привърженик на NV2, пробвай с чист Nstream за протокол.

Теста, който си дал за 11 км линк е в едната посока на UDP, а в тази в която не работи е на TCP - дай в тази посока на UDP (Send към 10.1.0.216 на UDP). Ако си тествал през линка, тези 92Mbps са реални, понеже там някъде работи LAN-а (100Mbps е порта). Ако на UDP ги достигаш тези 92, а на TCP не - това е CPU, гледай в ресурсите CPU докато тестваш и сам ще видиш дали е CPU.

Пробвай да направиш тест без NAT, само с бридж, пак през линка.

По всичко изглежда, че не им стига вътък на бордовете, апропо RB711 е с по-мощен CPU от RB411, защо си избрал да сложиш 411 от страната на NAT-а?

Ако ще сменяш бордове, по-добре се насочи към решенията с ALIX, имат доста по-добра изчислителна мощност от повечето RB, но за да ползваш N с тях ти трябва CF с отделен лиценз на MTik за x86.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Важно е да мине на бридж и да изключи конекшън тракинга

а ако иска да ползва нат то по добре да сложи един 750 след 411

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Нужно е да се разкара всичко излишно като сърваиси,включително натове патове тракинги и да работят като прозрачни радиа само (бриджове) на -40HT.

И пак няма да е доволен щото повече от 65-70Мбпс няма да изкара с тия бордове.

p.s и за какво трябва да слага х86 МТ като има работещ х86 WRT на Аликс ?

Редактирано от kokaracha

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.