Jump to content

"Аналогов интернет" 100-мегабитов VHF/UHF до 1000 домакинства ?!

Recommended Posts

NetworkPro

"Аналогов интернет"  :(

Учени от Австралия са създали технология, която ще осигури високоскоростен достъп до интернет през съществуващите мрежи за аналогова телевизия. Обикновеното парче метал - антената, поставена на покрива, ще позволи 100-мегабитови интернет връзки, обещават от държавната научна агенция CSIRO. Ако имате аналогов ТВ сигнал с добро качество, трябва да имате и надеждна високоскоростна връзка, казва ръководителят на проекта Ян Оперман пред news.discovery.com.

Нискочестотна интернет комуникация може да бъде осъществена в обхвата VHF/UHF, който се използва за аналогов телевизионен сигнал, поясняват учените. Според тях, за разлика от съвременните GSM и 3G мрежи, при които скоростта на даунлоуд намалява с увеличаване на броя на потребителите, при аналоговия сигнал е гарантирана постоянна скорост, независимо от натоварването. Изпитанията на "аналоговия” интернет ще започнат в шест ферми в Тасмания. Технологията е подходяща за населени места с до 1000 домове, тъй като при по-голям брой сгради се влошава сигналът.

Всеобщият достъп до интернет в Австралия е проблем в момента. На някои места гъстотата на населението е толкова ниска, че необходимите инвестиции никога няма да се изплатят. Правителството на страната разработи проект за оптична мрежа, която ще осигури интернет за 93% от населението. Но останалите 7%, живеещи в отдалечени места, няма да могат да ползват едно от основите си права - достъпа до интернет. Същевременно те разполагат с качествен телевизионен сигнал, което е идеална предпоставка за прилагане на технологията за интернет комуникации в диапазона VHF/UHF.

NetworkPro

Предполагам че ще работи подобно на DOCSIS. Някакви инжернерни коментари? Някой да е намерил нещо по темата из нета?

dvb-t е туй според мен, на същия принцип като сателитния нет.

уплинка трябва да ти идва от другаде и всички хора си споделят тоя канал.

NetworkPro

Ъплоуда си е пак със телевизионните им антени най-вероятно, няма от къде да дойде иначе.

Глупости,абсурд.Просто се замислете защо спътниците работят на 12 Ghz и колко данни бълват на една честота. За 100 мегабита е необходим поне 200 Mhz канал в UHF.Надали сегашните репитери(tv релейки) подържат повече от 10 Mhz на програма.Ако всичко вървеше по мед и масло нямаше да има нужда от 5 гигахерца честота с 40 мегахерцов канал.Хората вдигат честотите за да вдигнат и скороста на предаване.

Вероятно в Австралия наистина са успели да предата 100 мегабита през релейка за аналогов сигнал,но това е станало с пълна промяна на релейката.

Интересно ми е на БТК-то подържащи релейките в бг колко пари и време ще са необходими да преминат на Австралийския стандарт.

За българия Австралийското ноу хау граничи с научна фантастика.

Galin_Todorov

Ъплоуда си е пак със телевизионните им антени най-вероятно, няма от къде да дойде иначе.

Някакъв Dial-Up поне? И да няма GSM покритие, поне обикновени телефони би трябвало да имат.

• Owner

Е , посмали малко де - чак 200 Мхзц:( .

Хич не е абсурд, това си е DOCSIS ама, не по коаксиал, а ефирен.  верно (ще) има проблеми с уплоад-а , но за супер отдалечени клиенти (Австралия) може да е подходящ и успешен.

По нашите земи, бъдещето за слабонаселени области (ако изобщо са останали непокрити от друг) е в мобилните оператори.  Въпреки, че 3Г покритието още куца тук-там.

• Administrator
Велин

...  Въпреки, че 3Г покритието още куца тук-там.

:( де да беше тук там

• Owner

Абе направо ме е срам да си кажа, че дори в къщи няма 3Г  .  Но тази година има заделен сериозен бюджет за ъпгрейдване на BS.

• Administrator

Абе направо ме е срам да си кажа, че дори в къщи няма 3Г  .  Но тази година има заделен сериозен бюджет за ъпгрейдване на BS.

В жабария покритието и на чист GSM обхват го няма, да не говорим за нещо  друго.

А интернет без телефон е нечувана опция за домашен потребител

Глупости,абсурд.Просто се замислете защо спътниците работят на 12 Ghz и колко данни бълват на една честота. За 100 мегабита е необходим поне 200 Mhz канал в UHF

Епа да посметаме : DVB-T на 8MHz канал със 16QAM модулация и 1/8 за корекция на грешки има полезен пренос от 30Mbps ( да се чете 30 мегабита)

DVB-C na 8MHz /256QAM има полезен пренос от 50Mbps

¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

Мен така и не ми стана ясно какво искат да кажат с това "аналогов" Един вид като DialUp ?!

• Administrator
Велин

дори и да се ползва нещо от сорта на dvb-t няколко транспондера могат и да стигнат , и на мен по скоро ми е интересен ъпстрйма

Мен така и не ми стана ясно какво искат да кажат с това "аналогов" Един вид като DialUp ?!

защото писача на статията асоциира UHF/VHF с аналоговата телевизия. :)