Jump to content

Нема такива боклуци!


mrhardware

Recommended Posts

Ширмовката на FTP кабела се заземява само от единият край на кабела. Задължително се слагат и LAN протектори и пак само от единият крайна кабела. Суича също се заземява. Правилно е да се заземяват суичовете през един, като от към незаземеният край на кабела, ширмовката не се свързва никъде. При директно попадение на гръм, горят много по малко суичове а при близко попадение, всичко си остава здраво и гигантските електомагнитни полета и съпътстващата ги индукция не правят поразии. При слаб дъжд, силен вятър или снеговалеж, в кабела се натрупва огромно електростатично напрежение /потенциал/ и ако са монтирани LAN протектори, те периодично сработват и го отвеждат във земята, предотвратявайки натрупването на големи потенциали, които при някаква стойност се разреждат през суича и обикновено изгарят или порт или целият суич...или в най-добрият случай, го блокират. Ясно е че не е много оправдано да се слагат протектори за 60-70 лв за да пазят суич от 15, но пък отказоустойчивостта и труда на техниците също са ценни, макар и второто обикновено да е много зле платено. В Кварталите с блокове, пускайте оптика и не го мислете, но в кварталите с къщи си трябват земни. Също така...връзките със земното се правят с максимално къси и максимално дебели медни проводници. Една незаземена каскада от 15 суича, при директно попадение на гръм си гори цялата, барабар с компютрите на клиентите... когато същата е правилно заземена, трасето гори до първото земно...друг е въпроса че каскада от 15 суича е безумие, но също така си е и доста масова практика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

а за независимото или за поединично заземяване говорим

много интересен е и случая когато има трима клиенти на един суич на различни фази

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тогава ако са разделени както трябва портовете на суича няма проблем. Но както са масовите 1,2 или 1,2,3,4 на едно тогава може да стане дискотека :). Освен това за предпочитане към клиента да не са кримпнати 8 те жила т.е само 1-2,3-6.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Незанулените компове също забиват суича или скапват нета, лошото е че се среща и офазяане на компютри обърнати проводници в контакта, направо на някои хора им се вижда майтап работа. Суичовете на ДС са с разделени портове па макар и с нисковолтови кондери.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Само да допълня и като тема за размисъл. като правихме мрежата на АББ в Севлиево. Всичко беше с AMP и фирмата даваше 15 г. гаранция ако сертифицираш мрежата. Изрично искаха да се заземят и ДВАТА края на мрежата. В същото време HP задължаваха да е заземен само ЕДИНИЯ край. Аз разбира се имам мнение , интересно ми е защо така искаха АМP ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да допълня и като тема за размисъл. като правихме мрежата на АББ в Севлиево. Всичко беше с AMP и фирмата даваше 15 г. гаранция ако сертифицираш мрежата. Изрично искаха да се заземят и ДВАТА края на мрежата. В същото време HP задължаваха да е заземен само ЕДИНИЯ край. Аз разбира се имам мнение , интересно ми е защо така искаха АМP ?

По всякъква логика трябва да се заземи само единия край на мрежата, защото иначе възниква потенциална разлика и съответно паразитен ток (поне аз така си мисля, и не съм специалист в областта)

Примерно FTP-тата се заземяват само от едната страна - където има повече оборудване.

Нямам логичен отговор защо някой би искал да се заземят двата края, освен ако металните обшивки по жиците не са разделени някъде по пътя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми не не са разделени, освен това си става антена по този начин като се заземи от двете страни. Интересно не съм се сещал да проверя дали AMP още държат на това условие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Повечето пъти ползваме земното на енергото, тогава е напълно възможно да се получи потенциална разлика, но когато ползваме заземяване само за кабелната мрежа не мисля че може да се получат големи токове. Имах случай на кабел на който единия край на носещото въже беше вързан на арматура на един панелен блок а другия(стоманената проволка) беше вързана на стълб на енергото и контактуваше с земното и кабела до вечерта се беше стопил от нагрялата се проволка..тост ако се ползва земно на енергото не е желателно да се заземяват двата края.. Така че според мен много зависи от ситуацията как да се заземява дали единия или двата края.. Лично аз по селата кабелната мрежа ми е заземена само от единия край.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колегата ме е предварил и отговорил изчерпателно :). Ако заземиш кабел от двете страни няма как да се получи потенциална разлика. Но използването на заземлението и за други цели както е на енергото вече създава предпоставки за потенциална разлика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

В ISP раздела писахме за тези неща, само ще вметна щото Миле и той обича да споменава братушките :) та те когато ползват несамостоятелно земно единия крайна кабела е вързан директно а другия през подходящ кондензатор.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.