Jump to content
  • 0

Проблемче с едно трасенце на 10-на км.

gbeshev
 Share

Question

Имам изградено трасе на 10-на км. със средна точка.

1.station wds----2 ap bridge/ ap bridge------3 station wds

и на трите точки е рутер борд 433Н с карти Р52Х и антените 60 см. параболични чинии.

Проблема ми е следния.

Вързали се на -58db обаче вечер се вдига до -74db и ccq e 80/100% и се мени със страшна скорост, и поради тази причина ми пада и трафика.

Пробвах с всички видове канали така и не успях да ги закрепа.

Приемам всякъкви идей и съвети.

Благодаря Ви предварително :(

Recommended Posts

• 0
  • Owner

Проверка на пигтейли, кабели, облъчватели, контектори.

Проверка за вода/влага по тия елементи.

На всички карти ли се променя сигнала ?

• 0

Благодаря за бързая отговор.

Кабели пигтейли карти и бордово от РТС.

Вода има по самия облачвател и по самия кабел.

Да променя на всякаде в смисъл и от двете страни на релейката.

Доста падна CCQ В момента е 60-70% :-?

• 0
  • Owner

Въпроса е дали е влязла вода вътре в облъчвател/кабел/контектор.

При мен се е случвало :( . Не често , но влиза я в облъчвател, я в конектор.

Най-добре е да имаш един резервен комплект кабели и облъчвател за такива проблеми.

п.с.

Проверка/смяна на захранването на средния борд.

• 0

Ми май ще ми се наложи да изчакам слънчо да изпече и да видим къде е проблема.

В съмият облъчвател едва ли има вода съмняват ме кабелите ама няма резервни за проби :-?

• 0
  • Owner

Ако проблема е започнал сега при дъждовете - 99% има вода някъде.

На мен се е пълнил облъчвател, който изобщо не подозирах, че може да влезе вода.

• 0

OK съгласен съм с теб ама най интересното е че и в двете посоки от релейката го прави този проблем.

• 0
  • Owner

Смени за всеки случай захранването. Понякога от калпаво захранване  стават интересни проблеми.

• 0

Сетих се нещо интересно.

Кабелите се въртят много лесно при пигтейлите където са крипнати. Ще трябва да си търся нови за проба.

• 0

Фен,ако облъчвателите са ти от РТС и са купени преди повече от 6 месеца и се въртят при кримпеното-на боклука веднага- отварял съм ги и знам дерта им какав е лесно се оправя ,но не е да се държат на основен линк.В интерес на истината от 6 месеца насам се научиха как да ги правят и са железни-разликата от старите които бяха кофти е ,че при новите самия  Н конектор е по къс и доп изолация НЕ покрива задната му част.

За останалото SS7 е напално прав ,макар далбоко да се съмнявам в облъчвател на РТС да влезе вода-от 4 години ги ползвам,дори съм разглобявал точно заради такъв дерт-според мен е изключено,по скоро вода може да кондензира в Н конектора на пигтела.

Така както го описваш обаче едва ли е вода проблема при теб-имах подобна главобласканица с затихване на сигнала през определен период от време напълно произволен -дори мисля имаше тук някаде такава тема,хората го обясняваха с мъгла,инверсия на пластовете-не съм спец.

Аз лично си реших проблема като Up-нах устроиствата и минах на 3 честотни ленти едновременно-вече 9 месеца го нема този дерт ,преди се появяваше при мен при мъгла или при рязка смяна на температурите-вервай ми смених цел кош пигтели и облъчватели-резултат транки.

При теб едва ли обаче моето решение ще ти е от полза-уви моите устройства там немаха нищо общо с МТ :(

• 0

Имам изградено трасе на 10-на км. със средна точка.

1.station wds----2 ap bridge/ ap bridge------3 station wds

и на трите точки е рутер борд 433Н с карти Р52Х и антените 60 см. параболични чинии.

Проблема ми е следния.

Вързали се на -58db обаче вечер се вдига до -74db и ccq e 80/100% и се мени със страшна скорост, и поради тази причина ми пада и трафика.

Пробвах с всички видове канали така и не успях да ги закрепа.

Приемам всякъкви идей и съвети.

Благодаря Ви предварително :(

Случайно линка да е над вода?

няма начин да няма начин

• 0

Не, линка е високо над града, а другия е в полето.

Говорих с РТС ще ми изпратят нови кабели за да пробвам.

Този линк който е над поле ми се вдигна на -88db

• 0
  • Owner

Хм , гледам и друга тема с аналогичен проблем.

Аз никога не съм се сблъсвал с нещо подобно.  Може да е намесен Фреснел със неговите зони :)

Смятал ли си трасетата по координати с програмката ?

Мисля, че водните пари имаха най-голямо затихване около 2-та Гхз , на 5 не влиаят толкова много , щом при много обилни снеговалежи сигнала почти не мърда.

Не виждам причина pathLoss-a да се увеличава с 14db , това е намаляване на сигнала с много пъти.

Някакви възможност за температурни изменения в антенната конструкция и/или самите антени ?

• 0

Не съм смятал нищо. Каква е тази програма където се смята. Би ли обяснил и за Фреснел, ако може.

• 0
  • Owner

Ами за фреснел - горе вдясно - преди лупичката пишеш фреснел , натискаш лупичката и готово :)

Тема за смятане на радиолинкове, заедно със софтуер (много добър софтур между другото) има назад в раздела.