Jump to content
  • 0

Странна работа.


luko

Въпрос

Здравейте отново. Бях писал преди време във форума за спиране на клиенти в Микротик. Тогава успях да се справя, като ги добавих в ARP таблицата смених интерфейса на reply-only и всичко беше наред около две седмци. Изведнъж се появи странен проблем - някои от компютрите в мрежата започнаха да си взимат различни IP-та и нета започна да спира. И незнам защо се получи така. Четох доста но така и не разбрах защо се получава така, и реших да сменя системата, като пусна HOTspot server. Успях да пусна HOTspota успешно добавих хостовете в IP Bindings и от там вече като  дам BLOCK на някое IP директно го дисконектва от HOTspota и няма нет. Когато не съм добавил някое от IP-тата в IP Bindings им излиза страницата за HOTspot да се логнат с потребителско име и парола. Дотук добре този вариант ме устройва напълно. Само, че снощи забелязах нещо много странно и не мога да си го обясня.В HOTspota, започнаха да се конектват няколко мак адреса с различни IP-та от тези, които са добавени в IP Bindings, и което е още по странно с различни IP-та от тези, които са зададени на мрежата. Другото кето не разбирам и ми е странно е защо в HOTspota ми показва в HOSTS, че са свързнаи 20 компютъра, а в ARP таблицата ми показва, че са свързани 10. Ако може някой да даде предположение или компетентен отговор ще съм му много благодарен. Аз продължавам да чета и да се опитвам да разбера защо се получава така и ще очаквам някой да помогне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Все повече се убеждавам, че да си интернет доставчик в България се приема за хоби, а не като Телекомуникационен Бизнес.

Прост народ - слаба държава!

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Некоректно заглавие !!!

Темата е заключена

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Не се прави на милиционер, а отговори на човека (ако можеш де) , щот ще те разжалвам.

По въпроса , трябвало е да се открие причината за проблема с ДХЦП сървъра , микротика няма да даде друг ип адрес на същия МАК адрес. Нещо е ставало в мрежата , и може би все още става и прави проблеми.

Съвет да възнеш старото положение и да търсиш проблема, че е по-лесно.  Да няма втори ДХЦП сървър в мрежата (при някой клиент )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Те клиентите си ползват рутерите като суичове доста често

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Aaa, тепърва ще се убеждаваш .....

Аз ако седна да разправям...... трябва книга да напиша.... по темата.

Даже и хоби е силно казано, щото хобито се прави със желание и харчене на пари.

По скоро е " ловене на маймуни с трици"  :)

Все повече се убеждавам, че да си интернет доставчик в България се приема за хоби, а не като Телекомуникационен Бизнес.

Прост народ - слаба държава!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

микротика няма да даде друг ип адрес на същия МАК адрес

Грешно - раздава си - познава си ги по протокола чрез UID

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Да, ама UID = MAC  ....

А и човека казва, че проблема не е само с един компютър.... , т.е едва ли клиентите масово сменят UID (CID по микротишки).

Така, че няй вероятно има дтори ДХЦП сървър в мрежата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Note!

The recently released RouterOS v4.7 contained  an uncommon DHCP server problem in some non standard installations,  until a fix can be provided, you can use RouterOS v4.6

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Успях да разреша проблема. Консултирах се с някои хора, почетох в нета и всичко е ок. Оказа се че микротика не е с версията която си беше 4.2, а с по нова 4.6, може и смешно да звучи но още не е ясно как се е случило това .Върнах си 4.2, след което пуснах "hot spot" отново и всичко е ок. А това, което е написал "MiPSus" не искам да го обсъждам. Мисля, че форума е създаден, за да си помагаме и учим един друг , а не да се обиждаме и да бъдем "злъчни".Благодаря на всичко отзовали се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Оказа се че микротика не е с версията която си беше 4.2, а с по нова 4.6, може и смешно да звучи но още не е ясно как се е случило това .

Да ЗВУЧИ СМЕШНО не само, защото НЕ ТИ Е ЯСНО КАК СЕ Е СЛУЧИЛО, а защото ти и други като теб се "конкурират" в състезанието "кой е по-по-най-новия интернет доставчик" с "моног бързия" нет за 20 кинта. Вие пречите на развитието на Българския Интернет Пазар, Вие сте като минимаркет в стар гараж и продавате остаряло кисело мляко купено от МЕТРО!

ПП: Приател, нищо лично към теб , просто такава е истината и тя винаги боли!

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Колкото до спирането, то аз си ги спирах досега от Фаеруола. Disable и няма нет и да се сгърчи. Сега вече ги спирам от HOTspot-а.

Колкото до изказването на колегата MiPSus, то какво значение има колко абоната имаш. Има една приказка която може да се префразира така: Има клиенти има проблеми, няма клиенти няма проблеми. Аз бих казал че мрежа с 20клиента е в много по-добро състояние от мрежа с 2000 такива. Даже и нета си е по бърз и качествен и няма недоволни. Мрежа с 2000 клиента знам какво е и как се подържа. Особено ако е кабеларка. Хайде да не спорим по-въпроса и да не се обиждаме!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не става въпрос колко имаш..... а за темата имаш мн клиенти имаш проблеми - който е го е казал не е прав! Има значение какъв подход имаш към хардуера.... а пък колагата MiPSus мисля, че има предвит кой е Лицензиран доставчик и кой пуска от  2-3 адсл -а и някой ланка ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

В спора се ражда истината.Ще вмъкна едно отклонение по темата за "лицензираните" доставчици.Имам малка "нелицензирана" мрежа с няколко компютъра.Като казвам няколко,имам предвид под броя на пръстите на двете ръце.Съответно имам и рутер с Mikrotik.Един ден интернета спря и се наложи да дойдат хора от фирмата,за да отстранят проблема.Видяха,че имам рутер и ми казаха,че това е в разрез с тяхната политика.Не били съгласни да им препродавам интернета.Опитах се да договоря някаква индивидуална цена,изгодна и за тях,и за мен.Не се получи.Обясних им,че нито един компютър от моята мрежа няма да се свърже към тях,дори и да прекратим отношенията.Не се съгласиха.Мисля си кой губи в случая?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Попринцип всяка фирма си има политика.. Аз лично нямам нищо против моя нет да го правят каквото и да е.. Но замисала като го казах не беше кой печели и кой не... Просто така всеки може да пусне оферта на 3-4лв/месечно с един МТ за 30лв и готово и подбива супер грубо всички останало....Като си направи сметката 10usera по 3лв, а той има разходи примерно 20лв. Е те са супер доволни, мен нета ми е фрее даже + 10лв от горе... е да ама правилно се каза от такива е на тва дередже услугата в БГ.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Не се съгласиха.Мисля си кой губи в случая?

Не става въпрос за губене и печелене, ако позволят такова нещо направо се подиграват с труда си, просто възприемат сериозно работата си, не могат да си позволят такова "автоимунно заболяване" ... кръц кабелчето и това е.

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.