Jump to content

RB2011UiAS-2HnD тотален брик?


WishMaster

Recommended Posts

Здравейте,

попаднах на един стар модел микротик с изкъртен дисплей и незнайно състояние. На пръв поглед при включване на захранването светват за малко всички зелени диоди на портовете и зелената до SFP-то. След това остава да свети само синята.
Рутера не се достъпва от никъде. Не се вижда в neighbours. Пробвах на eth1, 2 и 3, пробвах и адреса по подразбиране и с предполагаемия преди това - без резултат. Eth дидоите реагират при включване в съответния порт и отразяват някаква активност. При натискане и задържане на ресет бутона не се случва нищо. При задържане и включване след това на захранването колкото и да чакам отново не се случва нищо. Явно все пак влиза в някакъв режим, защото след това като го спра и включа отново светва само синята светлина, а портовете не реагират на лан комуникация. Трябва да изчакам 5-10 минути без захранване и тогава при включване светват отново всички диоди за кратко и лан портовете реагират на включване. Не знам, освен евентуално да изписва нещо за потвърждаване на екрана(който го няма).
Някъде четох, че напреженията на 3-те електролитни кондензатора трябва да са нещо от сорта на 3.3V, 2.5V и 1.8V, а при мен са 11V, ~0V и 3.4V. Не знам до колко това е така, но за всеки случай ги смених и няма абослютно никаква разлика.
Имам и един 2011UiAS-IN, като смятах да си правя експерименти с двата, но нявно не мога да го подкарам.
Нетинстал-а също не го вижда.

Моля за съвет, дали все пак не пропускам нещо основно?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Здравейте, старите бордове имат възможност за хардуерен рисет, като се окъсяват двете метални страни на специален отвор на борда с отвертка или нещо друго подобно:

reset-hold.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря. Предполагам няма разлика между ресет чрез бутона и чрез окъсяване. Тествал съм ресет бутона и той си затваря веригата, както се и очаква. 

Все пак ще пробвам вечерта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Netinstall не работи коректно на новите операционни системи.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По спомен пробвах с 2 версии 6.49.10 и 6.48.* на windows 7 х64. Виждат само активния ми микротик през вътрешната wifi мрежа, но не и проблемния.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж на серийния порт какво изкарва трябва да има рутербуут и да може да се избира нетинсталл :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явно няма да го бъде. Няма никакъв видим ефект от хард ресет. На конзолата също не виждам нищо. Пробвах с USB-COM преходник на 115200 скорост. По едно време ми изкара 6-7 йероглифа, но до там.

Не мога да си обясня защо портовете реагират адекватно на свързване към друго устройство и показват активност, но по никакъв начин не мога да го достъпя...

Редактирано от WishMaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Преди 8 часа, WishMaster написа:

Явно няма да го бъде. Няма никакъв видим ефект от хард ресет. На конзолата също не виждам нищо. Пробвах с USB-COM преходник на 115200 скорост. По едно време ми изкара 6-7 йероглифа, но до там.

Не мога да си обясня защо портовете реагират адекватно на свързване към друго устройство и показват активност, но по никакъв начин не мога да го достъпя...

Така и не разбрах борда стигнали до така характерното "изпращяване" при хардуерния рисет ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@WishMaster нямаш гаранции че от първия опит ще ти се конектнат нещата по време на сервизни процедури, има вероятност нещо да не е било както трябва по време на опитите, и да не се е получило според очакванията ти

ъпдейтна ли си usb-com драйверите от сайта на производителя ?

пробва ли други скорости ? защо мислиш че е задължително да се покаже конзолата на 115200 ?

 

Имаш много променливи от край до край :) в системата :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При хардуерния ресет с окъсяване на двете пластинки обсолютно нищо не се случва. Така беше и при натискане на ресет бутона. В интерес на истината не съм пробвал да държа затворен контакта и така да включа захранването.

Относно скоростта на ком-а... четох че за почти всички микротици е 115200, като само за една серия е различна. За всеки случай пробвах и стандартната 9600, но без резултат. Драйверите на преходника са ок, тъй като през него достъпвам нормално конзолата на един стар juniper.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

другите скорости пробва ли ? 

трябва ти рутербуут през сериен защото без рутербуут е доста по трудно/често дава проблеми

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
На 21.02.2024 г. at 22:28, WishMaster написа:

На конзолата също не виждам нищо. Пробвах с USB-COM преходник на 115200 скорост. По едно време ми изкара 6-7 йероглифа, но до там.

Няма такава скорост по подразбиране, вероятно е сменена

What do you want to configure?                                                   
d - boot delay                                                                
k - boot key                                                                  
s - serial console                                                            
n - silent boot                                                              
o - boot device                                                               
u - cpu mode                                                                 
f - cpu frequency                                                             
r - reset booter configuration                                                 
e - format nand                                                               
g - upgrade firmware                                                         
i - board info                                                                
p - boot protocol                                                            
b - booter options                                                            
t - call debug code                                                           
l - erase license                                                             
x - exit setup                         
your choice: k - boot key

Select key which will enter setup on boot:
 * 1 - any key
   2 - <Delete> key only

your chaoice: 2
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвах 5 различни скорости - не се получава нищо. Пробвах да го вържа към другия микротик и да видя дали не е настроен само като суич - без резултат. По никакъв начин не мога да го достъпя. Нито SSH, нито COM нито Netinstall. За мен определено нещо му има и не съм сигурен, че не е хардуерен проблем. Според мен не е нормално абсолютно нищо да не се случва при натискане и задържане на ресет бутон, както и директно окъсяване на пластината.

Ще го прибера в шкафа за друг път, когато има нови неща за тестване.

 

Редактирано от WishMaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

трябва да излезе в НетИнстала когато задържиш ресет бутона му (този който е надписан Ресет на корпуса не на платката) СЛЕД пускане на токът, за 20 (за този модел пише 15) секунди.

 

Трябва да се появи в НетИнстал

Ако не се появи пробвай на етх1 ако не се появи пробвай на етх2 и тн

 

Ако натиснеш Ресет бутона преди да включиш токът, ще се зареди бекъп лоудъра който е по-стар. Теоретично.

 

Вземи лупа разгледай за дупки в елементите ако има дупка в някой транзистор значи е думнал. Ако няма визуални дефекти по платката можеш да му направиш проверка със резин разтриваш резин на прах напудряш платката и гледаш къде ще се разтопи резина там вероятно има окъсяване. Или с термална камера но на термална камера понякога не се вижда добре и трябва тренирано око.

 

На 24H2 win11 dev channel без да барам дефолтните мрежови настройки само добавих интерфейс метрик:1 и гейтуей метрик:1 и гейтуей добавих ИП адреса който нетинстала ще му даде с нетбуута

даже не се наложи да спирам другия мрежов интерфейс или да пускам компатибилити на нетинстала (64 бит последен РЦ)

 

И така ако няма визуално проблеми по компонентите на платката (с лупа се гледа) значи трябва да работи щото има бекъп бутлоудър.

 

За да разбереш дали бутлоудъра търси нетинстал сървър, гледаш наброения Rx на интерфейса ако има Rx пакети значи си търси нетинстал сървър (ако е бил натиснат Ресета за 20 (за този модел 15) секунди).

 

Редактирано от NetworkPro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.