Jump to content
  • 0

шейпъри и torrent-и ламерско питане


Rompii

Въпрос

Здравейте на всички това е първото ми писане тук, прочетох доста полезни неща в това форумче но не съм още на ти с нещата които икам да направя. Става въпрос за следното: в едно село съм пуснал нет при следната ситуация,рутира се от mikrotik 2.9.6 с една виртуална мрежа, и друга реална мрежа с по 30 адреса в различен неин сегмент a.b.c.161/27 и a.b.c.33/27. Скоростта която ми пускат е гарантирана но е много малка  14 Mgb down и 8Mgb up. В момента шейпърите са зададени като статични стойности, иска ми се да мога да ги променя и примерно да задам 95% от трафика да се използва постоянно като се поделя по равно м/у ползващите нет в момента. Доста от клиентите свалят предимно торенти ( по някога правят трафик над 250 gb на месец) и идеята ми е като не е натоварена мрежата да им се вдигат скоростите и по - бързо да теглят . Проблем е че потребителите от получилите се 3 мрежи не се виждат локално и поредното питане ми е: има ли някакъв начин да ги обединя за да могат да обменят торенти на локално ниво? Друг проблем е че повечето свалят от замунда а там откриването на локални пиъри липсва. Прочетох във форума че се слагала кракната версия на utorrent и така се откривали локалните пиъри в замунда , но не намерих никъде кракнатата версия или инфо за нея. Докато фирмата от която взимам нета не ми вдигне скоростите ще се опитам по някакъв начин да реализирам тези неща и всякаква помощ и идеи ще ми бъдат много полезни.   П.С. знам че някои ще кажат плати си за да ти го направят, но форумите са за да си помагаме ,а когато се помогне на някой а той после помогне на друг то тогава форума става пълноценен. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

ХА ХАХАХА !! Добре ;) Интересно МНЕНИЕ имаш ;)

Аз пък казвам че ти грешиш и че pdf-а който цитирах аз крие разковничето ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

ХА ХАХАХА !! Добре ;) Интересно МНЕНИЕ имаш ;)

Аз пък казвам че ти грешиш и че pdf-а който цитирах аз крие разковничето ;)

Чак сега ти видех подписа  :-/ . Ти освен с тоз микротик с кво друго работиш ? Не се заяждам просто питам.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик

Колко са абонатите и на каква скорост ?

14М не е малък капацитет . С толкова храня 3 села и малко градче с по 3М на клиент ( ама това са абонати - мечта ).

Дай малко повече инфо и ще ти кажа как да го направиш

Здравейте на всички това е първото ми писане тук, прочетох доста полезни неща в това форумче но не съм още на ти с нещата които икам да направя. Става въпрос за следното: в едно село съм пуснал нет при следната ситуация,рутира се от mikrotik 2.9.6 с една виртуална мрежа, и друга реална мрежа с по 30 адреса в различен неин сегмент a.b.c.161/27 и a.b.c.33/27. Скоростта която ми пускат е гарантирана но е много малка  14 Mgb down и 8Mgb up. В момента шейпърите са зададени като статични стойности, иска ми се да мога да ги променя и примерно да задам 95% от трафика да се използва постоянно като се поделя по равно м/у ползващите нет в момента. Доста от клиентите свалят предимно торенти ( по някога правят трафик над 250 gb на месец) и идеята ми е като не е натоварена мрежата да им се вдигат скоростите и по - бързо да теглят . Проблем е че потребителите от получилите се 3 мрежи не се виждат локално и поредното питане ми е: има ли някакъв начин да ги обединя за да могат да обменят торенти на локално ниво? Друг проблем е че повечето свалят от замунда а там откриването на локални пиъри липсва. Прочетох във форума че се слагала кракната версия на utorrent и така се откривали локалните пиъри в замунда , но не намерих никъде кракнатата версия или инфо за нея. Докато фирмата от която взимам нета не ми вдигне скоростите ще се опитам по някакъв начин да реализирам тези неща и всякаква помощ и идеи ще ми бъдат много полезни.   П.С. знам че някои ще кажат плати си за да ти го направят, но форумите са за да си помагаме ,а когато се помогне на някой а той после помогне на друг то тогава форума става пълноценен. Благодаря предварително.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ако мрежата е върху 802.11 b/g лимита не е малък.

Но ако е лан мрежа си е малко.

Мрежата си е наред, има изградени 3 оптични трасета и от тях се разклонява вече по лан, при клиенти ктъдето не е възможно да се пусне лан се слага wi-fi. За този нет който получавам давам по около 1000 лв на месец, недоволен съм от скоротта и от това че доставчика не ми даде адреси от една мрежа, Клиентите съм ги пуснал на по 1 mgb bg i int. Т.е. като дърпат торенти свалят с 250к, понякога като съм пред компа и като не е натоварена мрежата им вдигам ръчно скоростите за да се запълни капацитета. Относно схемата.... постановката е следната на една кула ми е техниката с която приемам нета от нея кабела влиза в едната ланка на рутера( mikrotik 2.9.6 ) а на друга ланка са насложени интерфейсите на 3-те мрежи, тя влиза в един  switch, а при него са свързани медиа конверторите и радиаата с които давам безжично нет на по отдалечените. Стана ми ясно че това което искам да направя не е толкова лесно, прочетох интересни неща но нямам още нужния опит за да се справя сам, и не мога да си позволя да правя експерименти, защото и при най малкото спиране на нета телефона ми се запалва :) а в случай че прецакам нещата незнам какво ще стане.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Разбира се ;)

Положението е следното: имаш оптични трасета които са свързани със суич, това ще рече че всичко там е layer 2, условието (за торентите които имат DHT=enabled, locar peer discovery=enabled (или torrent клиента е хакнат да са enabled винаги) ) е клиентите да имат IP адреси от един broadcast domain! и капацитета на layer 2 мрежата да може да поеме натоварването !

Да не се окаже че когато клиентите теглят торентите на други клиенти които не теглят торенти, поради задръстването на layer2 мрежата, тяхната улсуга да е деградирала. Като се замисля за разпределянето на скоростите по мак адрес и пакети в секунда, този ефект предполагам че Няма да се наблюдава, но е добре да се помилси и по този въпрос!

Ако не е удобно да сменяш адресите на някои от клиентите, то torrent клиентите би трябвало да работят и когато адресите са добавени като втори. Другия вариант е когато клиентите се authenticate-ват с PPP и всеки има виртуален интерфейс до рутера, просто се слага IP адрес на LAN картата (най-добре DHCP) на който не се дава рутиране към интернет но поне от тази мрежа host-овете си комуникират "локално", на layer2.

Относно първата част на въпроса ти и това че ръчно вдигаш скорсоти когоат няма натоварване - по описанието на мрежата което даде, PDF-а който цитирах ще реши проблема ПЕРФЕКТНО Дори ще можеш спокойно да пуснеш още толкова клиенти които по-рядко ще се оплакват... че нещо не им върви достатъчно бързо.

Също този вид QoS като в PDF-a от Mikrotik User Meeting-а от 2009-та в Чехия, към който така удобно за вас съм предоставил линк, е задължителен когато имаш online gamer-и сред клиентите си.

p.s. лично аз съм правил upgrade отдалечено, от 2.9.6 (не оригинал) до 3.24 (оригинална) без загуба на свързаност и конфигурация, само рестартиране има на рутера, горещо се препоръчва попринцип да се ползват новите версии.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Мрежата не ми е от много клиенти и мисля че на първо време ще понесе натоварването, след време ще сложа гигабитови конвертори и ще се преапася от натоварване за напред. Под натоварване по мои сметки по 60-70 гигабайта трафик от торенти на ден. 95% от трафика ми е от торенти, ако успея дори и половината да го оправя на локално ниво нещата ще станат мн по добре и ще мога да имам по качествена услуга докато дойде заветното увеличаване на скоростите, но дори и тогава и ще е хубаво пак да са оправени нещата на локално ниво. Днес следобед ще се посветя отново на четене и ще се опитам да направя някои промени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Само аз не разбрах,кой ти го сътвори това ?

Де го бай админ,за да си озапти модераторите или който там е!

Че то у наше село в кръчмата се водят по-културни спорове.

Хммм пиши ми в темите бе измет сополива. Ае трии и личното ти до мен:

"kopele ne tropai nqma nujda da ti obqsnqvam kolko e selsko da tropash, kak moje da napishesh che mneniqta mi sa laishki kato imsh golqm ISP ne ti dava pravo da si vaobrazqvash koe kak e vuv vselenata ;)

prosto ne tropai

kaji si mnenie kulturno, kato ne si saglasen s chujdoto mnenie - kazvash "ne sum saglasen" poneje .. i taka\

ot krai vreme pishesh PULNI GLUPOSTI da nesi na heroin ?"

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.