Jump to content
  • 0

шейпъри и torrent-и ламерско питане


Rompii

Въпрос

Здравейте на всички това е първото ми писане тук, прочетох доста полезни неща в това форумче но не съм още на ти с нещата които икам да направя. Става въпрос за следното: в едно село съм пуснал нет при следната ситуация,рутира се от mikrotik 2.9.6 с една виртуална мрежа, и друга реална мрежа с по 30 адреса в различен неин сегмент a.b.c.161/27 и a.b.c.33/27. Скоростта която ми пускат е гарантирана но е много малка  14 Mgb down и 8Mgb up. В момента шейпърите са зададени като статични стойности, иска ми се да мога да ги променя и примерно да задам 95% от трафика да се използва постоянно като се поделя по равно м/у ползващите нет в момента. Доста от клиентите свалят предимно торенти ( по някога правят трафик над 250 gb на месец) и идеята ми е като не е натоварена мрежата да им се вдигат скоростите и по - бързо да теглят . Проблем е че потребителите от получилите се 3 мрежи не се виждат локално и поредното питане ми е: има ли някакъв начин да ги обединя за да могат да обменят торенти на локално ниво? Друг проблем е че повечето свалят от замунда а там откриването на локални пиъри липсва. Прочетох във форума че се слагала кракната версия на utorrent и така се откривали локалните пиъри в замунда , но не намерих никъде кракнатата версия или инфо за нея. Докато фирмата от която взимам нета не ми вдигне скоростите ще се опитам по някакъв начин да реализирам тези неща и всякаква помощ и идеи ще ми бъдат много полезни.   П.С. знам че някои ще кажат плати си за да ти го направят, но форумите са за да си помагаме ,а когато се помогне на някой а той после помогне на друг то тогава форума става пълноценен. Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Добре дошъл в форума

На въпроса:

Няма как да станe тая работа със версия 2,хх като хората.

Или минавай на версия три, и по L7 ги шеипи,

или маркирай всичко над порт 1024 да е с друга скорост.

Привсе тука има спорове ама и един QoS може да направиш

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Добре дошъл в форума

На въпроса:

Няма как да стана тая работа със версия 2,хх като хората.

Или минавай на версия три, и по L7 ги шеипи,

или маркирай всичко над порт 1024 да е с друга скорост.

Привсе тука има спорове ама и един QoS може да направиш

Или да получа достатъчно адреси от една мрежа, май това е най - доброто, но тогава пак остават останалите въпроси от по горе. П.С. тук денонощно ли цъкате по форумите, мислих си че само аз съм откачения да стоя до това време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

намали числото на маската /25 ще ти е достатъчна

и ще има за всичките ти адреси

но с времето ще почнеш не /27 а /29 да слагаш

точно заради шерване и торенти

п.с. аз правя по 250 гиги от 1 моя комп ;)

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

намали числото на маската /25 ще ти е достатъчна

и ще има за всичките ти адреси

но с времето ще почнеш не /27 а /29 да слагаш

точно заради шерване и торенти

п.с. аз правя по 250 гиги от 1 моя комп ;)

какво ще рече че правиш 250 гиги, на мен лично ми се вижда по много на абонат и то всеки месец. Сума ти работи изчетох и пак не съм мръднал грам напред :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Най-добрия начин за справяне с проблема е да приоритизираш (QoS) познатите протоколи, в комбинация с използване на последната версия на RouterOS и вграденото и разпознаване на p2p, на което се дава най-ниския приоритет. Така до 30% p2p трафик който няма да бъде хванат от RouterOS като такъв ще му бъде даден приоритет - среден, което е добре.

Много общо примерно дадено:

Приоритети, всичко това под един max-limit който е максимума на upstream връзката ти:

- 1: Познати протоколи които искаме да имат приоритет

- 2: Протоколи които искаме да имат приоритет но не са по-важни от 1

- 3: ...но не по-важни от 2

- 4: ...

- 5: ...

- 6 ... всичко което не се разпознава със някакво специално правило и което се счита за generic трафик

- 7 ...

- 8: p2p=all-p2p

QoS е най-сложната конфиогурация която предлагам, но ако решиш сам да се опиташ да я направиш - ще отговарям на въпросите ти във форума.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

По-скоро не. Ако в 1 месец не се натовари (гледат се графики) няма да е нужно да се качва предишната - 2.9.51 версия. За какъв процесор иде реч? И колко Mbit-а (общо в двете посоки) максимум трябва да прекарва?

Ако имаш достъп до рутера може с наша помощ да качиш версията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

По-скоро не. Ако в 1 месец не се натовари (гледат се графики) няма да е нужно да се качва предишната - 2.9.51 версия. За какъв процесор иде реч? И колко Mbit-а (общо в двете посоки) максимум трябва да прекарва?

Ако имаш достъп до рутера може с наша помощ да качиш версията.

Приятел малко не си разбрал нещата( в първия ми пост пише down и up link, иначе нета го взимам от 60 км и макс линията държи 28 mgb общо) но оценявам че имаш желание да помогнеш. Утре мисля да поговоря с доставчика и да ми съдейства за каквото може, но предпочитам да съм наясно с нещата и да мога да си ги правя сам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Това за което става въпрос в първия ти пост мога да ти го направя. Това което съм писал в моя пост по-горе също важи 100%.

Виж тук http://wiki.mikrotik.com/wiki/Bandwidth_Managment_and_Queues първия линк който добавих наскоро, "QoS Best Practice @ MUM Czech Republic 2009, pdf by Janis Megis, MikroTik, Latvia"

Това е което искаш, нали? Ако имаш въпроси, задавай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Това за което става въпрос в първия ти пост мога да ти го направя. Това което съм писал в моя пост по-горе също важи 100%.

Виж тук http://wiki.mikrotik.com/wiki/Bandwidth_Managment_and_Queues първия линк който добавих наскоро, "QoS Best Practice @ MUM Czech Republic 2009, pdf by Janis Megis, MikroTik, Latvia"

Това е което искаш, нали? Ако имаш въпроси, задавай.

Ти нали прочете кво пише човека ?

п.п Rompii проблем нема със мрежите,виж кво е бридж и кво може да се прави с него.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Като не знаете за какво става въпрос си мълчете. Аз отговарям на първата и по-важна част на въпроса. Никъде не пише че като направя пост трябва да е панацеята на съвкупността от проблемите.

Оправете си отношението.

Че и разбирането за какво иде реч ;) [edit]<< кой това ти или някой друг[/edit]

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Оппсссс цензура ли усещам? Липсва ми мнението ;)

Още малко и ще ме накараш да ти тегла една. Факта, че се дразниш от "ламер" и етк не говори добре. Аз примерно си знам, че съм ламе, но това не ми нарушава съня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Хммм пиши ми в темите бе измет сополива. Ае трии и личното ти до мен:

"kopele ne tropai nqma nujda da ti obqsnqvam kolko e selsko da tropash, kak moje da napishesh che mneniqta mi sa laishki kato imsh golqm ISP ne ti dava pravo da si vaobrazqvash koe kak e vuv vselenata ;)

prosto ne tropai

kaji si mnenie kulturno, kato ne si saglasen s chujdoto mnenie - kazvash "ne sum saglasen" poneje .. i taka\

ot krai vreme pishesh PULNI GLUPOSTI da nesi na heroin ?"

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

...В момента шейпърите са зададени като статични стойности, иска ми се да мога да ги променя и примерно да задам 95% от трафика да се използва постоянно като се поделя по равно м/у ползващите нет в момента. Доста от клиентите свалят предимно торенти ( по някога правят трафик над 250 gb на месец) и идеята ми е като не е натоварена мрежата да им се вдигат скоростите и по - бързо да теглят ....

Попринцип на това отговорих. Извинявам се ако не съм посочил информацията "поста ми се отнася за първата част на въпроса", явно за ламе като миле трябва специално да се обяснява.

... Проблем е че потребителите от получилите се 3 мрежи не се виждат локално и поредното питане ми е: има ли някакъв начин да ги обединя за да могат да обменят торенти на локално ниво? Друг проблем е че повечето свалят от замунда а там откриването на локални пиъри липсва. Прочетох във форума че се слагала кракната версия на utorrent и така се откривали локалните пиъри в замунда , но не намерих никъде кракнатата версия или инфо за нея. Докато фирмата от която взимам нета не ми вдигне скоростите ще се опитам по някакъв начин да реализирам тези неща и всякаква помощ и идеи ще ми бъдат много полезни.   П.С. знам че някои ще кажат плати си за да ти го направят, но форумите са за да си помагаме ,а когато се помогне на някой а той после помогне на друг то тогава форума става пълноценен. Благодаря предварително.

Проблем е че клиентите имат адреси от различни подмрежи. Вероятно са и в различни Layer2 сегменти.

IP адресите са зададени на LAN картите на клиентите, или се логват с PPPoE/PPTP ?

Нарисувай набързо как са свързани клиентите, layer 2 сегментите как са разделени с рутери и ще помислим.

@. който ми е едитнал поста по-горе без да се представи ще му кажа в лицето че е страхливец.

@ Mile, какво се заяждаш ? Какво искаш ? Половин свестен пост от теб вече не си спомням кога съм видял.

Жегата нещо ви удари май ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

NetworkPro стига с това qos (подобряване Качеството на услугата ),друго му е проложението и употребата.

Динамичен шеип се прави с Class Based Queueing (CBQ) или ако ще се търси точност и работа в реално време с HFSC.

Литература бол,който иска да знае да сяда да чете.

http://www.cs.cmu.edu/~hzhang/papers/SIGCOM97.pdf

http://linux-ip.net/articles/hfsc.en/

https://calomel.org/pf_hfsc.html

http://www.openbsd.org/faq/pf/queueing.html

http://www.sonycsl.co.jp/person/kjc/kjc/software.html

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.