Jump to content
  • 0

Проблем с EoIP, насичане на iptv при връщане назад на предаване.


v3ctor

Въпрос

Здравейте. Имам проблем с един пренос със eoip между 2 микротик rb951. Не ползвам ip sec. По тунела върви мултикаст Iptv в реално време без проблем. При връщане назад на предаване обаче, започва едно зацикляне(накъсване на моменти) на картината. Като времена на icmp през тунела са от 13-15ms,трафик минава повече от 50Мбпс. Според вас на какво може да се дължи това? Пробвах да вдигна MTU на тунела на 1500, не помага. Тествах с IGMP snooping, не помага. Спирах fast path и forward, няма ефект. Спрял съм Stp. Dont fragment ми е на ''no'' по тунелите.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters For This Question

  • v3ctor

    24

  • JohnTRIVOLTA

    12

  • kokaracha

    7

  • net-sar

    2

Recommended Posts

  • 0
Преди 2 часа, net-sar написа:

Тази гимнастика съм я правил!Проблема ти е в разгъване и згъване на пакетите!Демек микротиците 🙂!Виждам че си на "ти" с микротиците и мисля,че знаеш какво правят тунелите - Згъват и Разгъват!Трябва да намериш кое се чупи при разгъване?

Но като се замисля може да е проблема от началния ти рутер до микротика където вдигаш нещата!Трябват проби.

малко се позамислих и имам въпросче- как е upload?Понеже при превъртане най много ще ти трябва

Да тва е ясно че при мятането на пакети през тунела се маже нещо, но немога да разбера къде е проблема. Не е в ъплоада, над 80Мбпс е без тунел с тунел е около 50Мбпс. Последно остана схемата с eoip и 1 влан да ми прекара нещата от рутера до суича и вдигане на входящия и изходящия етернет mtu на максимума за портовете 2028, сякаш сече по малко, но пък ми спря hbo on demand и voyo функцията, чува се само пръщене и няма картина. Много завързано се оказа тва, оправиш донякъде едно омаже се друго. Опитвах многократно с помощ от колега тук във форума да подкарам нещата през l2tp с bcp, ама там се държи по зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Тази сутрин като се загледах се оказа че не иска да сменя каналите, работи само на един. Върнах настройките по подразбиране, спрях на еоип fast path, спрях тв бокса от захраването за малко и сега сякаш работи доста по добре, ще погледам да видя дали е ок. Иначе все още в лога на сървър рутера има фрагментиране от време на време, което не успявам да оправя.

 

След тестове се оказа същото насичане, върнах схемата с л2тп и mrru 1650, пак си насича но проработи войото поне със насичане.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 11 часа, v3ctor написа:

Тази сутрин като се загледах се оказа че не иска да сменя каналите, работи само на един. Върнах настройките по подразбиране, спрях на еоип fast path, спрях тв бокса от захраването за малко и сега сякаш работи доста по добре, ще погледам да видя дали е ок. Иначе все още в лога на сървър рутера има фрагментиране от време на време, което не успявам да оправя.

 

След тестове се оказа същото насичане, върнах схемата с л2тп и mrru 1650, пак си насича но проработи войото поне със насичане.

За мен Проблема е в микротиците които ползваш!Не мисля че могат да сварят да обработят това което искаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Може да се пробва pptp тунел на место l2tp. Лично аз предпочитам него винаги за IPTV пред останалите понеже там никога не съм имал проблеми. Ползвам го в комбинация с EoiP поради простата причина , че тунел с BCP и тунел с EoIP не е същото. За пример ще кажа , че RoMON не работи с BCP, а би трябвало по принцип !!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ще разиграя и схемата с pptp+еоип, с него съм си играл повече, може пък да станат нещата. Само да остане време, и ще пиша резултата.

Пробвах и да елиминирам 2та суича след рутера и да вдигна л2тп на клиентския рутер директно и от там кабел към стб-то. Пак насича и там.

Много ме съмнява да е проблема в рутерите, изобщо не дават признаци да се товарят, повече от 30% процесор не вдигат, тва за мен не е много, работил е единия без проблем и на 60% натоварване година без да ми прави проблеми с много правила във стената и се ползваше за днс филтър, докато не отделих днс филтрирането на отделна машина, но тва няма общо с темата.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Собственик
Преди 16 часа, v3ctor написа:

Ще разиграя и схемата с pptp+еоип, с него съм си играл повече, може пък да станат нещата. Само да остане време, и ще пиша резултата.

Пробвах и да елиминирам 2та суича след рутера и да вдигна л2тп на клиентския рутер директно и от там кабел към стб-то. Пак насича и там.

Много ме съмнява да е проблема в рутерите, изобщо не дават признаци да се товарят, повече от 30% процесор не вдигат, тва за мен не е много, работил е единия без проблем и на 60% натоварване година без да ми прави проблеми с много правила във стената и се ползваше за днс филтър, докато не отделих днс филтрирането на отделна машина, но тва няма общо с темата.

При мен вече почти година pptp+eoip работи всичко, връщане назад и каквото се сетиш. 

Screenshot 2021-09-28 at 00.10.37.png

 

Само понякога леко насича или се рестартира приемника при мен, но при мен е когато си напълна канала от другата страна в България за по дълго време. 

Разликата между английските ,руските и българските форуми:

в английския форум задаваш въпрос, отговарят

в руския задваш въпрос ,отговарят ти и на свой ред те питат нещо

в българския форум, като зададеш въпрос всички започват да ти обясняват колко си прост

Недей да спориш с глупака. Първо ще те приравни до неговото ниво, после ще те бие с опита си.

-------------------

Когато фактите говорят и боговете мълчат

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Снощи ми остане време да пробвам с pptp+ eoip. В реално време си върви, но на запис е трагедия, сече яко, както при предишните опити даже повече насича. Върнах схемата с чист eoip+ влан на вътре в локалната мрежа, за сега сякаш се държи най стабилно от всички сценарии. Ако някой се сети още нещо да се пробва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Малко ново инфо. Пробвах да ресетна клиент рутера и вдигнах само един eoip тунел, ми не е било от конфига на рутера, пак си сече. Оказа се че в реално време ми насичат 4к каналите, въпреки че битрейта им е 17Мбпс колкото ми е и бнт1, а на бнт си върви нормално. Върнах пак сценария със l2tp + bcp и mrru1600. За сега това остава най добре работещо. Пак ми сече на 4к каналите и на запис но най-малко.Пуснах директен кабел от клиетския рутер до стб-то и елиминирах влан-а който ползвах. Няма подобрение. Накря ще се окаже че isp то булшит се ебава нещо, няма загуби ама знае ли се. За сега няма къде да пробвам на друг интернет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
На 24.09.2021 г. at 19:37, JohnTRIVOLTA написа:

Няма нужда от тези "гимнастики". Сподели тук, когато пробваш на място, колко трафик дърпа приемника - със сигурност повече от колкото пуска шейпъра на WAN от и към публичното пространство!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 15.11.2021 г. at 21:43, JohnTRIVOLTA написа:

 

Пропуснал съм да отговоря:

Трафика не е проблема, 4к тв е със битрейт 17Мбпс, през тунела минава 40Мбпс без проблем. Шейпърите и на 2-те места са по на 100Мбпс за интернет услугите. И 2те локации са PON мрежи със операторски онт-та и рутери след тях на бридж. Времезакъсненията са по 15мс макс и няма загуби на пакети.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, v3ctor написа:

Пропуснал съм да отговоря:

Трафика не е проблема, 4к тв е със битрейт 17Мбпс, през тунела минава 40Мбпс без проблем. Шейпърите и на 2-те места са по на 100Мбпс за интернет услугите. И 2те локации са PON мрежи със операторски онт-та и рутери след тях на бридж. Времезакъсненията са по 15мс макс и няма загуби на пакети.

Мисълта ми беше, когато са включени приемниците на 4К програми  дали се влошава качеството на интернета от там и ъплоуда към изнесеният на друга локация приемник!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не се влошава по никакъв начин. Тв то си върви с 20Мбпс пускам още едни 20Мбпс тест през тунела ъплоуд от към сървъра и трафика си върви и тв-то си върви и си насича периодично както без допълнителните 20Мбпс ъплоуд трафик. Няма промна, само процесора на rb951 дето е сървър вдига до към 55% товар.  Освен тези 40Мбпс дето споменавам си остава и още 50Мбпс резерва ъплоуд от страна на сървъра но не през тунела, там вдига макс до 40Мбпс, но и това му стига като трафик.

Пробвах клиентската част на тунела на интернет на друг доставчик. Същата работа. Не е проблема и в булсатския интернет. И това съмнение отпадна. Пробвах и от друг ип адрес в друг град да вдигна сървъра на тунела, държи се аналогично.

Редактирано от v3ctor
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Онлайн стим и стрим на запис са на различни протоколи,евентуален проблем  при udp /rtsp  ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Рутерите времево синхронизирани ли са? Или тунелите не ползваха криптиране?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 15 часа, kokaracha написа:

Онлайн стим и стрим на запис са на различни протоколи,евентуален проблем  при udp /rtsp  ?

Това и аз го мислех, но има проблем и в 4К тв която си е udp в реално време. Не на запис.

 

Преди 12 часа, JohnTRIVOLTA написа:

Рутерите времево синхронизирани ли са? Или тунелите не ползваха криптиране?

Не се ползва криптировка но въпреки това са с еднакви ntp клиентски настройки. Спрял съм криптировката за да икономисвам процесор, рутерите не са със сериозни процесори, особено единия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.