Jump to content
  • 0

Mikrotik Chateau LTE12 с А1 Unlimited


Codename

Въпрос

Здравейте,

притежавам рутера Mikrotik Chateau LTE12, който от самото начало ми прави проблеми с LTE мрежата на А1 в плана Unlimited.

Проблема е следния, както всичко работи перфектно решава, че lte1 интерфейса спира преноса по RX и край с интернета... докато не се намеся аз, или давам disable и enable на адаптера или рестартирам рутера. Доста досадно, има дни в които не ми се налага да се занимавам с него, но има и такива в които по 2, 3 пъти спира интернета от симкартата. Рутера си е напълно адекватен през цялото време, зададох му разписание да се рестартира всяка сутрин с цел да не би да пълни някакъв буфер или лог и да забива, но няма никакъв ефект. 

У-вото е инсталирано в периферията на София, има сигнал на 3 чертички от 5. Скорост на сваляне 100-170Мбит/с и ъплоуд 18-30Мбит/с. Сим картата, която се ползва е extra sim и ползва плана ми на основната такава, която е в телефона ми (ако това е от някакво значение).

Не мисля, че причината е в сигнала, ще се радвам много ако някой може да ми съдейства с отстраняване на този отвратителен проблем, не съм очаквал, че от точно този рутер с мощен процесор и хубав модем ще се вкарам в това приключение. 

Благодаря предварително на отзовалите се!

Хубав и успешен ден!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Защо не ползваш функцията netwatch?
може да следиш периодичен пинг и ако той отпадне да гаси и пуска лте интерфейса

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

уНиКуМ, в лога виждам наводнение от wifi клиентите как постоянно се опитват да се вържат и ползват интернет, тъй като имам умни ключове и разклонители. Към netwatch май ще отидат нещата. Надявах се да има решение с донастройване на самия модем от към band например, за сега идеята с пинга ми допада. 111111 Благодаря.

 

Здравейте, за сега пинга изглежда помага, не е спирал модема за дълго, а в лога успях да хвана грешката от последното спиране днес, прилагам я към публикацията.

Ако някой се е сблъсквал с подобен случай, ще се радвам да сподели евентуално решение на проблема... Запасил съм се и с R11e-LTE, както и едно дъно с RBM33G, но си мисля, че и с тях ще имам подобни проблеми.

Като ми остане малко повече свободно време ще направя експеримент.

 

 

LTE1.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

От оператора ограничават ли те по клетка, или си на свободно движение?

 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 23 часа, 111111 написа:

От оператора ограничават ли те по клетка, или си на свободно движение?

 

На свободно движение трябва да съм, защото логиката е тази карта да я сложа в таблет и където и да се намирам в страната да имам достъп до интернет. От менюто на микротика в CellMonitor забелязах, че ползва B1 и B7 като се върже и настроих изришно да ползва само тези два банда LTE модема. Надявах се така да съм решил проблема с изчезването на трафика по Rx, но сега забелязвам, че днес е имало две отпадания на връзката последното преди около 40мин. така, че не съм постигнал нищо.. явно ще трябва да тествам с другите рутери, които имам.

Редактирано от Codename
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Пробвал ли си с таблет дали прекъсва? С тяхна карта и по-стар микротик сме имали седмици ъптайм.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Остава варианта, тока на клетката да е спирал, в който режим те изключват 4 и 5g,  докато не се зареди UPS-a.

  • Благодаря 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 23.07.2021 г. at 9:28, 111111 написа:

Остава варианта, тока на клетката да е спирал, в който режим те изключват 4 и 5g,  докато не се зареди UPS-a.

4G/5G е на отделен UPS, който държи много кратко и гаси, докато 3G(H,H+)GSM е на основния и осигурява мрежата :) А1 и Viva 

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 7 часа, MiPSus написа:

4G/5G е на отделен UPS, който държи много кратко и гаси, докато 3G(H,H+)GSM е на основния и осигурява мрежата :) А1 и Viva 

И да и не, според клетката.

Устройството поддържа LTE не и предни стандарти.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

 

у-вото поддържа и 3G пробвал съм го и така, но не за дълго, че скоростта там е умреличка :) 
Възможно е да е от тока, но пък странното е, че ми се е случвало да го хвана баш когато спре нета, гася ЛТЕ модема Disable/Enable и след около 30 сек. съм отново в играта. Т.е. смятам, че бихме могли да изключим варианта с тока. Това решение за сега с пинга работи доста прилично, не ми се е случвало да губи интернет за повече от 2-3мин. Което е добре стига да не съм саседнал в това време пред телевизора. Забелязах и друг бъг, явно си е от фирмуеъра на самия рутер, защото забелязах, че той работи само с версия 7.1b на RouterOS, а тя е бета, аз мисля че го качих до Beta6.

Пробвах и с последната 6.48.3 Стабилна, но се бриква и не желае да работи.

Явно има "трески за дялане" по това Chateau, язък, че е толкова скъпо и Wifi не му е много силен хем съм го вързал с външни антени.

Този уикенд забелязах, че беше забил и WIFI и то само 2.4ghz мрежа, всички у-ва по 2.4 бяха се развързали, а Rx не правеше никакъв трансфер както се случва и с LTE-то. След disable/enable проблема беше решен, тъпотийка яка, не може да се разчита на 7.1 все още.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Тази услуга само с 5G покритие ли можеш да я ползваш ? Например ако отидеш на място където има 4G или 3G няма да работи ли/? Пише че трафика е на максимална скорост т.е няма да я свалят след определен трафик ...а дали е така ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 20 минути, msboy написа:

Тази услуга само с 5G покритие ли можеш да я ползваш ? Например ако отидеш на място където има 4G или 3G няма да работи ли/? Пише че трафика е на максимална скорост т.е няма да я свалят след определен трафик ...а дали е така ?

Коя услуга ? Упоменатия рутер не е 5G, а сим картата не е с нищо по различна от всяка друга екстра сим карта, просто плана, който плащам е Unlimited и в условията си спомням, че имаше само едно условие да не превишавам 100GB трафик за ден, което не е никакъв проблем за мен. Иначе нямам ограничение в теглене и сваляне, колкото ми позволява клетката, с толкова тегля. Надявам се скоро да имат модем 5G в микротик (и на разумна цена разбира се, защото huawei имат притежавам и такъв, но е много любителски и не ми върши работа), канала е разтоварен все още защото са малко потребителите, които ползват 5G, а и с приоритет са на плана unlimited при по-сериозно натоварване на клетката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Въпроса е какво поддържа клетката за микротик-а е ясно

 
3G Category R8 (42.2Mbps Downlink, 11.2Mbps Uplink)
3G bands 1 (2100MHz) / 5 (850MHz) / 8 (900MHz) / 3 (1800MHz)
LTE Category 12 (600Mbps Downlink, 150Mbps Uplink)
LTE FDD bands 1 (2100MHz) / 3 (1800MHz) / 5 (850MHz) / 7 (2600MHz) / 8 (900 MHz) / 20 (800MHz) / 28 (700MHz)
LTE TDD bands 38 (2600MHz) / 40 (2300MHz) / 41 (2500MHz)

 

има едно много лесно за приложение cellmapper
https://www.cellmapper.net

Виж какво има в района като клетки,

ако няма данни инсталирай приложението и обиколи на 1-2 пресечки поне, наоколо.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 2 часа, Codename написа:

Коя услуга ? Упоменатия рутер не е 5G, а сим картата не е с нищо по различна от всяка друга екстра сим карта, просто плана, който плащам е Unlimited и в условията си спомням, че имаше само едно условие да не превишавам 100GB трафик за ден, което не е никакъв проблем за мен. Иначе нямам ограничение в теглене и сваляне, колкото ми позволява клетката, с толкова тегля. Надявам се скоро да имат модем 5G в микротик (и на разумна цена разбира се, защото huawei имат притежавам и такъв, но е много любителски и не ми върши работа), канала е разтоварен все още защото са малко потребителите, които ползват 5G, а и с приоритет са на плана unlimited при по-сериозно натоварване на клетката.

Не става ли въпрос ето за това (план unlimited) или се бъркам : https://www.a1.bg/a1-net-box     т.е. ползваш само СИМ картата в Микротика без устройството Netbox ?

Редактирано от msboy
грешка
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

msboy, нямам нетбокс рутер, отпреди ползвам екстра сим изваден към основната ми карта в телефона и плана ми се споделя между двете. Рутер не съм искал, а и не ми и трябва, защото ще е както вече споменах любителския huawei несравним с нито един микротик. Иначе теоритично погледнато, да това е плана ми. Сим-а е пъхнат директно в микротика и магията се случва, странното е, че и профил не ме накара да създам, явно в мрежата на А1 са им ясни конфигурациите на Router OS и го подкарва по бандовете с правилните APN. 

111111, благодаря за инфото ще разгледам това, което си ми препоръчал, ще тествам с един 5G телефон, защото моя не е такъв все още... как е сигнала около мен, вързах миналата седмица R11e-LTE до Chateau-то и ще го погледна дали се е разкачало и колко пъти със сим карта на същия план.

Редактирано от Codename
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.