Jump to content
  • 0

Настройка на MikroTik за достъп до всяка от трите мрежи


neo

Въпрос

Здравейте, 

Скоро сложих рутер Mikrotik HEX RB750GR3 във фирмата. Мрежите са 3 на брой.

Примерно

192.168.1.0/24

192.168.2.0/24

192.168.3.0/24

В рутера не съм правил бриджове и VLAN-ове, просто съм настроил на всеки порт различна мрежа.

След рутера има Смарт суич - VLAN конфигурация , в който има отделени по няколко порта за всяка мрежа. 

Въпроса ми е, как мога да направя мрежите да се виждат една с друга?

Благодаря!

 

Нов съм във форума и не знам дали това е правилното място за темата. Ако съм объркал раздела, ще помоля модератор да премести темата в правилния!

Редактирано от neo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Имам още един въпрос. 

Имаме VPN сървър SSTP изграден на Windows Server 2016. Пренасочил съм необходимия порт през рутера и отвън правя връзка.

Какво правило трябва за задам в защитната стена на Mikrotik, за да мога да се свързвам отвътре? 

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 2 часа, neo написа:

Имам още един въпрос. 

Имаме VPN сървър SSTP изграден на Windows Server 2016. Пренасочил съм необходимия порт през рутера и отвън правя връзка.

Какво правило трябва за задам в защитната стена на Mikrotik, за да мога да се свързвам отвътре? 

Благодаря!

Принципно нищо не трябва да се прави, просто се кънектвате по локален адрес към него ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, neo написа:

Със стария рутер TP Link от 30 лв. се свързвах отвътре. С Mikrotika не иска.

Как сетнахте три локални мрежи в него рутер , кой модел е? Бъдете по-конкретен-детайлен в това по какъв начин се свързвате!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Имаше за трите мрежи 3 отделни рутера.

Модел на рутера TP Link TL-WR840N. 

 

С VPN сървъра се свързвам с вградения в Windows 10 VPN клиент.

Редактирано от neo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, neo написа:

Имам още един въпрос. 

Имаме VPN сървър SSTP изграден на Windows Server 2016. Пренасочил съм необходимия порт през рутера и отвън правя връзка.

Какво правило трябва за задам в защитната стена на Mikrotik, за да мога да се свързвам отвътре? 

Благодаря!

Опиши си днс записа и отвътре.

 

eй това което търсиш

  • Благодаря 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, neo написа:

Имаше за трите мрежи 3 отделни рутера.

Модел на рутера TP Link TL-WR840N. 

 

С VPN сървъра се свързвам с вградения в Windows 10 VPN клиент.

Условията са различни с три рутера и от там твъреднието Ви , че с Микротик не става , а с TP_Link става не е коректно и вярно!

Вие пробвахтре ли както Ви посъветвах да се кънектнете по локален адрес на сървъра ?

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, neo написа:

Сървъра го достъпвам по IP адрес, но мен ми трябва да го достъпя чрез вградения vpn клиент на Windows.

Това го разбрахме, питам Ви с частният адрес на сървъра пробвахте ли от локалните мрежи или пробвате с публичният адрес. В първият случай всичко трябва да се получи, а във вторият както по-горе казаха ви е нужно спецфично сорснат правило наречено Hairpin NAT на заявките от локалните сегменти с адреса на интерфейса на рутера към когото са свързани или просто казано сорснат с адреса на гейта, като вече може да конкретизирате също номера, протокола и адреса на сървъра. На рутера понеже има няколко локални мрежи може да си добавите адрес лист - LocalNets и също така да добавите и интерфейс лист на етернет портовете на локалните мрежи- Lans. От там правилото което ви е нужно е следното:

/ip fi n add chain=srcnat src-address-list=LocalNets dst-address=192.168.0.100 out-interface-list=Lans protocol=tcp dst-port=443 action=masquerade place-before=1

Като адреса 192.168.0.100 просто ще го подмените с локалният такъв на сървъра !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Колко по лесно е да се ползва DNS за целта.
Отвън по стандартния начин DNS запис към публичното ип, а отвътре запис на локалното ип.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 2 часа, neo написа:

И един последен въпрос.

Какви правила в защитната стена трябва да добавя, ако не искам да се виждат 3-те мрежи?

Ако си направил това по-горе като правила то остава да добавиш това правило:

/ip fi r add action=drop chain=prerouting in-interface-list=Lans out-interface-list=Lans

Ако е нужно добави правила за изключения преди него правило .... нали имаш някакви сървъри като SSTP VPN, който все пак искаш да го досетъпваш от локалните мрежи !

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.