Jump to content
  • 0

Load Balancing/File-Over


Стоян Иванов

Въпрос

Здравейте! Предполагам ви е писнало от въпроси относно балансинга, но тъй като ми се налага да направя такава конфигурация търся съвет. Правил съм и преди ECMP/PCC. и самата конфигурация е последното нещо което ме притеснява. Този начин на балансиране според мен е проблемен. Могат да се очакват проблеми с https, ssl, проблеми с натнати усроиства като dvr-ри или дори една съвсем проста RDP връзка. Въпроса ми е, някой успял ли е да конфигурира balancing/fail-over където да са избегнати тези проблеми или поне да не са толкова силно изразени. Може и да не ми обяснявате лично тук, ако нямате време. Просто споделете някакво линкче и аз ще прочета това, което ми трябва. Надявам се да има някакво по-стабилно решение вече. И още един въпрос: - Някой ползвал ли е dual wan ( balancing/fail-over рутер) и какви са впечатленията ви от тях. Имаt ли същите проблеми? Благодаря на отзовалите се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Маркирането на трафика помага на изходящия трафик.

За входящия става по сложно с DNS Failover.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 11 часа, Стоян Иванов написа:

Здравейте! Предполагам ви е писнало от въпроси относно балансинга, но тъй като ми се налага да направя такава конфигурация търся съвет. Правил съм и преди ECMP/PCC. и самата конфигурация е последното нещо което ме притеснява. Този начин на балансиране според мен е проблемен. Могат да се очакват проблеми с https, ssl, проблеми с натнати усроиства като dvr-ри или дори една съвсем проста RDP връзка. Въпроса ми е, някой успял ли е да конфигурира balancing/fail-over където да са избегнати тези проблеми или поне да не са толкова силно изразени. Може и да не ми обяснявате лично тук, ако нямате време. Просто споделете някакво линкче и аз ще прочета това, което ми трябва. Надявам се да има някакво по-стабилно решение вече. И още един въпрос: - Някой ползвал ли е dual wan ( balancing/fail-over рутер) и какви са впечатленията ви от тях. Имаt ли същите проблеми? Благодаря на отзовалите се.

Пробвай NTH балансиране - там поне се балансира на L3 и не би трябвало да имаш горните проблеми !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Load Balance Incoming Connections /  Load Balance Outgoing Traffic

Това са различния понятия момчета,правете ралика.

  • Харесай 2

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 14 часа, gbdesign написа:

BGP му е майката. 

Ама не работи с NAT и частни адреси.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Подобно нещо ще ми се налага да правя и аз, за това да подкрепя малко темата.

Ако е само балансинг - преди съм правил под Линукс с маркиране на пакети и рутиране по WAN-овете - но това е схема, в която имаме използване на всички линии едновременно (определени видове трафик минават през конкретни WAN-ове, а някои ползват всички едновременно (примерно торрент)).

Сега ми е нужен точно fail-over с Микротик, понеже няма как да се вкара x86 машина, ако може да го прави на Layer2 - схемата при мен е двоен failover, като първия е с Микротик, втория е със рутер (TP-Link и подобни).
Всяка линия влиза на отделен SFP порт на Микротик комутатор, a втория failover е на рутер с налична SIM карта през мобилен.
Замислям се над вариант с пинг да следя коя линия е "жива", ако е жива основната да пуска трафика само от него. Ако тя падне - скрипта да прехвърля към другия порт.
Мислих и за бондинг с failover, но единия от интерфейсите няма да падне при прекъсване на комуникацията през него порт.

Поздрави.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)
Преди 3 часа, Networker написа:

Подобно нещо ще ми се налага да правя и аз, за това да подкрепя малко темата.

Ако е само балансинг - преди съм правил под Линукс с маркиране на пакети и рутиране по WAN-овете - но това е схема, в която имаме използване на всички линии едновременно (определени видове трафик минават през конкретни WAN-ове, а някои ползват всички едновременно (примерно торрент)).

Сега ми е нужен точно fail-over с Микротик, понеже няма как да се вкара x86 машина, ако може да го прави на Layer2 - схемата при мен е двоен failover, като първия е с Микротик, втория е със рутер (TP-Link и подобни).
Всяка линия влиза на отделен SFP порт на Микротик комутатор, a втория failover е на рутер с налична SIM карта през мобилен.
Замислям се над вариант с пинг да следя коя линия е "жива", ако е жива основната да пуска трафика само от него. Ако тя падне - скрипта да прехвърля към другия порт.
Мислих и за бондинг с failover, но единия от интерфейсите няма да падне при прекъсване на комуникацията през него порт.

Поздрави.

С рекурсивен път стават нещата лесно !

/ip route
add dst-address=8.8.8.8 gateway=192.168.1.1 scope=10
add gateway=8.8.8.8 distance=1 check-gateway=ping comment="Primary Route"
add dst-address=80.80.80.80 gateway = 192.168.1.1 scope=10
add gateway=80.80.80.80 distance=2 check-gateway=ping comment="Primary Route"
add dst-address=1.1.1.1 gateway=192.168.2.1 scope=10
add gateway=1.1.1.1 distance=3 check-gateway=ping comment="Secondary Route"
add dst-address=4.2.2.1 gateway = 192.168.2.1 scope=10
add gateway=4.2.2.1 distance=4 check-gateway=ping comment="Secondary Route"
add gateway=192.168.1.1 distance=5
add gateway=192.168.2.1 distance=6

Тука се ползват дори по два публични адреса за всеки WAN за да се подсигури пътя , ако се загуби достъп до него адрес да има втори за всеки случай!

Редактирано от JohnTRIVOLTA
  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Шедулера може да сменя дистанцията като допълнение.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За да не отварям друга тема ,да подпитам и аз нещо :)
Имам два линка единия го ползвам като основен другия ако се срине нещо го ползвам за бекъп ,но уви превключването се случва ръчно...
Двата линка от страната на града са на различни точки , но в една мрежа.
Идеята е дали може да се направи да се превключва автоматично и знае ли някой как става евентуално . 
Поздрави!

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Става със scheduler задачка която проверява има няма и подменя TTL 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 1.06.2021 г. at 10:31, nikymix_pz написа:

За да не отварям друга тема ,да подпитам и аз нещо :)
Имам два линка единия го ползвам като основен другия ако се срине нещо го ползвам за бекъп ,но уви превключването се случва ръчно...
Двата линка от страната на града са на различни точки , но в една мрежа.
Идеята е дали може да се направи да се превключва автоматично и знае ли някой как става евентуално . 
Поздрави!

 

При мене това работи:

/ip route
add gateway=gateway1ip distance=1 comment=WAN1
add gateway=gateway2ip distance=2 comment=WAN2
add dst-address=8.8.8.8/32 gateway=gateway1ip

/tool netwatch
add down-script="/ip route set [find where comment=\"WAN1\"] distance=3;\r\
    \n:log warning \"WAN1 down, switching to WAN2\"" host=8.8.8.8 up-script="/ip\
    \_route set [find where comment=\"WAN1\"] distance=1;\r\
    \n:log warning \"WAN1 restored\""

 

  • Благодаря 2
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Бях забравил че съм отворил такава тема тук и се извинявам че не съм отговорил. Тъй като единия доставчик предостави много добри скорости 300-400 Mbps, балансинга стана излишен и за да си спестя излишни главоболия оставих само failover, като за него използвам само четири реда конфигурация без скриптове.

 

/ip route
add check-gateway=ping comment="ISP1 DEFAULT" distance=1 gateway=8.8.4.4
add check-gateway=ping comment="ISP2 ALTERNATIVE" distance=2 gateway=8.8.8.8
add comment="GOOGLE ISP1" distance=1 dst-address=8.8.4.4/32 gateway=X.X.X.X scope=10
add comment="GOOGLE ISP2" distance=2 dst-address=8.8.8.8/32 gateway=X.X.X.X scope=10

 

 

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
On 8/27/2021 at 10:27 AM, Стоян Иванов said:

Бях забравил че съм отворил такава тема тук и се извинявам че не съм отговорил. Тъй като единия доставчик предостави много добри скорости 300-400 Mbps, балансинга стана излишен и за да си спестя излишни главоболия оставих само failover, като за него използвам само четири реда конфигурация без скриптове.

 

/ip route add check-gateway=ping comment="ISP1 DEFAULT" distance=1 gateway=8.8.4.4 add check-gateway=ping comment="ISP2 ALTERNATIVE" distance=2 gateway=8.8.8.8 add comment="GOOGLE ISP1" distance=1 dst-address=8.8.4.4/32 gateway=X.X.X.X scope=10 add comment="GOOGLE ISP2" distance=2 dst-address=8.8.8.8/32 gateway=X.X.X.X scope=10

/ip route
add check-gateway=ping comment="ISP1 DEFAULT" distance=1 gateway=8.8.4.4
add check-gateway=ping comment="ISP2 ALTERNATIVE" distance=2 gateway=8.8.8.8
add comment="GOOGLE ISP1" distance=1 dst-address=8.8.4.4/32 gateway=X.X.X.X scope=10
add comment="GOOGLE ISP2" distance=2 dst-address=8.8.8.8/32 gateway=X.X.X.X scope=10

 

При мене не работи. Двата доставчиката доставят по DHCP.

xaxaxaxa.png

  • Благодаря 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Във версия 7 на ROS е нужно рекурсивните пътища да са с по-нисък Target Scope т.е. може да го промените от 30 на 20 пример!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте,

имам едно подобно питане,моята конфигурация е следната,основният доставчик е на ppoe а вторият е 4G на Виваком,сим картата е в рутера ( wap ac LTE).

Когато изключа кабела на ррое доставчика,веднага си захапва от мобилната на Виваком,но ако доставчика спре интернета поради авария или неплащане,без да вадя кабела не захапва,може ли да ми кажете какво да пипна?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.