Jump to content

Проблем с преминаването от 1г към 100 мегабита....


nikymix_pz

Recommended Posts

Здравейте колеги имам проблем с преминаването от 1г към 100 мегабита.
Наличната техника е 
1.Компютър с микротик х86 - с стара версия но съм пробвал и с доста нови!
2.Микротик CRS328 с 28 сфп порта + комбо порта
3.Микротик CSS326 24g+2sfp 
Проблема е следния ... Когато се закача за който и да е от двата суича с 100 мегабитово устройство си вадя 94/94 ,Обаче свържа ли към тях малък управляем или не управляем суич от неомонтанските или други от този тип 4 гигабитови порта и едно сфп на гигабит си работи без проблем ,закача ли 100 мегабитово устройство имам 30-40 download и 94 upload . пробвал съм с няколко модела dell ,rubi ,digitus , hp също не работи! След като сложа друг гигабитов тъп суич след този 4 портовия с сфп-то проблема го няма . 
Пробвал съм почти всичко изчерпах се от идеи ....
Проблема го няма когато направя CRS -328-цата да е рутер обаче тя не издържа на натоварването !
Пробвал съм и с друг рутерборд на мястото на компютъра проблема си остава ..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 42
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • nikymix_pz

    16

  • master

    9

  • hgd

    4

  • Networker

    4

С деловете преди това имах същия проблем с rubi и digitus  също .. 
А когато crs-суича е рутер си бачка докато не нападнат маймуните 😄 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, nikymix_pz написа:

А когато crs-суича е рутер си бачка докато не нападнат маймуните 😄 

Не съм специалист по микротиците, но по прочетеното/наученото - когато е в режим рутер, използва за буфери от RAM паметта.

За да се "преборим" с този проблем (прехода 1Gbps->100Mbps) - почнахме да раздаваме гигабитови рутери Mercusys AC12G. Справят се отлично за цената си и всичко ти е на гигабит.

Редактирано от hgd
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Надявах се, че този проблем го няма при 3хх моделите но явно все още не са си взели бележка. Пробвал ли си ако сложиш AP 100Mb след него какво е положението зад линка.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Порових малко във форума на микротик и намерих тази тема. Вярно, говорят за 10G -> 1G но то е същото:

https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=128843

От микротик са отговорили на техен клиент преди 2 години "I want to inform you that we are aware of 10G to 1G performance problem on CRS3xx devices and currently are working on new software fixes for better buffer allocation." Но това е за 10 към 1

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал ли си да сетваш портовете на МТик твърдо на 100М - преди време някъде четох за нещо подобно.

Ако не правиш нещо много специално на CRS-тата махни ги от схемата и сложи нормален комутатор след x86-цата.

 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвал съм на твърдо 100 и е същия член .. 
Относно ап-та и други 100 мегабитови устройства ,когато са директно вързани на 328 или 326 ците няма проблем ,но когато са по оптика и ги свържа през такъв малък суич пак 30 мегабита 😞

 

Преди 14 часа, Networker написа:

Пробвал ли си да сетваш портовете на МТик твърдо на 100М - преди време някъде четох за нещо подобно.

Ако не правиш нещо много специално на CRS-тата махни ги от схемата и сложи нормален комутатор след x86-цата.

 

Преди 22 часа, hgd написа:

Проблемът с буферите - малки са (1,5MB на повечето CRS3xx/CSS3xx). И друг път е обсъждан.

 

Преди 20 часа, hgd написа:

Не съм специалист по микротиците, но по прочетеното/наученото - когато е в режим рутер, използва за буфери от RAM паметта.

За да се "преборим" с този проблем (прехода 1Gbps->100Mbps) - почнахме да раздаваме гигабитови рутери Mercusys AC12G. Справят се отлично за цената си и всичко ти е на гигабит.

с гигабитовите става но на хората (клиентите) пари за рутери не им се дават а 300-400 рутера са си цифра 😄 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В допълнение по време на опитите инсталирах на PC то сравнително нова версия на МТ , прибрах се вкъши и пуснах наяколко теста през 100 мегабитова ланка работеше върнах се след няколко часа отново тест проблема отново се беше явил ....

Лошото е ,че нямам много опций за тест и прекъсване на връзката защото клиентите искат да си играем на бесеница 😄

 

Редактирано от nikymix_pz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 1 час, nikymix_pz написа:

В допълнение по време на опитите инсталирах на PC то сравнително нова версия на МТ , прибрах се вкъши и пуснах наяколко теста през 100 мегабитова ланка работеше върнах се след няколко часа отново тест проблема отново се беше явил ....Лошото е ,че нямам много опций за тест и прекъсване на връзката защото клиентите искат да си играем на бесеница 😄

 

Помисли за използване на по-добри суичове на другия край на микротиците, например Tp-Link TL-SG3210 (T2500G-10TS).

Можеш и да намалиш тарифите на 30 мегабита и който иска повече - задължително с гигабитови у-ва.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това мрежа в село ли е или градска - дали не е по-хитро да мигрираш на оптика, там падат много от магиите :)

 

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малка селска мрежа пълна с мигриращи 300-400 клиента  ,които на този етап не си заслужават пон понеже селото е огромно 5км е дълго 4 широко ,а клиентите са през 200 метра един от друг , повечето  от които са от братята дето 2 месеца са тук 5 ги няма , има над 20 км лан и поне 10 оптика вложена там ....
На 15 лв такса пона ще се избива 15 години поне  😞 Иначе  да имам го като за идея и го подготвям за вбъдеще да стане на пон.

Преди 16 часа, Networker написа:

Това мрежа в село ли е или градска - дали не е по-хитро да мигрираш на оптика, там падат много от магиите :)

Малка селска мрежа пълна с мигриращи 300-400 клиента  ,които на този етап не си заслужават пон понеже селото е огромно 5км е дълго 4 широко ,а клиентите са през 200 метра един от друг , повечето  от които са от братята дето 2 месеца са тук 5 ги няма , има над 20 км лан и поне 10 оптика вложена там ....
На 15 лв такса пона ще се избива 15 години поне  😞 Иначе  да имам го като за идея и го подготвям за вбъдеще да стане на пон.

 

Проблема до някъде се реши след като 328-цата я ръчнах в рутерос режим, на тестова постановка вкъщи работи сега остана да проверя клиентските суичове :) 

hjpgg.jpg

hjpgg.jpg.f713084502990bff679bea74dfbf5c2a.jpg    

Проблема до някъде се реши след като 328-цата я ръчнах в рутерос режим, на тестова постановка вкъщи работи сега остана да проверя клиентските суичове :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 9 часа, nikymix_pz написа:

Малка селска мрежа пълна с мигриращи 300-400 клиента  ,които на този етап не си заслужават пон понеже селото е огромно 5км е дълго 4 широко ,а клиентите са през 200 метра един от друг , повечето  от които са от братята дето 2 месеца са тук 5 ги няма , има над 20 км лан и поне 10 оптика вложена там ....
На 15 лв такса пона ще се избива 15 години поне  😞 Иначе  да имам го като за идея и го подготвям за вбъдеще да стане на пон.

Това, което си описал на 100% си заслужава да е на ПОН - и то много отдавна трябваше да е на ПоН. Като си сметнеш разхода който имаш да поддържаш стара мрежа особено гръмотевици и подобни сам ще стигнеш до този извод.

При нас сме градили Пон и в села с 30 човека, просто защото не е изгодно да е ФТП както и нормален FTTH - за 300-400 (дори мигриращи) нямаше и да се замисля да почна с ФТП. Обикновено клиентите са на 150-200 метра, това не е особен проблем.

Може да си го градиш поетапно, за да не се нагърбваш с цялата сума на веднъж. Трябва да се посмята, но при добро обмисляне обикновено се избива до 10-тия месец.

 

  • Харесай 2

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.