Jump to content
  • 0

Гаден проблем, Моля за помощ


dionisy

Въпрос

Здравейте на всички,

имам следната ситуация. 3бр микротик РБ433 всеки с карта на 2,4ГХз и 120гр. антена.На всяка антена има по около 20-30 клиента.Етернета и безжичната карта са бриджнати и от лан кабела отива в един суич от там в БСД сървър на който са вдигнати две мрежи едната(192.168.100.0/24) за клиентските АП-та, които са едимакс, а другата(192.168.101.0/24) за самите ПС-та на клиентите.Айпи адресите са статични и няма никакви допълнителни настройки по АП-тата освен, че съм ги вкарал в Access List , за да се кънектват само тези на които дам достъп.И така проблема е следния от известно време пинга ми скача от 10-15мс на 4-5000мс понякога се оправя като спирам определени клиенти , но в последно време и това не помага.Интересното, е че понякога се получава така, че като забраня wlan-а на едната антена при другата пинга се оправя моментално.Пробвал съм със смяна на канали и това не помага.Случва се също като дам Adaptive noise Immunity на Client Mode също нещата да се оправят, но в общи линии усещам , че нещата се въртят в един омъгьосан кръг и не се стига до нищо стабилно.Максимално е работило 1-2 без никакви проблеми и после отначало.

    Моля дайте съвет какво мога да направя и къде може да е проблема.Какъв firewall бихте ми препоръчали да си сложа?И ако може малко по-подробно, че съм новак в тази област.

    Искренно се надявам на вашата помощ, за което предварително благодаря ???

оправи си заглавието че ще изтрия темата всеки ако пише така проблем,проблем,проблем дали ще ти е приятно ако търсиш нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0

Благодарско за което-аз на черпене съм евтин-1 тоник ??? ,но да се видим-всякак :)

Родих се мокър, гладен и гол.Посрещнаха ме с бой, студ и изкуствена храна...От тогава всичко става все по зле...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

и аз да драсна няколко думи по темата ....., от дългогодишния ми опит с wireless

колега проблема ти идва от няколко нарушения на основни правила при експлоатацията на wireless мрежи:

1. никога не връзвай повече от 8 клиентски устройства на един АР

2. старай се всички клиентски устройства работещи в една група към един АР да са от един и същ вид и модел, иначе става боза, различните видове и модели имат различно времезакъснение, големина на пакети и т.н. каквото и да пише, и друго - дори да са еднакви направи ги да са еднакви и по версия на firmware

3. по-горе някой ти писа че сигнала ти е зле, на празен ход дори и да ти кара ping без загуби, при натоварване се дропи

4. като за последно ще ти кажа че проблема най вече ти идва от факта че има клиенти дето са си пуснали торентите без ограничения и сгромолясват всичко, за жалост там е най слабото място на wirelessa, опитай се да ги накараш все пак да сложат що годе приемливи ограничения по брой едновременни заявки и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На теория ги знам тези неща ..... но уви на практика по-някой път несе получава така .

Пък и аз сега имам към 35 клиента ако връзвам по 8 на АП , ще трябва цялото село да го направя само секторни антени ;) , но ще се вслушам в съветите защото все пак идват от някой който го е преминал това а аз тепърва сега тръгвам по пътя

Ще се постарая да направя всички с едни и същи настройки и еднакъв firmware

Благодаря още веднъж

P.S Като си организирате сбирки ако приемате и начинаещи ахмаци ще дойда да Ви черпя :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

То може и 300 на едно AP но за web only! И ап то да е МТ базирано поне... (в кръга на шегата). Като цяло подкрепям колегата  InfoSis макар, че моя опит най вероятно е по-скромен. При сегашните скорости и т.н. найстина трябва да се помисли добре колко човека ще са на клона и какви скорости и политики ще им се направят. Като цяло съм постигал със супер смешни сапунерки невероятни резултати ( още не ми е ясно как ) . Но за 8-10 user -а на AP съм напълно съгласен особено ако клиенските у-ва са си техни т.е. не си ги монтира и избирал ти ами са или лаптопи или някакви си адаптери от някакви си марки. Не случайно един човек от който много съм научил каза "Абе каквото и да си говорим p2mp си е МНОГО тънка работа!". Забелязвам, че един мой конкурентен ISP прави отделно AP за всеки клиент независимо, че максималната скорост му е 2мегабита, а разстоянието не повече от 2-3км. Но по този начин е бетон според мен поне ;) .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.