Jump to content

лиценз


Recommended Posts

  • Собственик

Wimax-a е умряла работа (при NLOS)  и набуталите се съсъ скъпи лицензи го знаят :)

Дай информация за цени , ако имаш. Аз бих рискувал да го ползвам на 5г.

Общо взето проблеми в БГ стават, ако някой те натопи, т.е. ако се ползва в райони без конкуренция, мисля, че няма да има никакъв проблем.

И аз мислех че няма да се заяждат но много хора съвсем приятелски ме предопредиха да не бутам там...  :
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 45
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • ¤ DJ69 ¤ (ツ) ¤

    12

  • SS7

    6

  • Veselin

    4

  • skyfx

    4

Wimax-a е умряла работа (при NLOS)  и набуталите се съсъ скъпи лицензи го знаят :)

Дай информация за цени , ако имаш. Аз бих рискувал да го ползвам на 5г.

Общо взето проблеми в БГ стават, ако някой те натопи, т.е. ако се ползва в райони без конкуренция, мисля, че няма да има никакъв проблем.

Хмм ами устройства?! И какви плюсове ще има пред примерно микротик + читаво дъно,карти,антени?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някъде гледах miniPCI карта WiMAX. Молиш се на латвийците (MikroTik) че искаш поддръжка и такам. Може да съм гледал нещо друго, напр. 802.11n не съм сигурен. Но идеята е такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

До колкото си спомням МТ има подръжка за N стандарта и дори някъде из форума трябва да има тема(просто сега нямам време да я потърся)..NetworkPro - да ли са ме заплашвали?Хах ами то по едно време им беше хоби..Аз се отказах поради 2 причини - едната е пари за лиценза който бил много солен!2 рата е, че "ми казаха" Да не се ровя и да не бутам там, а пък ако нямам и лиценз просто да ми е здрав гъ*а >:(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...
  • Собственик

Да беше поне пояснил какви точно са написаните "глупости" .

пичове,

не искам да ви обидя...но страшни глупости сте написали по-горе..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

съжалявам, че такъв е първият ми постинг във форума, нищо лично, има много свестни теми, но допълнително ще се обоснова

поздрав

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всички тези глупости са от една борба за "без пари да стане" и клиента да получи много за малко. За глупостите е и вярно и не. Немотията ни е налегнала и търсим начин за "боя с пръдня". Въобще във всяка сфера има търсене на "философския камък". Ще поживеем и ще видим дали някой ще го открие.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

привет отново,

не претендирам че съм спец в областта но нека се опитаме да изясним някои много съществени неща.

Виждам че не правите разлика между Wimax и WiFi.  Има много съществена разлика в технологията. Wimax (3.4-3.6GHz)  и WiFi (2.4GHz). По принцип има Wimax на 2.4GHz, за който се говори в последните месеци, но все още не е приет за България.

За Wimax технологията се изисква издаването на индивидуален лиценз. Има вече няколко лицензирани оператора и някои от тях вече са изградили мрежата си в цялата страна. Смятам, че технологията има бъдеще и много скоро ще си проличи. Аз лично съм я тествал и съм много доволен. В зависимост от силата на сигнала съм постигал скорости от порядъка на 8-10 мегабита. Плюс това устройството което ти се предоставя за доставчика можеш да го ползваш в цялата страна където има покритие на мрежата. Все пак говорим за мобилен интернет и смятам че е доста добре.

За WiFi не се изисква индвидуално лицезиране, но има ограничения в използваните мощности и има някои тънкости от законодателна гледна точка (КРС). За 2.4GHz не повече от 100mW, за 5.8GHz не повече от 200mW. Ако използваш мрежата за собствени нужди не подлежиш на лицензионен режим. Ако решиш да предлагаш услуги на други лица, плащаш еднократна лицензионна такса и ти се издава удостоверение...преди май беше Обща лицензия №17...сега май е само Разрешително.

Моля ви, четете публикуваните материали на сайта на КРС. Има абсолютно всичко необходимо.

Относно коментара за немотията...Да, съгласен съм, но представи си че всички започнем да си лъчим, който с каквото намери...знаеш ли какво мазало става. Някои типове оборудване е качествено, друго не...ефира е толкова замърсен...особено в свободния спектър и около големите градове...Трябва да има някаква форма на регулация на спектъра. Контролна дирекция към КРС ги следят тези неща и са си прави..Има много ланаджийки дето умишлено увеличават мощностите...но така само си пречат и не предлагат качествена услуга, ... за таксиметровите и сотаджийте няма да говорим...там е същата драма...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Колега, ние много добре знаем разликата между wifi и wimax :)

 ( И не мисля, че точно честотата е разликата между двата стандарта . Между другото лицензията не е за технологията, а за използваната честота. Айде малко по сериозно от тук нататък :))

Несъмнено wimax-a  е по-добра технология (по няколко причини) , но съвсем не съм съгласен, че има кой знае какво бъдеще .

Къде е бъдещето на тая технология (отнася се и за вифи) -

в градовете ? Голяма грешка. Само погледни пазарните дялове.

В селата ? - пак голяма грешка .  Вимакс операторите изпуснаха влака .

Мобилен интернет ? Грешка . ГСМ операторите не спят. На който чак толкова му е потрябвал мобилен интернет , вече си е купил карта я от мтел, я от вивател. Такива хора съвсем не са много.

p2p линкове - тука вече съвсем голяма грешка.

Е къде е бъдещето на тая технология и къде са хилядите абонати (които поне малко да оправдаят безумно скъпите лицензи)

Ако наблюдаваш пазара, щеше да забележиш, че дори единия от вимакс операторите се е насочил към "по-калпавия", но пък значително по-евтин wi-fi .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Коментара за немотията явно въобще не си схванал идеята. Така е, когато офис мишки седнат да разсъждават по практически проблеми. Следващия път ще се постарая да е по-ясна иронията.

Аз няма да те убеждавам в нищо. Има хора, които не трябва да бъдат убеждавани. Прочети това

И после се запознай с една стара тема в hwbg, която е активна и до днес. Може да ти е от полза мнението на хора опитващи се да ползват тази услуга. В темата дори и Красимир Стойчев основателя на Макстелеком е писал.

http://hardwarebg.com/forum/showthread.php?t=81269

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да кажа 2 думи.

Основната разлика между WiMax IEEE 802.16 и Wifi 802.11, е че там има приоритет към клиента, а не като при Wifi всеки който е о силен бута другия. Това за мен е основното.

Иначе и аз съм, че поне в БГ тя няма кои знай каква почва.

Ни е сме малка страна и няколко хиляди километра оптика покриват почти цялата страна.

Виж в индия, русия, щатите може и да има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

привет отново,

н................ В зависимост от силата на сигнала съм постигал скорости от порядъка на 8-10 мегабита. ...

Много ми е интересно при кой оператор и как достигна тия мегабити?

Аз съм също съм на мнение,че великият WiMax няма да просъществува много дълго време.Факт е,че някои оператори в Европа си спират мрежите.Друг факт - не вярвам,че на 3,5 Гхз може да се постигне мобилност (ние и затова се отказахме от лиценза и добре направихме  8-) ), но това времето ще покаже.

Трети факт - идва LTE. Това означава, че LTE може да се възползва от вече изградените GSM/WCDMA мрежи, които държат повече от 86% от световния безжичен пазар с над 2.8 млрд. абонати. Зад LTE компании с ранга на Vodafone и Cisco, а Intel все още държи на WiMax.

"За момента консорциум от производители на телефони и мобилни оператори, сред които изпъкват Nokia, Nortel, T-Mobile, Vodafone, France Telecom/Orange, Alcatel-Lucent, China Mobile, Huawei,LG Electronics, NTT DoCoMo, Samsung и други, вече са започнали първа фаза на тестове на LTE мрежите."

Според мен ако тия два стандарта не си сътрудничат и не се допълват,то след 2-3 години ще кажем сбогом на WiMax-а

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За това "Ако наблюдаваш пазара, щеше да забележиш, че дори единия от вимакс операторите се е насочил към "по-калпавия", но пък значително по-евтин wi-fi ." си напълно прав.. maxtelecom доколкото разбрах правят wifi мрежа по Златните, освен wimax.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има нещо вярно в тия слухове.

Аз чувам,че изполват Ултима на 5.8 за да прекрват трафик между клетките си.

Radio Transmision Systems

www.rts-bg.com / ispot.bg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.