Jump to content
  • 0

Смяна на рутер и няколко въпроса за MikroTik


draid

Въпрос

Здравейте колеги, 

Реших да сменя настоящият рутер, който започва леко да ме дразни и търсейки опции попаднах на добри отзиви за рутерите на MikroTik. В тази връзка имам няколко въпроса свързани с  рутерите от тази марка. Ще започна с настоящото състояние на мрежата и изискванията, които имам към рутера. Първоначално писах във форум на MikroTik, но днес забелязах, че си имаме наш. 

Става въпрос за домашна мрежа в къща, като в нея ас включени 5 компютъра, 4 телевизора, 2 мрежов принтера, сторидж съръв  DVR с 8 камери и 2 AP-та. Това което е жизнено важно за мен е да мога да свържа 2 WAN, тъй като ползвам едно ISP за бекъп. В момента всичко това минава през 480T+,  но не бих казал, че не съм особено доволен от рутера (забива, понякога не сработва правилно failover-a и не прехвърля интернета) Също така е и 10/100.  Главният нет е директно през PPPoE, а back up-a е ADSL през модем на виваком. Идеята е дапрехвърля към бекъп-а само при проблеми и след възстановяване на главният да връща отново него. Мрежата е разделена на 2 VLAN-a, които са съответно за ет.1 и ет.2. 

Относно въпросите, които ми възникват относно MikroTik:

1. Не видях никъде стриктно да са опоменати dual WAN рутери, но до колкото разбрах не е никакъв проблем да се ползват 2 ISP доставчика и да се реализира това което търся?

2. Малко съм объркан относно цялата работа с лицензите на рутерите. Всички рутери ли са с вграден лиценз или трябва да се заплаща допълнително? До колкото ми стана ясно самите рутери са с вграден лиценз 4,5,6 ниво. А версията на ROS може да се ъпдейтва свободно? 

3. Прочетох доста теми, че рутерите биват лесно хаквани, това сериозен проблем при тези рутери ли е и може ли риска  да бъде сведен до минимум с взематено необходимите мерки?

4. Може ли да се реализира бързо прехвърляне от главния доставчик към резервния при срив и обратно при възстановяване на връзката?

5. Работят ли надеждно рутерите (в момента се случва TP-Link-a да иска рестарт от време на време).

6. Имах колебание дали да не взема Cisco RV320,  но май в този ценови диапазон бих могъл да взема по-добър MIkroTik?

7. Бихте ли ми препоръчали рутер на Mikrotik до около 300лв за тези цели? Искам жичен рутер  с по възможност повече портове. Бях се спрял на серия 2011, но се оказа, че били  стари и с по-слаб процесор и взех да гледам към 3011. Би ли ми свършил добра работа?  По-добър вариант ли ще бъде от настоящия рутер и сравнен с RV320 например? 

 

Благодаря на отзовалите се и се извинявам ако има някой некоректно зададен въпрос или липса на информация. 


Поздрави!

Редактирано от draid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

1. На всеки МТ рутер можеш да кажеш кой порт какво да е, няма стриктно забити 1 WAN и 4 LAN. Както го настроиш - така ще е. Ако искаш сложи 4 доставчика на 4 различни WAN-a.

2. Относно лицензите - L4 ти е достатъчен. Можеш да ъпгрейднеш, но няма смисъл.

3. Не, не се хакват лесно. Да, може да се защитят.

4. Дефинирай "бързо" ? Ако "бързо" се измерва в секунди а не в милисекунди - може.

5. Да. До сега не ми се е налагало да рестартирам МТ рутер, освен за ъпгрейд.

6. Който веднъж е стъпил на МТ, никога няма да погледне RV320.

7. 3011 е малко стар модел, и си има проблеми когато на някоя от двете суич групи закачиш едновременно гигабитови и 100 мегабитови у-ва. Освен това няма да ти е достатъчен - броя ги 14 у-ва при теб + 2 порта за доставчиците. Т.е. ще ти трябва суич, но ти вероятно и сега имаш.

RB760iGS ще ти свърши идеална работа, и ще ти останат пари (от които ти препоръчвам да отделиш примерно за 1 почерпка някой да ти го настрои първия път и да ти обясни кое как-що) за гигабитови суичове.

 

Относно конфигурацията, тук нещата се разминават спрямо "юзърските" рутери и си иска поназнайване. Важното е да не се отказваш и ядосваш, до момента няма нещо което да не е било постигнато.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря за инфоармацията! Въпросът ми относно лиценза бе, дали самата операционна система е независима от него, т.е. ако излезе нова версия, дали тя може да се обнови без да е необходимо заплащане. Не мисля, че бих тръгнал да сменям лиценза и без друго. 

Относно бързото прехвърляне от единия към другия доставчик - да имах предвид секунди, но в момента на TP-Link-a се случва да му отнеме до минута. Иначе и в момента има два суича, но и те ще минат по предназначение, тъй като искам да пообновя всичко. 

Относно настройката - предпочитам нещо да може да стане, макар и с повече игра, отколкото изобщо да не може да стане. 

Да разбирам, че RB760iGS  е по-нов модел и би се справял по-безпроблемно от RB3011UIAS-RM? Може би би било  чудесно ако беше с USB 3.0.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, draid написа:

Благодаря за инфоармацията! Въпросът ми относно лиценза бе, дали самата операционна система е независима от него, т.е. ако излезе нова версия, дали тя може да се обнови без да е необходимо заплащане. Не мисля, че бих тръгнал да сменям лиценза и без друго. 

Лиценза е доживотен

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Един колега каза, че hEX S ( RB760iGS ) бил доста топъл - 40+ градуса. Това истина ли е и нормално ли е? Има ли опасност да вземе да прегрява при положение, че нмяа да работи в стая с климатик?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 9 часа, draid написа:

Един колега каза, че hEX S ( RB760iGS ) бил доста топъл - 40+ градуса. Това истина ли е и нормално ли е? Има ли опасност да вземе да прегрява при положение, че нмяа да работи в стая с климатик?

Няма такива работи, нищо му няма 

и тп-лин пожълтява около процесора и работи години след това.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 2 часа, 111111 написа:

Няма такива работи, нищо му няма 

и тп-лин пожълтява около процесора и работи години след това.

 

Благодаря за информацията. Да разбирам ли, че би било по-разумно да се спра на hEX-а пред 3011 за моите нужди, а разликата да използвам за hAP-a например?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Каквото ти е угодно ползвай, стига да ти се вписва в бюджета и да покрива изискванията.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

След известно ровене и размишляване, поръчах hAP ac2. Ще го почовъркам да добия поне някаква представа от операционната система и ще реша в последствие как да продължа.  Благодаря за помощта на всичко отзовали се.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.