Jump to content
lz1mak

Изградена LAN с 300 камери, накъсване на видеото

Recommended Posts

lz1mak

Здравейте,

попаднах на изградена мрежа с IP камери, около 300 броя, по 2 мегапиксела, но гледайки през NVR-те хванах постоянно прекъсване или забавяне при достъпването на видеото. Чудея се дали мрежата не се претоварва. Конфигурацията е следната:

1. Два 48 портови switch-a D-Link, Гигабитови, с по 4 SFP всеки. Двата switch-a са един до друг, свързани са с меден кабел.

2. Чрез 8-те SFP-та са свързани още 8 по-малки Гигабитови switch-a. Всеки от тях захранва локално малки 100 Мегабитови ПОЕ switch-ове /Малките 100 Мегабитови хранят камерите./

3. Един Гигабитов switch,  свързан по мед с единия 48-портов  захранва 50 камери.

Към Двата 48 портови switch- a са свързани NVR-те.

Дано съм го изразил разбираемо. Дали мрежата би се претоварила или е нещо друго?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
gbdesign

Пусни си някакъв мониторинг на суичовете, за да видиш какво се случва. Nagios, Cacti, Observium, каквото ти душа иска.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
Преди 2 часа, gbdesign написа:

Пусни си някакъв мониторинг на суичовете, за да видиш какво се случва. Nagios, Cacti, Observium, каквото ти душа иска.

Благодаря за коментара, нови са ми тези програми, ще ги разуча. Дано някоя да е под Линукс, ще ми е по-удобно заради личния лаптоп

Преди 1 час, byte написа:

Колко NVR-а ... ? 

Най-добре си гледай натоварването на портовете, 300 * 6 mbit... 

10 NVR-a, те са пълни на почти 100% от капацитета. Как да проследя натоварването на портовете? Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kmeta

Може да сложиш междинно устройство между суича и NVR-а, и да гледаш натоварването на това устройство.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
преди 22 минути, kmeta написа:

Може да сложиш междинно устройство между суича и NVR-а, и да гледаш натоварването на това устройство.

Т.е. между суича и NVR-a да сложа друг суич ли? Дано съм разбрал правилно

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
byte

Ако DLINK-овете са управляеми, най-вероятно в уеб интерфейса им може да се види в реално време натоварването.

А те ако са такива, ще си имат даже и айпи адрес и с пинг ще можеш да установиш къде е тясната дупка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokaracha

Е те си имат и snmp,така че може да се изкара статистика по портове,пакети,вид трафик,натоварване.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц

И без да съм си пил хапчето за познаване, ще кажа на колегата, че тясното му място е при NVR(ите).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
Преди 2 часа, byte написа:

Ако DLINK-овете са управляеми, най-вероятно в уеб интерфейса им може да се види в реално време натоварването.

А те ако са такива, ще си имат даже и айпи адрес и с пинг ще можеш да установиш къде е тясната дупка.

Благодаря за напътствията, всичко прочетено по темата ще ми бъде от полза. "Тясна дупка" означава натоварен на макс порт ли? Извинявам се, не познавам жаргона

Преди 1 час, Щирлиц написа:

И без да съм си пил хапчето за познаване, ще кажа на колегата, че тясното му място е при NVR(ите).

Т.е. порта на, който е включен NVR-a има претоварване ли? Правих експеримент, понеже NVR-a има втора ЛАН карта, разделих трафика на виртуални мрежи и едната мрежа от камерите влиза през едната ЛАН карта, а изхода за наблюдаване излиза през втората мрежова карта. НА практика това не помогна. Суичовете са управляеми. Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц

Аз бих включил и 2-те ЛАН карти на NVR-а и бих разделил камерите на 2-те IP-та. Другият вариант е, самият NVR да се задъхва и да не смогва на натоварването

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bezimenen

Може и от рутера да се види трафика към НВР-ите. Или ако няма такъв да се сложи само за мониторинг.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
преди 18 минути, bezimenen написа:

Може и от рутера да се види трафика към НВР-ите. Или ако няма такъв да се сложи само за мониторинг.

Утре ще се закача с лаптопа да погледна натоварването на конкретните портове за NVR-те. Ако порта е гигабитов, на практика до гигабит всичко е ОК или може и на по-малко да се задъхва?

преди 37 минути, Щирлиц написа:

Аз бих включил и 2-те ЛАН карти на NVR-а и бих разделил камерите на 2-те IP-та. Другият вариант е, самият NVR да се задъхва и да не смогва на натоварването

В момента на половината NVR-и за експеримент се включиха и двете ЛАН карти, в различни виртуални мрежи, едната карта за вход от камерите, а другата - изход за гледане. 

Втората група NVR-и са оставени на по една ЛАН карта носеща входа и изхода им. На практика и в двете групи се наблюдават напълно подобни накъсвания на сигнала. Пинга от NVR-a минава от 1-2-5-130-400 милисекунди, стига до секунда към камерите.

Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц

Аз бих разкарал VLAN-ите (ако има възможност) защото и те може да тормозят суичовете.

73!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bezimenen

Като пингваш загуба на пакети наблюдава ли се?

При всички ли се получава това насичане?

Компа от който гледаш да не ти е слабичък?

Да няма пуснат торент клиент в мрежата?:)

Според мен причината е някъде в мрежата. Аз бих разделил на сегменти, за да установя от къде идват парчетата.

А между другото след какво действие е започано това насичане? Преди всичко наред ли е било с тез устройства?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
Преди 2 часа, bezimenen написа:

Като пингваш загуба на пакети наблюдава ли се?

При всички ли се получава това насичане?

Компа от който гледаш да не ти е слабичък?

Да няма пуснат торент клиент в мрежата?:)

Според мен причината е някъде в мрежата. Аз бих разделил на сегменти, за да установя от къде идват парчетата.

А между другото след какво действие е започано това насичане? Преди всичко наред ли е било с тез устройства?

-Понякога има загуба на пакети

-Статистически повече засичане се получава ако примерно дял с 30 камери накрая влиза в опорния суич по мед

-Смених 2ри компютър, доста добре откъм параметри - пак се получава /хванах, че софтуера за гледане ме е лъгал. камерата е онлайн, а софтуера ми я дава офлайн/

-Няма торент, мрежата няма физическа връзка с външния свят

-Да разгледам на сегменти, т.е. да започна да изклювам физически части от мрежата докато забележа промяна в накъсването ли?

-Не мога да кажа от кога е започнало прекъсването, предполагам на 99%, че така е от създаването на мрежата, но не са взети мерки

Благодаря за насоките, оценявам помощта и съм отворен към съвети

Преди 4 часа, Щирлиц написа:

Аз бих разкарал VLAN-ите (ако има възможност) защото и те може да тормозят суичовете.

73!

Това за VLAN не ми е минавало през акъла, не разбирам детайлно принципа, може пък да товари мрежата някак си. Благодаря

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bezimenen

Това с физическото премахване на клончетата е добър вариант. А като гледаш записи добре ли вървят? Сигурен ли си, че цялата мрежа работи на гигабит? То може да се окаже нещо съвсем елементарно, примерно като бъгъв софтуер.

Откачи всичко и почни 1 по 1 да закачваш и да наблюдаваш. Сложи  1 монитор на някой от проблемните нвр-и? Все пак ако драснеш 1 схема няма да е зле.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hgd

Почти сигурно, проблемът ти е мрежов. Не си споменал моделите на D-Link-овете - дано не са модел от серията DGS-1100 (да не дава бог да са DES-1100).

Препоръчително е да са обновени с последните версии, които можеш да намериш тук

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

Всички суичове с управление си имат и CLI и Web. Най-важно е да провериш броячите по портовете дали не трупат грешки и ако да - какви точно.

В D-Link има функцията Traffic Segmentation - с него можеш да изолираш трафиците без да се налага използване на

За мониторинг, cacti под Linux се справя добре, но трябва да работи постоянно на компютър, включен на място.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц

А при какви климатични условия работят д-ликновете? Имат гадния навик да прегряват ..... Прегледай ги, дали някъде не се трупат грешки. Другото го е споменал колегата - дали всичко работи на гигабит - имах подобен проблем от калпави RJ-та - една партида с проблемни 4 и 5 перо - на 100 Мбит няма ядове, но на гигабит не тръгва. Принципно д-линк са капризни суичове и аз лично ги избягвам. В твоя случай бих процедирал в следната последователност:

0. Тъй като не си дал схема, огледай дали нямаш място, през което се налага да минава целият трафик (от всички камери) защото по мои груби сметки гигабитов порт би издържал около 120-150 камери при идеалния случай.

1. Оглед на софтуера на суичовете за трупане на грешки и съответно всичко ли е на гигабит.

2. Ъпдейт на фирмуерите на суичовете (ако не съм правил аз мрежата, бих ги ресетнал)

3. Изключване на клон по клон, ако до тук всичко е наред.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Велин
На 16.08.2018 г. at 12:02, lz1mak написа:

Втората група NVR-и са оставени на по една ЛАН карта носеща входа и изхода им. На практика и в двете групи се наблюдават напълно подобни накъсвания на сигнала. Пинга от NVR-a минава от 1-2-5-130-400 милисекунди, стига до секунда към камерите.

Еми не знам дали и колко си на ти , предлагам ти елементарен тест взимаш един гигабитов суич  и го закачи преди двр-а , там си закачи лаптоп и на края до някоя камера направи същото с друг лаптоп. възможно е да нямаш пинг заради вланите или някои нативни влан-и по суичовете , целта е да разбереш в един и същ момент пак ли има подскачане на пинга , защото тези милисекунди са показател за претоварване. Добре е да начертаеш някаква схема зада не гадаем и да получиш по конкретни отговори.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
lz1mak
Преди 3 часа, Велин написа:

Еми не знам дали и колко си на ти , предлагам ти елементарен тест взимаш един гигабитов суич  и го закачи преди двр-а , там си закачи лаптоп и на края до някоя камера направи същото с друг лаптоп. възможно е да нямаш пинг заради вланите или някои нативни влан-и по суичовете , целта е да разбереш в един и същ момент пак ли има подскачане на пинга , защото тези милисекунди са показател за претоварване. Добре е да начертаеш някаква схема зада не гадаем и да получиш по конкретни отговори.

Забавих се с отговора си, извинете ме. 

Нарисувах схемата с химикал, добавям я.

Switch  голям /двата централни са D-Link DES1210-24

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този attachment.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Щирлиц

Колега, те тук

пише, че DES 1210 са fast ethernet

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111
преди 23 минути, lz1mak написа:

Нарисувах схемата с химикал, добавям я.

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този attachment.

Защо не ползваш Dude 

хем чертае хем информативно хем следи за промени услуги и т.н.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hgd

Суичовете DES-1200 също са зле. процесорите им много лесно се претоварват и дропят пакети и повишават латенцията до над 100ms.
 Имам един такъв и все се чудя кога да го сменя, а на него я има 10-15 заети порта.

Връзката между суич 1 и 2 по 100 мегабитов порт ли е?

Аз първо бих сменил тези суичове - ако си "женен" за D-Link модели поне DGS-1510 и нагоре (DGS-3000 ги прескачай).

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове