Jump to content
  • 0

Рутиране на L2TP в LAN... как?


niggata

Въпрос

Здравейте! Имам следната мрежа 10.35.32.0/20 и един главен DHCP сървър, който раздава адреси. Имам и няколко подмрежи в различни vlan-ове, като основния е VLAN 1 и всички адреси се виждат в него. Купихме микротик борд като идеята му е, той да е връзката на външния свят с ресурсите на фирмата. Вдигнах L2TP сървър за целта и сетнах адрес 10.35.35.1 на микротика. В локалния DHCP е изключен рейджа 10.35.35.0/24 и него го назначих като pool във L2TP сървъра. След като маскарирах 10.35.35.0/24 клиентите който са закачени на L2TP-то започнаха да виждат локалната мрежа, но само тази, която е 10.35.32.0 до останалите различни мрежи и услуги няма достъп ? Въпроса ми е какви правила трябва да се направят, така че клиентите на L2TP след като получат адрес от локалното пространство, да могат да имат достъп да цялата инфраструктура на фирмата и също така, Е ли възможно хората с техните компютри от локалната мрежа да могат да достъпват директно компютрите на юзерите свързани през L2TP ?

Оптика --> Микротик --> Cisco --> LAN

Ако имате въпроси и неясноти, съм тук да обясня, защото от тези ми обяснения едва ли сте добили ясна картина ? ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

11 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

За какво ти е това Дриско щом не ти отговаря на рутинг заявките?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

цялата инфраструктура е изградена със сиско рутери, а микротика е само за да клати vpn. Предполагам, че нещо по настройките му не съм направил като хората. Възможна ли е изобщо цялата тази концепция да раздавам на L2TP интерфейсите IP-та, които са от вътрешната мрежа на сиско и те да се виждат отвсякъде? Все пак LAN интерфейса на микротика е с 10.35.35.1 и предполагам всички L2TP клиенти излизат през него и са под това общо IP. Сигурно е нещо елементарно, но не се сещам как да го направя и затова ви пиша за помощ и идеи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Взимаш си лаптопа и физически се закачаш в тази мрежа.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Имаш ли път в борда за дестинация 10.35.32.0/20 през кой адрес/на цицкото/ да я търси ?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ами микротика го е създал динамично интерфейса е този на който е вързано сиското, pref.source е IP-то на микротика на този интерфейс и дистанса е 0. Да го създам ли статично с дистанс 1 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

И кой е по високия приоритет в случая?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 22 часа, niggata написа:

Ами микротика го е създал динамично интерфейса е този на който е вързано сиското, pref.source е IP-то на микротика на този интерфейс и дистанса е 0. Да го създам ли статично с дистанс 1 ?

Я виж по-добре този динамичен път за директно свързан интерфейс,че е с преф адреса на интерфейса ти на микротика !.... добави път за мрежата 10.35.32.0/20 с гейт адреса на цицкото !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

опитах съветите ви, но нещо тотално се оплетох из тези рутираници. Качвам снимки на състоянието към момента. Сиското през флуките ми отговаря с IP 192.168.37.13 и съм сложил 192.168.37.84 на микротика. L2TP клиентите ми взимат адреси 10.35.35.0/24 като 10.35.35.250 го назначих на микротика. ether2 е интерфейса, който е вързан към сиското. Не мога да разбера в микротика ли нещо не съм направил или нещо някъде по трасето от тези сиско дръгели не е както трябва... :/

1.bmp

2.bmp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ако така обучават да се ползва Дриско трябва да разстрелят преподавателите-кожодери.

Това 10.35.35.250 от къде си го изсмука не разбрах.

Какво става като си сложиш лаптопа в таз мрежа 192.168.37.0/хх?

Научи се да ползваш разни сайтове като https://pasteboard.co и не се излагай с BMP RAW формати

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, niggata написа:

опитах съветите ви, но нещо тотално се оплетох из тези рутираници. Качвам снимки на състоянието към момента. Сиското през флуките ми отговаря с IP 192.168.37.13 и съм сложил 192.168.37.84 на микротика. L2TP клиентите ми взимат адреси 10.35.35.0/24 като 10.35.35.250 го назначих на микротика. ether2 е интерфейса, който е вързан към сиското. Не мога да разбера в микротика ли нещо не съм направил или нещо някъде по трасето от тези сиско дръгели не е както трябва... ?

1.bmp

2.bmp

Вече подразбрах сякаш за какво иде реч, надявам се. Щом си назначил адрес с 20 битова маска не ти трябва този път. Ако искаш да имаш достъп и до мрежите 192.168.37.0/24 и 192.168.88.0/24 от нея то добави съответните правила за forward във филтъра:

/ip fi fi 

add chain=forward src-address=192.168.37.0/24 dst-address=10.35.32.0/20
add chain=forward src-address=10.35.32.0/20 dst-address=192.168.37.0/24
add chain=forward src-address=192.168.88.0/24 dst-address=10.35.32.0/20
add chain=forward src-address=10.35.32.0/20 dst-address=192.168.88.0/24

Правилата да са преди дроп правилата в преминаващата верига

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

По лесно е да се казва кой рутер да управлява рутингите
 

/ip route
add comment=r_office_12 distance=2 dst-address=172.16.90.0/24 gateway=172.16.90.14

така може да се рутира през мрежа,

двупосочно със съответните правила.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.