Jump to content
  • 0

Микротик bridge 2 interface


B13Bs

Въпрос

Добър ден извинявам се ако въпроса ми не е за тука. Имам следния казус микроти x86 с 2 лан порта WAN и LAN това което искам да направя е значи интернет-а ми идва по пппое през WAN това е лесното на лан порта имам DHCP server от 192.168.100.1 до 254 и други устройства който са закачени на лан интерфейса с ип адреси 10.5.50.1-50 примерно идеята е тези устройства да мога да достъпят сървър които е закачен на WAN порта и да не комсумират интернет а трафика само да минава през микротика.

Пробвах с bridge и блокирване на dhcp но не се получава когато сам в bridgе WAN и LAN няма как да блокирам dhcp да излиза през WAN. Моля помогнете

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор
преди 37 минути, B13Bs написа:

телевизията ми е на statik IP идеята е да блокирам DHCP server да не излиза от WAN когато двата интерфейса са в BRIDGE и имам DHCP-server на самия BRIDGE интерфейс

Спираш заявките идващи от WAN интерфейса тогава:

/interface bridge filter
add action=drop chain=input in-interface=wan ip-protocol=tcp mac-protocol=ip src-port=68

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Опитай с рутиране.

ще ти трябва и второ правило за маскарадиране след като няма да е през рррое-то.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Надявам се картинката която качвам да помогне с инфото ако някой може да помогне ще се радвам много.

Идеята е на лан порта да може да има dhcp clients, и static ip който са зад nat и в същото време iptv устройства който тяхните пакети да преминават като през стандартен bridge.

Или другия вариант който трябва да се получат двата интерфейса ги пускам в bridge и iptv работи но няма как да спра dhcp-server - да излиза през ван порта.

Този вариянт също ме устройва, но не мога да блокирам dhcp-server по начина по който аз искам.

iptv.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Най-лесно - слагаш един тъп суич пред рутера, на който закачаш IPTV, доставчика и WAN порта на рутера.

По-трудно - слагаш още 1 карта на рутера, и правиш бридж в който слагаш новата карта и текущия WAN порт.

Още малко по-трудно - слагаш управляем суич след рутера, вадиш на него и на микротика VLAN2. На порт на суича слагаш да е във VLAN2, a на микротика правиш бридж в който слагаш WAN порта и VLAN2 от LAN порта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Идеята ми е да го направя това с 1 микротик с 2 лан карти понеже вече го измислих с 3 лан карти как да го направя нужно ми е с 2 лан карти да успея да го направя. Трябва някак си да направя когато са в bridge WAN и LAN и dhcp-server е вдигнат на bridge dhcp да не излиза от WAN.

Редактирано от B13Bs
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

ми дигни си бридж и вкрай ван порта в него после си закачи и рррое клиента 
телевизията ако ти е по мултикаст си пусни Igmp проксито 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

телевизията ми е на statik IP идеята е да блокирам DHCP server да не излиза от WAN когато двата интерфейса са в BRIDGE и имам DHCP-server на самия BRIDGE интерфейс

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

по лесно ще е с едно правило да си рутираш приемника.

с мултикаст пакета да си оправиш трафика и си готов

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 20.05.2018 г. at 8:52, JohnTRIVOLTA написа:

Спираш заявките идващи от WAN интерфейса тогава:

/interface bridge filter
add action=drop chain=input in-interface=wan ip-protocol=tcp mac-protocol=ip src-port=68

искам да благодаря на колегата само малка корекция не трябва да е tcp , а udp за в бъдеще ако други имат нужда да знаят

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 4 часа, B13Bs написа:

искам да благодаря на колегата само малка корекция не трябва да е tcp , а udp за в бъдеще ако други имат нужда да знаят

А да, не съм догледал, естествено UDP ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.