Jump to content
  • 0
Fibernet

Mikrotik IP Web Proxy

Въпрос

Fibernet

Колеги треба ми мала помош.Имам активирано web proxy за payment reminder.Кога абонатите немаат платено фактури автоматски се редиректираат до веб сервер каде им казва дека имаат неплатени фактури.Е сега проблемчето е следно:кога ке потресаат веб преко http(http web sites)  web proxy-to од МТ ги редиректира до payment reminder  но кога трсат веб со https(https web sites) e тога има проблем и web proxy-то не ги редиректира до payment reminder туку го пропушта трафикот и имаат интернет без проблем.Во IP Firerwall:

 chain=dstnat action=redirect to-ports=8081 protocol=tcp src-address=10.135.22.10-10.135.22.254 dst-port=80  log=no log-prefix

 chain=dstnat action=redirect to-ports=8081 protocol=tcp src-address=10.135.22.10-10.135.22.254 dst-port=443>
      log=no log-prefix="   ((---со ова правило ги блoкира всички https базирани web sites а не ги редиректира  преко web proxy.Ако го направам disable тогај ги отвора всички web sites со https.))).Всичко во ip web proxy-acesss  ми е направено како треба и за http работе безпрекорно но за https не иска.

Сите абонати се врзуваат преко pppoe тие што имаат неплатени фактури добиваат адреса од ip pool range 10.135.22.10-10.135.22.254

за http работе 100% а за https не Ако има некои идеа нека пише.

Редактирано от Fibernet

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

0 отговори на този въпрос

Recommended Posts

Все още няма отговори на този въпрос

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    No registered users viewing this page.

×

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.