Jump to content

LHG XL 5 AC


Recommended Posts

Днес решихме да монтираме два LHG XL 5AC едно срещу друго на разстояние 18 км (по карта). Първоначално бях скептичен че може да се постигне линк на такова разстояние, който да носи поне 100 Mbps или най-малкото 80 Mbps.  Още като вземахме антените , които бяха с версия 6.40.2 (фабрична) се натъкнахме на проблем т.е. не искаха да запазват настройките и в лог файла изписваха ""kernel error i previous boot".  Писах на Микротик и ми казаха с Netinstall да кача версия .6.42rc39 . Качих съответната версия и проблемите със запаметяването на настройките и грешките в лога спряха.  Претърпяхме пълно фиаско с упражнението :) . Резултатите са ПЛАЧЕВНИ!!!. Имайте в предвид че успоредно на този линк (антените са сложени на една мачта с разстояние една педя) има изграден и работещ с 90 сантиметрови Пасатки с двойни облъчватели и бордове - RB911G-5HPacD (в алуминиеви кутии) , който спокойно си носи около 160-180 Mbps TCP (реален и тестов трафик). Най-странното е че с този линк с LHG XL 5AC не успях да прекарам повече от 5 Mbps. Пробвах различни протоколи nstreme,nv2. Всякакви честоти! включително Custom . С WDS , без WDS.  Само с "А" банд , с А/N банд, с A/N/AC . Пробвах също 20 MHz, 20/40 MHz, 20/40/80 MHz. Какво ли не пробвах !. Ясно е че ефира е зашумен (в снимките приложих файл от сканирането) но да не може да прекара поне ! 50 Mbps е повече от излагация. Отделен е проблема и факта че AC бордовете на Микротик не поддържат Spectral scan, spectral history. Във форума е писано преди 3 години да сложат функцията Spectral-scan , spectral history  но явно не се получава и е отделна тема на разговор.  Забелязах и следното, че винаги когато пусна Bandwith test например Rx съответното CCQ пада рязко т.е ако е примерно 60% пада на 5%.  Не казвам и не целя да постигна 100% CCQ .  Според мен тези антени от тази серия не работят на разстояния повече от 10-12 км....въпреки, че по-таблица ги дават на разстояния 20 км визирам  LHG XL 5AC. Явно Пасатките не се поддават чак толкова на зашумяване и старта школа с бордове в алуминиеви кутии и фидери си казва думата т.е. са стабилни.  Между другото на същия покрив на разстояние не повече от 3-4 метра има антени на един от трите мобилни оператора но не мога да кажа на кой точно. Ще кажете, че е от тях но защо тогава успоредния линк с Пасатките не се влияе от тях,който също е на AC . 

bezbtest.png

efir.jpg

sbtest.png

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мислех да взема същите за 8 км. С перфектна видимост и чист ефир в момента ползвам LHG HL и скоростта е около 80/85Mbps

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 4 часа, hdemirov написа:

Аз мислех да взема същите за 8 км. С перфектна видимост и чист ефир в момента ползвам LHG HL и скоростта е около 80/85Mbps

В близките две седмици ще преместя същите тези LHG XL 5 AC на съвсем друго място и разстояние 8 км. Ако не бързаш ще споделя какво съм постигнал. Аз също имам едни LGH 5  на 10 км и носят около 80 Mbps, което е относително добре и съм доволен. Прегледах и таблицата за разстоянията на Микротик за тези антени и дати кажа е подвеждаща и тотално невярна. Максимума на тези антени е 12 км според мен....визирам една срещу друга (един и същ модел).

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 3 часа, msboy написа:

В близките две седмици ще преместя същите тези LHG XL 5 AC на съвсем друго място и разстояние 8 км. Ако не бързаш ще споделя какво съм постигнал. Аз също имам едни LGH 5  на 10 км и носят около 80 Mbps, което е относително добре и съм доволен. Прегледах и таблицата за разстоянията на Микротик за тези антени и дати кажа е подвеждаща и тотално невярна. Максимума на тези антени е 12 км според мен....визирам една срещу друга (един и същ модел).

 

Благодаря ви ще изчакам моите са еднакви и са една срещу друга LHG XL HP5

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На 18.03.2018 г. at 0:11, hdemirov написа:

Благодаря ви ще изчакам моите са еднакви и са една срещу друга LHG XL HP5

Колега поради изключително тежките метеорологични условия в североизточна България монтажа на антените се преустановява за неопределено време докато се оправят метеорологичните условия. Само да ти кажа за инфо ,че същия пост , който е тука съм го писал и на МИкротик и отговор няма от седмица и половина насам.  Може би има фабричен дефект на антените а може би ги тестват те на реални условия не ги знам но съм в неведение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днеска решихме да използваме хубавото време и да преместим антените на съвсем друга локация и разстояние между антените 7 km. Като преди да ги преместим от съпорта на Микротик ми казаха да ги ъгрейдна на 6.42rc52 във връзка с първоначалните проблеми за които им писах и на тях.  В настоящата ситуация със 7 те километра разстояние се свързаха помежду си три пъти за по 4 секунди . Първия път беше сигнала -82 втория -78 и третия не помня колко беше сигнала защото много бързо се дискънетктна . Така или иначе не можах да ги накарам да се свържат за четвърти път.  Странно но факт че на 18 км се бяха свързали на -62 а на 7 км изобщо даже не искат да се свързват. Пробвах смяна на протоколи, честоти ...какво ли не.  Успоредно на този линк има друг  с 60 сантиметрови Пасатки с 911G-5HPnD бордове които си поддържат -52 сигнал на същото разстояние. Факт е че имам линк с антени от тази серия  LGH 5  на 10 км и носят около 80 Mbps...нооо явно тези LHG XL 5 AC или нещо са бъгави или НЕ СТАВАТ ТОТАЛНО!. Едвам се въздържам да спазя добрия тон да не напсувам тези антени защото ми изгубиха много време и нерви !. То бива бива ама ........ :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

преди 42 минути, office написа:

LHG XL 5 AC антените си работят без проблеми нещо не можете да ги направите :) или имате прекалено много шум :)

Днеска поне 40 минути си играхме да въртим наляво надясно. Смяна на честоти на протоколи и пак не се свързват ...както казах и по горе страnно но факт на 18 км да се закачат а на 7 км да не искат. Иначе на 3 -5 метра има антени на мобилен оператор ама чак пък да не се кънектват ??!! . Подчертавам има успореден линк с 60 сантиметрови пасатки с -52 сигнал и които си работят на 90 % CCQ .... шум?? Колко да е този шум ?. В офис обстановка ги тествам на 5 метра една от друга  с различни протоколи, честоти, широчина на лентата и си работят бих казал перфектно и носят около 220 Mbps с TCP  тест.  Да ми е за сефте да слагам антени разбирам ама чак пък с такъв проблем не съм се сблъсквал.  Може би се влияят от клетките на мобилните оператори ако са прекалено близо на 3 или 5 метра.... може би ! . Ще ги тествам в близко време на друга локация далеч от клетки на мобилни оператори.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С други антени не на микротик на 3м от лте, а самия линк на километър и малко работят но на няколко канала от целия банд и то правят под 200мб. На друго място правят 240. Лте то шуми много!

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
На 29.03.2018 г. at 21:43, master написа:

Лте то шуми много!

Правилно е да се каже 
5Гхз пренос на данни КЪМ LTE, обозява ефира.

А мониторинговия орган, не си мърда пръста да изкара едни пари за държавата.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В конкретния случай до ЛТЕ то влиза оптика.

А защо работи с пасатските антени при колегата, според мен те работят навсякъде.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Като направя обзор и на двата опита с LHG XL 5AC мога да кажа, че в първи опит на 18 км от АР стараната имаше антени на мобилен оператор (на 4 метра близост).  При втория опит на 7 км антени на мобилен оператор имаше и от двете страни т.е от AP и клиент страната (на 4 метра близост) . Даже мога да кажа със сигурност че антените на мобилните оператори които се намират при втория опита на 7 км имат връзка по между си (по въздух).  Някой може ли да каже практически какво се получава в ефира че се повлияват чак до такава степен че да не се кънектват по между си или да се конектват с ниски сигнали. А и защо пасатките не се влияят от мобилните оператори на практика? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще потърся един скан с убнт там се вижда как е зает почти целия ефир. Пасатките на 10см една от друга си работят перфектно на 10+км, а при аналогична постановка с диш антени пълна трагедия. От там си правя изводите че първите си излъчват там където трябва и не приемат странично сигнали до такава степен. До диш на метър - трудна работа. Давам го за пример просто но с гридовете е същото нещо.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.