Jump to content

WiFi Signal Strength 70dBm ~ 5m distance


dobriloff

Recommended Posts

Здравейте,

От известно време забелязвам някакъм странен проблем с WiFi в офиса. Реализацията е няколко RB951G-2HnD + RB2011UAS-2HnD съответно еднакво SSID и изпозване на различни канали до колко може:

RB2011UAS-2HnD_6 - Channel 1

RB951G-2HnD_1 - Channel 11

RB951G-2HnD_2 - Channel 6

RB951G-2HnD_4 - Channel 11

RB951G-2HnD_7 - Channel 1

RB2011UAS-2HnD_5 - Channel 6

 

Общо взето устройства 6,1,2 са разположени на като равностранен триъгълник със страни 10метра. По същия начин са и останалите 4,7,6 като растрояните между 2та триъгълника е около 15метра. Реализацията е такава тъй като имаме около 100 клиетрски усройства в офис от около 300 квадрата. Всичките устройства имат Access List да приемат до -75dBm. Първоначално реализацията беше с CapsMan но положението беше трагично и минахме на индивидуални настройки. Слагам и снимка на конфигурацията на устройствата.

Mikrotik.thumb.png.9b4f72a2b67ee0d919738ba0f272ef96.png

 

И съответно проблема. iPhone решава да се закачи към RB2011UAS-2HnD_6 , на 3 метра от устройството имам -65dBm сигнал. На 6-7 метра сигнала вече е 70-75dBm и започва флапене. Тествам и с Android телефон и ситуацията не е по-добра. На 7-8 метра се намира от устройството и сигнала е 75dBm съответно постоянно се реконектва

Не е изключено проблема да го  е имало от самото начало на пускане на WiFi, но може и в последствие да се е появил след поредната нова фирма с WiFi мрежа. Като цяло ефира е доста зацапан, но в днешно време това май е нормално явление в офис сградите.. 

 

Някакви идей и насоки за търсене и решение на проблема? Като варианта за 5Ghz не върши работа :) както и 2GHz-Only-N.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ами имаш няколко устройства на гранични стойности и за това се рекънектва телефона. Не знам капсмана как сте го били конфигурирали, но там за да избягаш от подобен феномен си имаш акцес листа настройка за ACCEPT и за DROP съответно ги правиш с толеранс помежду им. В твоя случай първо правило accept -65..120 и второ правило за drop -120..-75

Това съм го правил и работи перфе в сграда на 3 етажа  , като постоянно си свързан над -75 в движение из сградата или където и да се намираш, в моя случай стойностите бяха -66 и -80 !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема е , защо сигнала е толкова лош при така къса дистанция от няколко метра, още повече ,че става въпрос за openspace офис. Другото странно което забелязах, закачен съм към устройството и в него виждам ,че сигнала ми е 70dBm, в същото време гледам на телефона с WiFi Analyzer ,че сигнала до това устройство ми  е около 50dBm колкото е нормално да бъде. Все пак явно сигнала е кофти тъй като ме разкача.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ами на -70 децибела силата с която рутера те хваща зависещо от мощността на устройството ти, в другия случай с телефона ти виждаш излъченият сигнал от рутера което е нормално все пак е с доста по-силно радио!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Разстояния под 20 метра при пряка видимост и не намалена мощност = самозаглушаване.

пуска се само N  стандарта 20мхз канали 1-5-9-13 и в по големи далечни близките канали 3-7-11

Часовниците сверени и адаптивна шумоизолация ап-клиент режим

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно пускането на само N , ще имаме проблем с няколко стари устройства. Часовниците се сверяват по NTP. Относно "адаптивна шумоизолация ап-клиент режим", не разбрах за какво става въпрос. 

Определено има нещо криво в цялата ситуация. Смених SSID на устройството  с идеята да съм само аз закачен. Сядам на 4 метра от него и се закачам с андроид телефон. В Registration виждам  Tx Rate 48Mbps или 54Mbps, сигнал -60dBm като прескача и до 70dBm. Пускам SpeedTest около 10 пъти и максимума който имам е 15Mbit Download / 16Mbit Upload. Свързаността на офиса е доста повече, като все пак по същото време пуснах и SpeedTest от машина на кабел и там скоросттите са x10-20. Устройстово на коеот тествам е RB2011UiAS-2HnD-IN. Нещо фундаментално бъркам явно или в близост до нас има 20 стари микровълнови фурни :)

 

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбрах за какво става въпрос adaptive-noise-immunity: ap and client mode. Благодаря за насоката , ще пробвам да го добавя.

Относно "канали 1-5-9-13 и в по големи далечни близките канали 3-7-11" , не разбрах какво имаш в предвид. Тъй като като споменаваш 2 интервала.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ymo5p.png

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не разбрах самото изречение :) , разпожението на казалите при 2.4GHz ми е сравнително ясно.

Това което мисля ,че имаш в предвид е настройвам четири устройства на 1 5 9 13 и остналите две които са физически най-далече от тези на 1,5 и 9,13  ги слагам на 3 и 7 ?

Относно TX Power Mode , до колко би било разумно да го намалям , тъй като в момента е на Default и в Current TX Power виждам 26dBm. Съответно как да го съобразя ? Нещо от типа на пускам Scanner от всяко от устройствата и трябва Signal Strength до останалите устройсва със същото SSID да бъде над 80dBm , ако е по-малко намалям TX на съответното уство? По този начин ли се настройва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Точно си разбрал, близките канали на далечни отстояния.

Мощността на 13-15 децибела

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След дългогодишна борба в подобен , но доста по-голям обект се решиха на ъпгрейд и им изградих завършена система на Ubiquiti UniFi
Та от този ден нататък, вече близо 2 години не е имало НИКАКЪВ проблем, 0, нищо, само усмивки!
Роуминга при WiFi не е простичка работа :) отделно канали, припокриване, шум...всичко това спира да те интересува!

Не са открили топлата вода - просто са я стоплили :)

Ето ти една примерна конфигурация за твоя случай, като суича/вете може да са други при нужда от портове.

a49448bd94e69fb29d41c8e3ec90ad7c.png

Редактирано от MiPSus

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам , имам и аз един обект с 15 UAP + RB751(просто щото го имах) , като UAP дори карат на default конфигурация , единствено е настроено SSID + Password. Устройсвата са сигурно повече от лампите :) Случвало се е да има събития с по 300човека и след това казват , инрернета беше перфектен. Като да Ubiquiti имат в пъти по-добра реализация за WiFi , нямаш всеизвестни проблем на Mikrotik 54/72  когато клиента е китайски андроид телефон.. Но в сегашния случай просто няма бюджет за подмяна на устройства, с течение на времето офиса се е сдобил с една камара Mikrotik устройсва и се опитваме с тях да постигнем нещо. Другия проблем с Ubiquiti e ,че трябва да бъдат монтирани на тавана за да работя както трябва. Това в нашия случай значи изтегляне на нови кабели, тъй като понастоящем окабеляването е в двоен под. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж са колега, всичко зависи от теб в случая, щом можеш да търпиш компромиси търпи си ги. На края ти ще излезеш виновен и ще бъдеш заменен...

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.