Jump to content
  • 0

Нужда от лесно решение за бекъп трасе с втори ISP.


fail3d

Въпрос

Здравеите колеги, сравнително нов съм в материята и се извинявам ако сметнете въпроса ми за несъществен.

Та да премина на ситуацията имам Mikrotik RB2011UIAS, на който съм направил доста основна конфигурация, но напълно достатъчна за мен. Всичко работи прекрасно и машинката е страхотна, но понеже разполагам с два интернет доставчика(Мтел и Виваком) ми се иска да ползвам вторият за бекъп трасе. Четох доста за всякакви load balancing решение и т.н., но като цяло ми се струват доста сложни и не ми изглеждат приложими за моя случай. Да обясня по-конкретно искам рутера да използва Мтел и ако евентуално спре да премине на Виваком за WAN, а когато мтел се завърне да си премине отново на него. До тук добре, описах съответни ИП-та и геитове и ДНС-и на два различни порта и създадох два Route-a:

0.0.0.0/0 -> 92.247.ХХX.ХХХ  - мтел distance 1

0.0.0.0/0 -> 62.176.XXX.XXX - виваком distance 2

Машинката заработи през терминала на рутера си пингвам 8.8.8.8, вадя кабела на мтел(другия роут се включва) и пинга продължава, включвам кабела на мтел(включва се първия роут) и всичко е приказка, обаче тук идва проблема, в момента в който премина на втория роут(виваком) спира интернета в локалната. Моля помогнете ми да го опиша по възможно най-лесния начин за да избегна всичките load balance неща. Съжалявам за въпроса отново, сигурен съм, че изпускам нещо много глупаво, но просто не мога да се сетя какво. 

https://wiki.mikrotik.com/wiki/ECMP_load_balancing_with_masquerade

Това ми се стори като най-правилен вариянт, ама много ми се иска да има нещо по-лесно.

P.S. благодаря ви за отделеното време, форума е страхотен и адски полезен.

Редактирано от fail3d
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1 отговор на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

Какво значи "спира интернета в локалната"?

Според мен проблема ти е в DNS. Пробвай на компютрите в локалната мрежа да сложиш за DNS Микротика, а на микротика - някой публичен DNS (8.8.8.8 и 8.8.4.4, примерно). И не забравяй да си затвориш порт 53 от външната страна (и на двата доставчика).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.