Jump to content

Изграждане на безжична мрежа за 3 потребителя


Nikolllay

Recommended Posts

Здравейте,

Искам да пусна на още 2-3 къщи (2 мои и една роднинска къщи) в едно село интернет.
Въпросните 2-3 потребителя влизат в 120-градусовия обхват на една секторна антена един от друг.
Намират се на разстояние до около 2 км по права черта разстояние от антената.
Селски район с къщи и дървета е и има вероятност да има някакви малки прегради във видимостта.

Добра идея ли е да им пусна интернет чрез секторна антена и в такива случаи ли се ползва?
Ако не - как може да стане?

 

В момента единия потребител (Аз) получавам интернет в едната ми къща.

А чрез Mikrotik Sxt + LHG съм пуснал до втората си къща. Много съм доволен, макар на 5 ghz, с 1 къща препятствия и само 40% CCQ получавам 40 мбита, въобще не се разкача линка, адски стабилна работа.

Сега мой роднина иска да му споделя и на него и-нет.
И идеята ми беше понеже вече има две насочени антени (споменатите горе), да добавя само една секторна антена и да имаме и двамата интернет (той да е с sxt, аз да си остана с LHG-то)

Само, че настоящите антени, които имам са RouterOs Level 3, ако това има значение??
Та на едната къща вече е тествано и си има нет при тези условия. За другата къща ще вдигнем антената по-нависоко предполагам.

Някакви идеи, препоръки, въобще секторните за такива случаи ли се ползват? Не знам и на какво разстояние се ползват секторните?
:)

Та зарибих се и аз да да се тествам дали ще се справя, свободно време там има доста :))

Може и препоръка за антена.
Мисля за Микротик mAnt box 15, но пък е на 5 ghz...

П.П. Нуждите са изцяло некомерсиални, нито съм доставчик, нито се занимавам с това, по-скоро ме влече хобито да си човъркам и направя нещо сам :)
Инвестицията може и да не се избие, но искам да го направя от мерак :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, за съжаление ще си поровя сам, за момента от различните теми изглежда, че няма да има проблем.

Но имам два базови въпроса, които са смешни със сигурност, но не са ми ясни:

Срещнах теми, как различни юзъри за клиентски устройства ползват директно рутери си или някакви по-слаби устройства като Groove и т.н., които за AP ползват къде насочени антени, къде секторни при разстояния от стотици метри и дори близки километри

1. Клиентските устройства (пример с рутер да кажем) трябва ли да има обхват достигащ до AP (тоест ако застана а телефона си до AP - трябва ли да засичам обхвата на рутера) или само е необходимо обхвата (сигнала) да стига до обхвата на рутера и от там се връща към AP ??

2. При repetaer/wds mode за втори рутер с цел увеличаване на обхвата в къща да кажем - вторият повтарящ сигнала рутер може ли безжично да лови обхвата и безжично да го разпръсква? (Тоест да не опъвам лан кабел до втория рутер), тук навсякъде се споменава опъване на кабел, но при мен няма възможносот.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми стана ясно, какво точно искаш да направиш. Начертай някаква схема.

От т. А искаш да прекараш интернет до т.Б, която е на 2 км. На точка Б имаш АР и искаш да сложиш допълнително рутер, който ще разпръсква сигнала за потребителите и ще взема безжично сигнал от АР? Че за какво ти е тогава този рутер? Нека клиентите си вземат сигнала направо от АР. Достатъчно е да застанат на подходящото място и да имат прилично покритие.

Така ще имаш покритие навсякъде, докъдето имат обхват 120 градусовата антена и... който се закачи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Направих по-подробен оглед и анализ и се оказа, че видимостта отчасти не е пряка, а и особено сега като се разлистят дърветата.

Затова ще направя два Point to Point. По схема: А ==> B + C ==> D
Налични/Закупени са 3 броя Mikrotik устройства - SXT 5ac Lite, Disc5 Lite и LHG5.
Съответно трябва да взема още едно 4-ро.

По какъв ред по вид да ги направя примемащо-изпращащо и съответно какво да е 4-тото?

За изпращащи е по-добре да са с по-широк ъгъл на излъчване за да се "хване" по-лесно сигнала от примеащото или?
За изпращащо устройство кое се гледа повече - dbi или dbm стойностите?

Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.