Jump to content
Lacho

Abills - install,update,radius,sql - QUESTIONS

Recommended Posts

Lacho

Понеже не намерих къде да прасна темата реших, че тук е правилното място :)

Та така аз имам проблем .. Подкарах абилса до там, че отчита логовете вързах го с радиуса и sql-а, но все пак ми дава грешка 691... в микротика дава timeout с радиуса, а в линукса пише така:

/var/log/radius/radius.log

Mon Feb 23 20:59:33 2009 : Error: There appears to be another RADIUS server running on the authentication port 1812

Mon Feb 23 20:59:43 2009 : Info: Using deprecated naslist file.  Support for this will go away soon.

Mon Feb 23 20:59:43 2009 : Error: There appears to be another RADIUS server running on the authentication port 1812

Mon Feb 23 21:01:53 2009 : Info: Using deprecated naslist file.  Support for this will go away soon.

в /etc/raddb/naslist

localhost               local           portslave

abills-web interface - / Reports/ Dialup / VPN/ Error/

2009-02-23 17:33:31 LOG_INFO: AUTH [test] NAS: 1 (192.168.200.4) CID: 00:15:AF:1F:23:1A GT: 0.17464

2009-02-23 17:33:28 LOG_INFO: AUTH [test] NAS: 1 (192.168.200.4) CID: 00:15:AF:1F:23:1A GT: 0.29034

като 200.4  ми е микротика а 200.2 ми е радиуса, sql-a и абилса

Някакъв проблем със наслиста, но вече 3ти ден ме мори.

Ако някой може да ми помогне ще съм много благодарен!

10x to advanced

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lacho

Еми подкарах го абиллса :)

За сега работи стабилно !

Малко шибано се конфигурира, но тръгна!

Проблема описан по горе го реших с 3дни мъки, но неволята учи!

Сега ще се пробвам да конфигна фриибсд с абилс и да работи без МТ.

Ако някой има нужда от помощ да свирка с каквото мога ще помогна ако мога !

:)

П.С. Като за без пари системата работи повече от прекрасно !

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

Здравейте,

опитвам се да подкарам Абилс 4.1 + радиус 2.1.6 + микротик (PPTP NAS).

Почти всичко е наред с изключение на това, че клиентите не си взимат IP от ippool на Абилс-а. И pptp ми дава грешка 738.

Радиуса ми дава:

" Framed-IP-Address = 0.0.0.0 "

А това би трябвало да е IP-to от ippool-a зададен в абилса.

Когато сетна ippoola в самия микротик, няма никакви грижи, всички работи, но не трябва да е така :)

Пробвах с 3-4 Версии на радиуса на микротика , както и с по-стар release на Абилс - резултата винагии е един и същт. Явно нещо ми обягва.

Моля някой да удари едно рамо :)

Благодаря предварително.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

Да,

току що го подкарах и бачка чудно за момента, ако някой има проблеми с тази конфигурация да свирка, ще помагам с каквото мога.

Понеже ползвам последните версии на радиуса и на абилса и има доста неща които не са така както са описани по форумите и сайтовете, от там идваше целия проблем :)

Благодаря много за отговора все пак  ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Велин

и ти и лачо не написахте конкретно за решаването на проблема, което обезсмисля цялата галимация, все пак форума трябва да съдържа и полезно инфо нали.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lacho

Аз моя го реших след доста маилинг листи и майлове, оказа се че на интерфеиса имам 2ипта едното завършва на .2 а другото на .3 и бях задал в радуса да ми минава през ипто завършвашто на .2 което е било виртуално! Преместих го на .3 и се оправи!

ИЗВОД: Радиуса работи с първото ИП на интерфейса и когато се настройва абилса и радуса е желателно да има по едно ип на интерфейсите а след като сработи да се вдигат повече ако е нужно !

те тава ми беше проблема :) другото е степ бай степ в abills.net.ua

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

В прикачения ZIP архив са примерни конфигурации, на конфигурационните файлове на Freeradius 2.1.6. Тествани са и работят :)

А в прикачните картинки са конфигурацията на Radius + PPP support на микротик версия x.27

П.П. в момента със същият билинг работят и един x86 MT 3.20 и един RB450G с МТ 3.25, там конфигурирането е аналогично на x.27.

Няма смисал да пращам .conf файла на абилса, той е елементарен :)

Надявам се да ви помогне :)

Сега преминавам на следващата стъпка - да измисля как може да се направи в един МТ двупосочен шейпър разделен на Internet i BG Peer :)

Ако някой има идеи , да свирка.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

шеипъра с бг интернешънал е кофти защото в queue simple

може да се дели по един марк

т.е. по едно правило за бг и едно за международен

или да правиш групови правила в queue tree

в wiki-то на МТ има примери

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

Здравейте колеги,

имам следния проблем ( при конфигурация на Abills 0.41b + Freeradius 2 +  MT ) доста често когато някой потребител се опита да се логне в MT, дава грешка че е зает адреса, което се вижда на картинката по-долу. Та молбата ми е да дадете някои съвет как може да се оправи този проблем, защото е доста досаден :)

Благодаря предварително.

П.П. адресите се раздават автоматично от пуул в abliis, през радиуса. А протокола който ползвам е pptp.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lacho

имам същия проблем и мисля, че е от това, че радиуса не ползва sqlcounter или демек, че радиуса ти не работи едновременно с sql в момента го боря тоя проблем ако се справя ще пиша.

По принцип ако радиуса работи със sql и sqlcounter по всяко време би трябвало да знае кой адрес е логнат и кой не е, а така на практика всъщност не знае и дава адреси произволно както при теб така и при мен чат пат се застъпват и наистина е много досадно аз съм със 0.40b

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

Реших проблема.

Значи въпросния проблем се появява при MT  версия 3.20 и 3.22, когато подмених машината с друга с MT 2.9.27, всичко се оправи и нямам проблеми.

П.П. с МТ 3.22 имах и проблем с паметта, но с това още не съм се занимавал.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lacho

Аз съм с 2.9.27 и го имам проблема само, че при мен юзерите се логват но не тече нет понеже има ИП конфликт.

Ползваш ли sqlcounter и sql na radiusa ?

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

sqlcounter и sql на радиуса не ползвам.

Сега забелязах, че наистина е така... има юзери с еднакви ИП-та но не вади грешка като МТ 3.22. Реших временно проблема като разписах IP Pools в самия микротик, и не му ги пращам през радиуса.

Но това е временно решение докато разбера кое и защо не е наред.

Според мен тук проблема не е в радиуса, ами в абилса. Защото реално когато МТ се обърне към радиуса, той вика функции/файлове на абилс.

Сега се захващам с проблема, като имам някакъв напредък ще драскам :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Lacho

Е може би е от SQL-a защото точно той записва кое ип прави трафик и е онлайн и кое не е!

Пробвай първо това аз в момента мъча SQL-a уж всичко подкарах направих база импорнтах фаила за sql  за да си направи таблици но към момента радиуса не пише в тях и незнам защо а иначе мисля, че се връзва към sql-a

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

На скоро ми остана време да се позанимавам пак с тази боза и намерих проблема.

Та при мен всичките главоболия идваха от това че през WEB от System Configuration -> NAS -> IP Pools неможеше да се сетне за кой NAS, кои са активните IP Pool-ове, но влязах и го сетнах на ръка директно в базата и от няколко насам всичко работи без никакви проблеми.

Иначе това за sqlcounter - прав си, че трябва да се ползва. Но в този билинг за това се грижи самия Abills не Radiusa.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hollow

Искам да попитам как е по-добре .... машината с abills-a да работи сама или да има и микротик и ако има микротик той каква функция изпълнява

... може ли юсерите да вземат адрес по dhcp от Микротика и после по този адрес да се адват в abills-a

... кой определя скоростите на юсерите микротика или abills-a

питам предварително преди да съм пробвал и затова се извинявам , но нямам време да си играя и търся малко по -бързия вариант този път

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

Това което си описал е възможно и с и без микротик. Както и с и без Abills. Общо взето почнал си от зад напред.

По принцип идеята на Abills-a е да управлява каквото му кажеш, BSD, Linux, Mikrotik т.н. Скоростите могат да се задават на машините където се логват клиентите, както и могат да се пращат към тях от билинга.

Кажи каква ти е целта на задачата за да ти отговорим по-конкретно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hollow

Идеята е че искам да го пробвам с 20-30 юсерски акаунта да ги управлява ... начална - крайна дата , скорости , и т.н и затова се интересувам може ли сам или трябва да има и микротик или.....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hollow

Izvinqvam se za shliokavicata no nqmam kir. Imam malak problem s sledniq konfig Abills - MKT-DHCP za Nas i Radius 

klientski komp ne si vzema adres i sled sazdavane na user v abillsa nemoje da se izbere pool-a koito  sam napravil a v sashtoto vreme vseki ima ping do vseki / abills-mkt , mkt- abills , client - abills - mkt / no nikade ne vijdam adresa na klientskiq komp nito v abills-a nito v mikrotika

Редактирано от hollow

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

адресните пулове се задават или в NAS-a или в тарифния план. Но по принцип трябва да си атачнеш пул към NAS-a
От там нататък микротика през радиус ще си раздава DHCP адресите

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hollow

адресните пулове се задават или в NAS-a или в тарифния план. Но по принцип трябва да си атачнеш пул към NAS-a

От там нататък микротика през радиус ще си раздава DHCP адресите

da obache ne iska da razdava tochno tova mi e problema adres poola e zadaden no dotam .....

v logovete na Mikrotika pishe tova

:mikrotik radius authentication failed for xx:xx:xx:xx:xx server is not responding

Редактирано от hollow

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Semoff

не са ти наред или настройките на NAS-a или на Микротика (Radius-a) :)
прегледай тук:

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

Виж също какво пише на Абилса в Reports -> Internet -> Error

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове