Jump to content
  • 0

Първи стъпки с Микротик, препоръки на хардуер


lz1mak

Въпрос

Здравейте на всички.

Имам желание да се докосна до света на Микротик, адаминистриране на малка мрежа /до 4-5 машини/, създаване на Hotspot с научна цел , да се науча в създаването на vlan-и, все такива неща. Минах през tp-link, ubnt, АР Едимаксове, D-link.. Апетита ми нарасна. От бързия преглед на бюджетните бордове си харесах това моделче:  

MikroTik RouterBOARD 750r2 hEX lite

 

Дали е добро за начало? Лиценза е ниво 4.

 

Благодаря ви

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
преди 3 минути, master написа:

Аз не бих избрал lite тъй като се захранва с 5в и е неудобно поне според мен. Ще му ползваш ли вифи то?

Здравей,

Чета спецификацията на модела, предполагам няма вградено Wi-Fi. Мислех да ползвам свързан с кабел АР /Едимакс примерно или Нано2М/ и през него да се свързват хората безжично. В сайта на Микротик го дават, че идва с 12В 0.5А захранване, дано да не бъркам четейки.

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Извинявам се грешката е моя, този е без вифи и е 8-30в. Ако ти трябва вифи по-добре вземи някой с вградено, а по лан си пусни още ако се налага.

A ако нямаш претенции за скорости а само за учебна цел и не ти трябва вифи си вземи някой чист (стар) 750. Колкото и смешно да е си рутира едно малко село без никакви проблеми от години.

По едно време за по 30тина лева ги имаше втора употреба.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 9 минути, master написа:

Извинявам се грешката е моя, този е без вифи и е 8-30в. Ако ти трябва вифи по-добре вземи някой с вградено, а по лан си пусни още ако се налага.

A ако нямаш претенции за скорости а само за учебна цел и не ти трябва вифи си вземи някой чист (стар) 750. Колкото и смешно да е си рутира едно малко село без никакви проблеми от години.

По едно време за по 30тина лева ги имаше втора употреба.

Супер! Успокоих се, сърбят ме ръцете вече да се заровя в настройките.

Да разбирам ли, че този който харесах първоначално /MikroTik RouterBOARD 750r2 hEX lite/ ще ми свърши работа за учебната цел и за домашно ползване? 850 Мегахерца на процесора. Струва 70лв, ще ги прежаля, пък и месеци наред ще си играя докато опозная микротик-а. 

Ще захранва два компютъра при мен и през лан кабел до Нано2М ще хвърля до комшията над мен /той ще играе ролята на клиент на хотспот-а/.

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Не съм го ползвал конкретно този но щом стария с два пъти по бавен изкарва почти 90мегавата с доста повече от 2ма не виждам място за притеснение.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Да се похваля, първият ми борд на Микротик е при мен от два дни: MikroTik RouterBOARD 750r2 hEX

Отне ми малко време преди да споделя впечатления и имам няколко въпроса:

 Нормално ли по време на настройките /WAN, LAN/ рутера да забива радиакално? Това което правя е да му задам за WAN  да си вземе автоматично адреса от първичния ми рутер и за ЛАН да му задам мрежа и маска. Елементарни неща са, само докато му ги задавам и умира.

Забелязвам, че дори докато е все още "жив" изгасват светодиодите маркиращи свързаните кабели към портовете /примерно кабела към компа, кабела за интернета/. Правя му хард ресет и нещата не се променят.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 9 минути, master написа:

Честито, ъпдейтван ли е?

Да, това беше първото нещо, което се сетих да направя.

ВЕрсия 6.37.1

Сега работя през него, WAN си взема автоматично адреса от рутера след кабела на доставчика /Доставчик - рутер - Микротик/, и аз с кабел към 2-ри порт. Обаче светодиодите ги няма.

Докато работеха забелязах, че след като извадя кабел от порт то светодиода продължаваше да свети за съответния порт. Ново ми беше и ми направи впечатление.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Светодиодите не мигат като на суич, по скоро са чисто индикативни има нема кабел, но може да се настрои и да мигат.

От упоритост един от съфорумците се мъчи две седмици да пусне обикновен NAT, та с четене става работата ;) 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Преди 7 часа, 111111 написа:

Светодиодите не мигат като на суич, по скоро са чисто индикативни има нема кабел, но може да се настрои и да мигат.

От упоритост един от съфорумците се мъчи две седмици да пусне обикновен NAT, та с четене става работата ;) 

След повечко връщания до фабрични настройки светодиодите започнаха да индикират има/нема кабел. Иначе бяха спряли и не включваха въобще.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.