Jump to content
  • 0

STB-та на Виваком с един кабел


mpadmin

Въпрос

Здравейте,

Имам следната конфигурация:

1. Интернет от Виваком по кабел стигащ до антре. В него разпределителна кутия с кабели към стаите на апартамент.
2. Два телевизора с две IPTV STB-та от Виваком. До телевизорите няма мрежови кабели и се ползват адаптери към мрежата за напрежение.

"Техниците" от Виваком са решили лесно нещата - не слагат рутер, а един switch, Интернет влиза в него и после директно на две розетки в стаите. Към розетките в стаите слагат по един адаптер за ethernet през мрежата за напрежение (с вградено WiFi AP) и двете STB-та заедно с всички устройства са директно с реални IP-та (докато разбира се се изчерпи лимита им от 5 и последния губи на случаен принцип).

Искам да махна тази каша и съм взел 3 MikroTik-а, един RB750r2 за антрето да посреща Интернет-а и да свърже двете стаи с два RB951UI-2ND. Тъкмо настроих всичко при мен тестово, като направих RB951UI-2ND да работят като AP-та (с две отделни WiFi мрежи, втората е за връзка с VPN-и до офис за служебна работа) и ми казаха, че STB-тата на Виваком най-вероятно няма да работят зад NAT.

Нов съм още в MikroTik и не знам дали е възможно да се направи следното:

1. В момента Интернет-а влиза в порт 2 на RB750r2 (порт 1 ми е нужен за да го захраня по PoE), а портове 1 и 5 са свързани съответно с двете RB951UI-2ND на техните порт 5.
2. На всяко RB951UI-2ND към порт 1 се свързва адаптера за ethernet към мрежа за напрежение и така към STB-то.

Въпросът ми е възможно ли е някак си STB-тата да се окажат "навън" без NAT? Технически е невъзможно да се пуснат нови кабели от STB-тата директно до RB750r2 в антрето за да направя bridge там. Дали има друг начин?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

10 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Боксовете работят с часни адреси та това не би трябвало да е проблем 

бридж + впн + ЕоИП тунел и ТВ хвърчи

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
преди 37 минути, 111111 написа:

Боксовете работят с часни адреси та това не би трябвало да е проблем 

бридж + впн + ЕоИП тунел и ТВ хвърчи

Да правя VPN между устройствата в една мрежа? Може ли някакъв пример, сайт, статия?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

 

 

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За сега виждам предимно примери, в които физически са свързани Интернет и STB в един рутер или има два рутера на различни доставчици. За моят случай на един рутер, в който влиза Интернет (в порт 2), а към порт 5 е свързан друг рутер (действащ като AP) и едва към него е STB-то (в порт 1) за момента не разбирам как би се получило. Предполагам че трябва по някакъв начин да направя bridge между рутерите, така че порт 1 (STB) от втория да е заедно с порт 2 от първия, или да ползвам VLAN за да ги свържа... Не ползвам телевизия и няма как да го тествам при мен, а не върви да спра на хората телевизията, докато намеря решение :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Порт Х + ЕоИП У обединени в бридж отиват в дестинация З

ясно просто и логично

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 22.05.2016 г. at 15:38, mpadmin написа:

За сега виждам предимно примери, в които физически са свързани Интернет и STB в един рутер или има два рутера на различни доставчици. За моят случай на един рутер, в който влиза Интернет (в порт 2), а към порт 5 е свързан друг рутер (действащ като AP) и едва към него е STB-то (в порт 1) за момента не разбирам как би се получило. Предполагам че трябва по някакъв начин да направя bridge между рутерите, така че порт 1 (STB) от втория да е заедно с порт 2 от първия, или да ползвам VLAN за да ги свържа... Не ползвам телевизия и няма как да го тествам при мен, а не върви да спра на хората телевизията, докато намеря решение :)

На рутера в който влиза Интернет , вдигни vlan на порт 5 . Направи bridge с vlan на порт 5 и порта на който ти влиза Интернет.
На ap вързано на порт 5 на рутера ти за интернет вдигни същия vlan като на порт 5 . Направи bridge с vlana и порта на който ще ти е STB.
И си готов. И не е нужно да спираш каквото и да е за да тестваш. За тая работа има софтуери за симулация като gns3 където може да с направиш цялата топология и после само да си пренесеш конфигурацията.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
На 22.05.2016 г. at 19:45, 111111 написа:

Порт Х + ЕоИП У обединени в бридж отиват в дестинация З

ясно просто и логично

Благодаря, ще го пробвам по този начин.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодаря на всички, конфигурацията с EoIP работи добре с Виваком, с важното уточнение от колегата wispnet, че канала трябва да е с MTU 1508.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 21 минути, mpadmin написа:

Благодаря на всички, конфигурацията с EoIP работи добре с Виваком, с важното уточнение от колегата wispnet, че канала трябва да е с MTU 1508.

Няма талова изискване, то би провокирало фрагментиране

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.