Jump to content
  • 0

RB433 като уайърлес рипитър увеличаване на броя на клиентите.


new1

Въпрос

Здравейте,

От скоро имам борда и го ползвам за да получавам нет отдалечено. Борда е с два безжичниинтерфейса. Wlan1  e  в station bridge mode и получава нет. Wlan2 e bridge mode и предава. Между двата има бридж със адрес 192.168.0.0/24. Към wlan2 се връзва само по един клиент и адреса който получава е от сорта на 10.230.101.1. Когато се върже един клиент втория не получава IP. Доставчика е свободна точка за достъп на общината. Искам да ползвам повече от един клиент към рутера, но нещо бъркам.... 

П.п нямам dhcp на микротика...

Ако може някакви насоки...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Запознай се с тази таблица

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Bridge_Network_With_Wireless_Modes

 Link & Bridge  те интересува

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

ROS 6.35RC19 e последният релийз кандидат /6.35 поддържа repeater/ Теглиш пакетите за борда ти и ъпгрейтваш чрез ъплоудването им ! След като рибуутнеш погледни в пакетите за Wireless да ли е активен wireless- rep съответно cm2 и fp безжичните пакети да са неактивни /disable/ . Този пакет позволява да си активираш виртуално AP което може да е в AP-Bridge mode независимо, че пример мастер WLANа му е в друг мод - било то в station или station-bridge! Така може да си пуснеш твоя си мрежа на виртуалния безжичен модул или пък да го вкараш в бридж и т.н. ;)

До колкото разбирам от поста ти борда ти служи като ретранслатор на линк и ти искаш в препредавателната част/wlan2/ да се закачат клиенти освен съществуващият бридж/линк/?

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Тъп въпрос, защо му е репитър след като има вече 2 безжични карти?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 1 час, 111111 написа:

Тъп въпрос, защо му е репитър след като има вече 2 безжични карти?

Е то ако борда му е крайно устройство не му е нужно да прави рипийтър, но нещо схемата я разбирам , че е междинно такова, като иска да си направи клентска част отделена от бриджа/линка/ да раздава нет! 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ще се пробвам да обясня по просто. след ресет слагам ip 10.0.110.1/24 на eth1/eth2 и eth3 са disabled.Вдигам wlan1 и wlan2. на wlan1 давам адрес 10.0.111.1/24. wlan1 e в bridge mode. wlan2 e в station mode и се кънектва към АР на ISP. на wlan2 има пуснат dhcp client, a wlan1 има dhcp server. Във Firewall правилата имам само “Chain:srcnat, Out.interface wlan2, Action:masquerade“. И така имам интернет само на един компютър. При опит на втори да се върже към wlan1 дава грешка при свързване. Това със и без пароли и пробвано с два борда RB433 и RB133 и 5 различни карти. 

След малко опити са се променили нещата от първия пост...

Редактирано от new1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Едната карта е клиент а на втората пусни АП с вътрешно DHCP с маскарадинг.

Никакви бриджове не ти трябват.

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Преди 11 часа, new1 написа:

Ще се пробвам да обясня по просто. след ресет слагам ip 10.0.110.1/24 на eth1/eth2 и eth3 са disabled.Вдигам wlan1 и wlan2. на wlan1 давам адрес 10.0.111.1/24. wlan1 e в bridge mode. wlan2 e в station mode и се кънектва към АР на ISP. на wlan2 има пуснат dhcp client, a wlan1 има dhcp server. Във Firewall правилата имам само “Chain:srcnat, Out.interface wlan2, Action:masquerade“. И така имам интернет само на един компютър. При опит на втори да се върже към wlan1 дава грешка при свързване. Това със и без пароли и пробвано с два борда RB433 и RB133 и 5 различни карти. 

След малко опити са се променили нещата от първия пост...

На първо четене wlan1 трябва да е в ap bridge ! Вече въпрос на избор е на wlan1 да сложеш адрес и да пуснеш dhcp или да си създадеш bridge на който да сложеш адрес и пуснеш dhcp в който после да си вкараш wlan1 и ако се наложи да вкараш и някой порт в бъдеще ! Така и не разбрах този адрес на кой интерфейс си го бил сложил и защо 10.0.110.1/24 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Малко излизам от заглавието на темата, но предпочитам да ползвам RB133-та за целта.f62f7268dd8cff74bd2dff64575be34b

Борда е с лиценз за ъпгрейд до V3.x. Избора на wireless mode e alignment only, ap bridge, bridge, nstreme dual slave, station, station pseudobridge, station pseudobridge clone, station wds и wds slave.

RB433 още го имам, но съм му измислил друга задача - трябваше да си седи в София и между двата да има VPN. Но ако ако не стане с RB133-та ще ползвам него. При RB433 wireless mode са същите....

61028e4e5515d01f2c5119cbf4b09815

Като със RB133 вече имам стабилна връзка със АР-то на ISP-то. И то е с Микротикт и при сканиране на ess ми излиза версия 5.11 на RouterOS.

Проблема ми е че да не мога да ползвам интернет на повече от едно устройство...

Като вържа лаптопа към wlan1 телефона не иска да се върже и обратното и не знам проблема дали не е при мен или е ограничение на доставчика...

Приложил съм и експорта от ip на RB133, защото мисля че съм омазал нещо във Firewall-а, защото ползвах webbox-a...

New Text Document.txt

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Само че явно не се усещаш че бъркаш малко твоя мрежа и мрежа на доставчика, тук таме мак адрес и леер.

Трябва ти клиент и маскарадиране след това го изкарвай кадето си искаш и както си искаш

преди 5 минути, new1 написа:

Борда (133) е с лиценз за ъпгрейд до V3.x

Работи без проблем и с версии 4,хх и до 5,хх след процедурата с ъпдеитване на лиценза

  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

При 133-ката след ъпгрейд до 3.30 и ъпдейт на ключа не ми дава ъпгрейд до по-нова версия.

[vslxp@MikroTik] /system license> print
    software-id: "Q7RI-F822"
  upgradable-to: v3.x
         nlevel: 4
       features:

Пробвах с ъплоуд на 4.17 и ъпгрейд през webbox-a но ми даде че нямам лиценз и премахнах файловете.

В сайта на микротик прочетох това:

MikroTik Product Support Service

Always remember, that the most questions are answered and easily explained in the Reference Manual!

  1. If you have bought at least a Level 4 license, you can get limited support service by e-mail for 30 days after the purchase: support[at]mikrotik.com, if you obtained your mikrotik product from a reseller - please contact your reseller for support

а от тях имам само един регистриран ключ който е тестов и генериран от сайта.

Има ли смисъл да им пиша за съпорт?

А за грешките сега ще пробвам да преконфигурирам борда ръчно през конзола...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Отговорено (Редактирано)

Нямаш pool поне от това което видях , т.е. не си му оказал на dhcp пула от адреси за назначаване !

P.S. Между другото по-добре махни на dhcp client чавките за peer DNS, NTP и си сложи DNSите на борда с allow remote requests и остави само мрежата и гейта на networks в dhcp server, като ще се оптемизира връзката след като кешира борда ти .Активирай си NTP client със сървърите на http://www.pool.ntp.org/zone/bg ! Спри сървисите на борда които не са ти необходими !

Редактирано от JohnTRIVOLTA
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
преди 58 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Активирай си NTP client със сървърите на http://www.pool.ntp.org/zone/bg ! С

pool.ntp.org върши същото без да задълбаваш

Преди 1 час, new1 написа:

При 133-ката след ъпгрейд до 3.30 и ъпдейт на ключа не ми дава ъпгрейд до по-нова версия.

[vslxp@MikroTik] /system license> print
    software-id: "Q7RI-F822"
  upgradable-to: v3.x
         nlevel: 4
       features:

Пробвах с ъплоуд на 4.17 и ъпгрейд през webbox-a но ми даде че нямам лиценз и премахнах файловете.

В сайта на микротик прочетох това:

MikroTik Product Support Service

Always remember, that the most questions are answered and easily explained in the Reference Manual!

If you have bought at least a Level 4 license, you can get limited support service by e-mail for 30 days after the purchase: support[at]mikrotik.com

 if you obtained your mikrotik product from a reseller - please contact your reseller for support

а от тях имам само един регистриран ключ който е тестов и генериран от сайта.

Има ли смисъл да им пиша за съпорт?

явно не си прочел по същество какво пише, става има и тема във форума им.

а ключа от борда се добавя също много лесно в сайта им.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Мерси за всички отговори. Стана перфекто през конзола. Изпълних съветите и на John TRIVOLTA. Ползвам 205.196.146.72 и 108.61.73.243 на 133-ката за NTP. Ще се поровя във форума им и ще се помъча да си ъпна лиценза. Но дори и да не стане и на това съм предоволен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.