Jump to content
  • 0

Mikrotik QOS - Without especial definition for each IP


dobriloff

Въпрос

Здравейте,

Необходимо ми е да шейпна трафика за потребителите за един Микротик. Идеята е следната имам 100Mbit UP/DOWN , един потребител получава 50Mbit гарантирани. Останалите получават другите 50Mbit. Въпроса ми е мога ли да го постигна без да описват всеки един от IP адресите. Тъй като на този етап не съм сигурен колко потребителя ще имам и трябва да напиша правило за всяко едно IP демек около 252 правила за UP и 252 за DOWN.

Представям си го нещо от типа на :

IP_192.168.168.1.2_50Mbit priority 1 , limit-at=51200k max-limit=51200k - Получава 50Mbit гарантирани

 

IP_range_192.168.1.3-254_50Mbit priority 2 , limit-at=1024k max-limit=51200k - Всяко IP има по 1Mbit гарантиран като има възможност да достига 50Mbit ако не се ползат от другите.

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

Queue tree е за тази цел с правила настройка на  queue type не би трябвало да има проблем

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Благодара много за примерите.

Още един въпрос , в примерите показват статично лимитиране на 500k или 1M съответно ако искам това да им е гарантирания капацитет а максимума който могат да достигат е 50Мбит , добавям и burst-rate в query type ?

Редактирано от dobriloff
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Здравейте успях да сглобя някакъв надявам се работещ вариант или поне така ми изглежда , но моля дайте вашете мнение относно евентуалното натоварване на машината което ще се получи.

Постановката е следната:

100Мбит симетричен интернет.

Mirotik x86 ( 2 core CPU 1.8GHz) / 2GB RAM

Изветно количество UniFi AP

 

Идеята, 40Мбит гарантиран интернет UP/DOWN за машината на Кабел, 95Мбит максималко позволена скорост.

2Мбит гарантиран интернет UP/DOWN за всеки закачен на WiFi , 95Мбит максималко позволена скорост.

Имам следните интерфейси : WiFi , Cable, Internet

Напрвил съм аксес листа за всички адреси тъй като не знам колко ще бъде броя на потребителите. Общо около 245 адреса

ip firewall address-list add list=BASIC address=192.168.252.2

...

ip firewall address-list add list=BASIC address=192.168.252.240

ip firewall address-list add list=BASIC address=192.168.222.2

..

ip firewall address-list add list=BASIC address=192.168.222.6

Маркирам трафика:

0    chain=forward action=mark-connection new-connection-mark=CBASIC_in passthrough=yes dst-address-list=BASIC log=no log-prefix="" 

 1    chain=forward action=mark-connection new-connection-mark=CBASIC_out passthrough=yes src-address-list=BASIC log=no log-prefix="" 

 2    chain=forward action=mark-packet new-packet-mark=PBASIC_in passthrough=no connection-mark=CBASIC_in log=no log-prefix="" 

 3    chain=forward action=mark-packet new-packet-mark=PBASIC_out passthrough=no connection-mark=CBASIC_out log=no log-prefix="" 
 

Лимитирам в queue tree

 0   name="UP" parent=Internet packet-mark="" limit-at=0 queue=default priority=8 max-limit=100M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 1   name="DOWN-WiFi" parent=WiFi packet-mark="" limit-at=0 queue=default priority=8 max-limit=100M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 2   name="DOWN-Cable" parent=Cable packet-mark="" limit-at=0 queue=default priority=8 max-limit=100M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 3   name="DOWN-Cable-40M" parent=DOWN-Cable packet-mark=PBASIC_in limit-at=40M queue=default priority=1 max-limit=95M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 4   name="UP-Cable-40M" parent=UP packet-mark=PBASIC_out limit-at=40M queue=default priority=1 max-limit=95M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 5   name="DOWN-WiFi-2M" parent=DOWN-WiFi packet-mark=PBASIC_in limit-at=2M queue=default priority=2 max-limit=95M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 

 6   name="UP-WiFi" parent=UP packet-mark=PBASIC_out limit-at=2M queue=default priority=2 max-limit=95M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s 
 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Определено нещата не са получават ОК , закачам 2ма потребители на WiFi , пускам единия да тегли файл и съответно скоростта е около 5Mb , закачам втори и пускам да тегли същия файл , скоростта му е ~1Mb , съответно скоростта на първия пада малко но е значително по-голяма от на другия.Явно нещо не се получават добре нещата с max-limit. Някаква идея къде бъркам ? 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.