Jump to content
  • 0

Свързаност в 3 частни мрежи


7160

Въпрос

Здравейте!

Ползвам интернет от 3 доставчика (на един порт са 3-те със статични адреси без DHCP).

Целта беше всеки един от тях да се ползва на отделен интерфейс. Това стана с 3 Routes - по еднин за всеки интерфейс (с използването на Routing Mark) и съответно с по един от доставчиците за gateway.

И в момента имам 3 локални мрежи.

Но проблема идва от там, че в едната има устройство което ми се иска да е видимо и в другите (ама въобще дали може да стане...), както и да мога всеки gateway да го достъпя от коя и да е от локалните мрежи.

Редактирано от 7160
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

8 отговори на този въпрос

Recommended Posts

  • 0

PCC load ballancing се казва това което ти трябва

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Mоже да направиш следното, по елементарно реализируемо нещо.

Цепиш лан мрежата примерно /24 на 3 части, 2х /26 и една /25 и правиш нат правила за съответните адресни подгрупи.

Така всички са в една лан мрежа но излизат навън през различни доставчици, т.е. магията е в NAT-a ;)

Редактирано от 111111
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

 load ballancing не става, защото е нужно бързо и лесно ръчно да се избира доставчик

Mоже да направиш следното, по елементарно реализируемо нещо.

Цепиш лан мрежата примерно /24 на 3 части, 2х /26 и една /25 и правиш нат правила за съответните адресни подгрупи.

Така всички са в една лан мрежа но излизат навън през различни доставчици, т.е. магията е в NAT-a ;)

Пробвах го това на друг борд (до някъде де). И или нещо не съм те разбрал правилно за начина на изпълнение или и така ще имам проблеми.

Направих си мрежата в този вид и като поставя на устройствата ръчно ип-та и маска /24 се виждат едно друго - разбираемо.

Тук идва другият проблем - с DHCP. Не може да се пусне сървър с друга маска различна от тези на мрежата - пак е нормално.

Другото което пробвах е за всяка част от мрежата да се пусне dhcp със съответната маска - да но само първата остава активна.

Още не съм пробвал с подкарването на нет, защото още мрежите не съм си направил... И съответно не знам дали ще са достъпни шлюзовете от другите мрежи (а за тях трябва само порт 80).

 

Другото устройство което е в локалната  мрежа е телевизор с DLNA и целта е да се ползва от всички. Обаче не се сещам за друг начин това да стане  освен да са в една мрежа...??

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Клиентите са си от мрежа /24 но NAT правилата обхващат по малки обхвати

примерно:

LAN 192,168,0,0/24

клиентски GW 192.168.0.1 
нат1 192,168,0,2-64

нат2 192,168,0,65-128
нат3 192,168,0,129-254
 

може да го реализираш с адресни листи за по лесно като в нат правилото оказваш сорс адресната листа чиито адреси да излизат през рутинг маркера.

Това не пречи по никакъв начин на това че раздаваш адреси по DHCP.

Редактирано от 111111
  • Харесай 1
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

 load ballancing не става, защото е нужно бързо и лесно ръчно да се избира доставчик

 

Става, на ПЦЦ класифайера му задаваш кой комп или група от къде да минава(през кой гейт) става повече от лесно и супер приятно се обединяват 3 скорости... можеш и определен компютър/група да минава към адрес/група през гейт1-2-3-4-който-си-избереш 

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Мина доста време, но чак сега имам време да се занимавам отново.

И сега се сещам, че това с нат-а е правен на един друг рутер и е много добър вариант (логиката при ПЦЦ класифайера до колкото разбирам е същата).

Остава само един проблем - DHCP

Не знам как да го направя да дава адрес от определен лист в зависимост към кой интерфейс си се свързал (в момента е с 3 wlan мрежи и дава различни адреси на 3-те мрежи с цел бързо и лесно да се преминава от един към друг гейт)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

DHCP нека си раздава от 192,168,0,2-192,168,0,254

така ще имаш общ лан без клиентите да ги касае какво правиш на рутера.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.