Jump to content

Последователно свързване на wi-fi точки


simobeliata

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

Предварително се извинявам, ако това е дискутирано преди, но не успях да намеря полезна информация на този етап. Може и аз да не си дефинирам правилно търсенето...  :-[

Проблемът е следният:

Поставиха ми задача да намеря начин за последователно свързване на безжични точки, като към всяка точка по кабел е вързана работна станция, която предава информация към съседните или към отдалечена централна точка.

За повече яснота съм нарисувал схема:

post-4588-0-59841600-1433160366_thumb.jp

Идеята е връзката да бъде през wi-fi, разстоянието между всеки две точки е по-малко от 100м (вероятно около 50м), всеки две съседни точки се свързват последователно (point to point) - това значи една връзка към предишния и една към следващия, а към всяка точка е свързана работна станция по етернет. По този начин трябва да се получи дълга wi-fi линия, през която да комуникират работните станции.

До сега съм стигнал до извода, че WDS не е моя вариант. И изобщо трудно ще реализирам чист етернет през последователни wi-fi връзки. По-скоро много p2p връзки, върху които да се пусне OSPF и всичко да мине на IP ниво.

Във връзка с това ми трябва помощ с избора на Микротик устройства, които да имат възможност за две wireless връзки, поне 2 етернет порта, вариант за антени към тях, а също и повечко RAM за да си направят рутинг таблицата (която предполагам няма да е малка). Съжалявам, но безжичните технологии са ми слабо място  :-

 

Благодаря предварително на всички!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор
Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет,

Благодаря за отговора. Този материал съм го чел, но поне на мен не ми прилича на моята постановка.

При мен няма да има wi-fi потребители. През wireless-а ще бъде "магистралния" пренос. Точките ще бъдат наредени в права линия и идеята е първата да няма връзка с третата, а да минава през втората. Абсолютно последователно. Знам, че ще възникне въпрос "а какво ще стане ако някоя междинна точка откаже?", но това за сега не е предмет на постановката.

Идва ми на ум да се обединят двете безжични връзки в бридж. Дали това е уместно. За съжаление нямам устройства, с които да експериментирам. И всъщност по-големият ми проблем е точно избора на устройства. Трябва да предложа вариант, за да се сметне бюджет и едва тогава ще мога да взема тестови бройки :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Повторителна мрежа ли ще градиш или множество Р2Р линкове?

Първата е евтина и некачествена,

втората излиза двойно по скъпа, но преноса и е в пъти по-добър и качествен.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Представям си го като множество p2p линкове. Всеки две съседни станции имат дедикирана връзка една с друга.

В същото време разстоянията не са големи и това ме кара да си мисля, че не са необходими много мощни модули. По-скоро с насочени антени за да се стесни ъгъла на сигнала.

Мислех си за RB433UL с по две карти (R52Hn), но дали мога да им закача насочена антена?

И дали ако направя бридж между двете карти ще се получи чист етернет линк?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Ако е така ще стане.

http://vesuviustreamline.com/bg/product/trans-techno-14dbi-panel-antenna-for-2.4-ghz.html
Ето антенки

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Възможно ли е да уточниш какъв трафик се очаква така изградената мрежа да прекарва и евентуално разширение очаква ли се ?

Има ли пряка видимост между точките?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Правилно си се ориентирал за бордове RB433UL с по 2 карти R52Hn/n-M/ , ако не се търсят големи скорости може да се мине и по-тънко с карти от рода на R52 секънд хенд , необходими кутии и пигтейли с панелни антени за определената честота ! Подобни "ретранслатори" и аз съм нагласил, като настройки за PtP последно се спрях на безжичен MPLS bridge и NV2 !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите!

Да отговоря на въпросите, за да не дразня любопитството :)

Мрежата ще служи за пренос на данни по един проект на фирмата. Точките са разположени на разстояние около 50 метра една от друга в линия, като със сигурност ще имат пряка видимост. Трафикът няма да голям, но точките ще са много.

Днес подготвихме принципното предложение към шефовете и утре очаквам да произнесат присъдата - ще го бъде или не.

Ако го одобрят ще пиша пак.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Толкова ли няма как с кабел, така ще излезне златно.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучи ми като някаква Kiosk базирана мрежа, като до всяка станция ще има ток, но няма заровен кабел до съответното място :).

По възможност избегни използването на MTik wlan карти, както и 2.4GHz ако ще е в град.

За такива разстояния са достатъчни 5GHz панелни антенки ~10 db.

Аз бих предпочел EoIP тунел до веки борд и някъде централно сегментиране.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако е в градски условия, не се знае дали са на една фаза - но пък работят, аз така съм си докарал мрежа до гаража :)

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Powerline не минава през електромер

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то ако е зад електромера няма проблеми. От 5-6 години работят по разни входове като долу има 3 на 3 те фази, а при клиентите са зад електромера и няма ядове.


А с тези много точки през 50м ми се струва голям трън в гащите.

Редактирано от master

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.