Jump to content

WISP building


Димитров Иван

Recommended Posts

Здравейте,

 

имам питане относно законите на РБ за осъществяване на обществени електронни съобщения. Имам желание да започна да предлагам интернет по безжичен път в околните населени места на град Царево. Един вид малка WISP фирма. От документите, които успях да намеря http://www.crc.bg/files/_bg/Iziskvaniq_Obshestveni_Electronni_Suobshteniq_izm08032011.pdf, установих, че е необходимо да подам единствено уведомление за извършвана дейност до КРС. Не ми стана много ясно в 2.4 GHZ и 5 GHZ спектрален обхват, дали има някакви ограничения за използваните технически устройства. Имам намерение да използвам продукти само на UBNT и MikroTik. Не съм наясно и с изискването от КРС за еквивалентна изотропно излъчена мощност (e.i.r.p.), ако някой може да разясни, ще бъда много благодарен. И основният ми въпрос е може ли да използвам примерно тези устройства https://www.ubnt.com/airmax/airgridm/ в 2,4GHZ и 5GHZ на територията на РБ. Забелязах, че при UBNT устройствата има възможност за автоматично ограничение на EIRP-то, то дали е достатъчно и евентуално, какво влияние ще окаже на сигнала. Надявам се, че вече съществуващи колеги в бранша, ще могат да съдействат.

Благодаря предварително!

Link to comment
Share on other sites

Всички устройства както на UBNT така и на Mikrotik могат да бъдат настроени така, че да се съобразяват с местните регулации. Естествено това доста намалява максималната мощност на която могат да бъдат използвани тези устройства и съответно намалява техния обхват и затова много малко хора се съобразяват с тези изиксвания и работят на по-високи от разрешените EIRP.

Link to comment
Share on other sites

Тоест да разбирам, че не е проблем да използвам устройства в 2.4GHZ и 5GHZ. В какъв процент се намалява максималната мощност след евентуални такива корекции.
Как точно се извършват съответните настройки (например за UBNT), достатъчно ли е единствено и само тикчето на "Auto Adjust to EIRP Limit". 
И ако го оставим без корекция, не влизаме ли в изпискванията на българското законодателство.

 

 

100 mW еквивалентна изотропно излъчена мощност (e.i.r.p.) За устройства, използващи модулация с разлят спектър със скокообразно изменение на честотата (FHSS), максималната спектрална плътност на e.i.r.p. се ограничава до100 mW/100 kHz. За устройства, използващи широколентови
модулации, различни от FHSS, максималната ограничава до 10 mW/MHz. спектрална плътност на e.i.r.p. се ограничава до10 mW/MHz. - за 2400 - 2483,5 MHz

Пример:

wireless.jpg

Ако може някой да сподели и от опит, как стоят нещата, ще бъда много благодарен!

Link to comment
Share on other sites

Достатъчно е, но трябва да зададеш че страната е България (в момента ти е на ЮС )

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Link to comment
Share on other sites

Малко от краката за главата.

Първо трябва да видиш дали има сметка да почнеш да се занимаваш - т.е. има ли клиенти желаещи да се включат при теб, каква е конкуренцията, какви ще са ти разходите, ако ще е официално през фирма - разходи покрай фирмата и прочие.

 

Така на бързо като погледнах имаш прилична конкуренция, предлагаща добри оферти за Царево.

На този етап ако задаваш такъв въпроси за настройката на CPE-та, предполага, че ще ти е трудно да доставиш на клиентите си конкурентни скорости, като на другите колеги в твоя регион.

 

Ако не си убеден, че има сметка или ако все още нямаш фирма, по добре започни тестово няколко месеца така - ако видиш, че не ти излиза сметката, по-добре се откажи докато не си се набутал с повече пари/време.

Бюрокрацията покрай самата фирма дърпа повече време от техническата част, това също трябва да го имаш в предвид, особено като почнеш да назначаваш техници.

  • Like 1

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

От ЗЕС чл.250 се изисква съхранение в 12 месечен период на "трафичните данни", може ли някой да ми обясни как и с какви устройства мога да съхранявам тези данни, които се изискват по закон?

Благодаря!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator

То си е ноу хау :)

Не отговарям на постове написани с шльокавица!

Link to comment
Share on other sites

Независимо от това, парламентът прие друго, което е обнародвано вече в брой 24 на ДВ: http://dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=93360

 

"Чл. 251б. (1) Предприятията, предоставящи обществени електронни съобщителни мрежи и/или услуги, съхраняват за срок от 6 месеца данни, създадени или обработени в процеса на тяхната дейност ..."

Edited by hgd
Link to comment
Share on other sites

Което води след себеси нуждата да се регистираш в комисията за защита на личните данни - по-интересни в ЗЕС ще са ти задълженията от 304 нагоре.

“...ние, можещите водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова дълго време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо...”, Константин Йозеф Иречек, 13.12.1881 г.

Link to comment
Share on other sites

И все пак проучил ли си нещата за които те пита колегата. Бизнеса беше страхотен, но вече е голяма мъка в БГ. Ако имаш пари моя съвет е да се насочиш в друга област.

Analog Audio™

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.