Jump to content

Помощ за разширение на домашна мрежа с 1Gbps


Recommended Posts

Здравейте! Реших малко да осъвършенствам домашната си мрежа като я направя от 100 на 1000 Мbps. Купих си суич TL-SG1005D който е с 5 гигабитови порта и в спецификацията пише, че подържа 9k jumbo frames които по default са On. Към него включих два настолни с вградени гигабитови лан карти,един лаптоп от време на време и един рутер който да разхвърля безжичен нет. Сглобих един х86 микротик с 5.20 и му боцнах две гигабитови карти (TP-Link TG-3269) който по документи подържат 7680 bytes jumbo frames (т.е. 8к макс).На едната карта на микротика ми идва интернета, а другата води до суитча.Микротика разпознава връзките като 1Gbps Full duplex което е супер. Проблема идва обаче от настолните чиито чипсет на ланките е Broadcom и никъде в настройките не намирам опция за Jumbo frame :( Свалих последния драйвер, но под Windows XP отново няма опция за такива фреймове.. Въпроса ми е аз ли бъркам някъде и сблъсквали ли сте се с такъв проблем на тази фирма? Другият ми въпрос е ако евентуално купя TP-Link гигабитови лан карти за всеки компютър и пусна 8к фреймове на тях как да активирам същите и на микротика ми? само MTU на интерфейса ли се променя или има нещо друго по специфично? В момента без тези jumbo frames с обикновенно MTU от 1500 и L2MTU 16383 няма абсолютно никаква осезаема разлика в трафика между компютрите от колкото когато бяха на 10/100 Mbps :( Моля за помоща ви и подробно обяснение, защото съм съвсем начинаеш все още с микротик :) Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Въпрос: знаеш ли какво е "Jumbo frame" и при какви условия се ползва?

Ако отговора е не, отпиши по горното питане, няма нищо с гореописаните.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Oказа се, че проблема ми идва от Микротика :/ Когато свържа двата компютъра към суитча в една мрежа прехвърлят помежду си с около 100 MB/s, но когато минават през микротика едва с 20 MB/s максимум (ако времето навън е хубаво и грее слънце). Тоест или машинката на която съм качил МТ не може да понесе такива натоварвания или има някаква генерална издънка в 5.20 L6

 

п.с. Благодаря ви за бързите отговори и ПОМОЩТА!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за да не може да понесе такъв трафик то трябва да е съвсем куца. НО въпреки всичко какво общо ти има микротик рутера който само ти разпределя интернета към тплинк суича? двата компютъра не са ли в една мрежа?

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

втория комп е вързан на друг интерфейс на МТ а първия е на eth0 такава е топологията по принцип и затова не са в една мрежа (т.е. с еднакви IP/mask)

 

a самата машинка - да куца си е: Интелски PIV процесор 600 Mhz на 128 DDR ram и ATA133 20GB хард

Редактирано от tibcho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

a самата машинка - да куца си е: Интелски PIV процесор 600 Mhz на 128 DDR ram и ATA133 20GB хард

тая куца машина няма как да е хем Р4 хем 600 мхз Р3 може да е 

но целерон на 600 с 128 рам без яд кара 200 меги след нат + концентратор на РРРоЕ и шейпер

 

явно нещо в настройката ти куца

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Под 200 меги имаш предвид 200 Mbps (малкото "b") koето ще рече около 25 MB/s, а мен близо толкова ми и показва в момента?? Ако е така значи това е макса който може да получа :| жалко имах по-оптимистични очаквания

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jumbo frame не ти е нужен за домашна мрежа. Аз ги ползвам за 10 G мрежови връзки на сървъри със сториджи. Просто си вържи всички компютри в суича и смени дъртата кочина дето ти е рутер със съвременен рутерборд. за 150 кинта. Ще го избиеш за няколко месеца от икономия на ток, а няма и да бръмчи. За да постигнеш 1 G трафик между 2 машини, сами те трябва да са в състояние да го понесат. Доста твърди дискове не могат да изкарат такъв трансфер, а едва ли тестваш с генериран трафик.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вариантите да се занимаваш да правиш всичко това са два:

1-во - за спорта и 2-ро предлагаш някакви услуги или нещо друго.

 

Ако е за спорта, то не виждам смисъл да ти бръмка някоя кошница на главата, само заради славата..

 

Ако обясниш малко повече, може някой да измисли по-интелигентен начин, за да ти помогне. :)

Редактирано от muonplex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да наистина го правя от желание да науча нещо ново, т.е. за спорта, но открих че мисията е невъзможна заради Sata-ите на компютрите и лаптопа.Те не могат да ми предложат по-голяма скорост от 20-25 МB/s, а 100-те MB/s ги постигам единствено чрез Ramdisk-ове... на лаптопа съм с SSD но там пък лана е 10/100 :D Както и да е благодаря много на отзовалите се :) по натам ще мъча на този микротик да пусна лоад балансинг за подобряване на интернет скороста и ако не успея да се справя сам може би пак ще имам нужда от помощта ви добри хорица

Cheers!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Load Balance не е за подобрение на скоростта /има речници ползвайте ги/

http://en.wikipedia.org/wiki/Load_balancing_(computing)

 

винаги може да пуснеш един Iperf/Jperf за синтетичен трафик 

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

Здравейте, използвам подобна x86 конфигурация обмислям подмяната с рутерборд кой бихте препоръчали.В момента компютъра е на ROS5.20 нямал съм проблеми през целия период на експлоатация (много доволен) искам да го подменя главно заради шума.Използвам 3 мрежови карти на този компютър и това е единственото ми изискване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.