Jump to content
Асен Нейков

Ще работят ли конвертори с различни дължини на вълната?

Recommended Posts

Асен Нейков

Купих два медия конвертора single mode и като се прибрах ги пуснах в мрежата да ги пробвам.Тръгнаха, прибрах си ги в кутиите и като дойде време да ги монтирам, забелязах, че едната медия е за 1310nm, а другата  1550nm.Пачкорда с който ги пробвах беше 3 метра. Явно, че тръгнаха да работят заедно и се чудя дали да не ги оставя с едно наум. Основната цел, за която ги ползвам е да разделя галванично една лан мрежа, захранена от различни места.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Асен Нейков

Аааа сега ми стана ясно, благодаря :) Те за това са А и B. Благодаря много.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
splays

Само имай предвид, че ако са 20 километрови на много къси разстояния няма да работят коректно

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Madafaka

Само имай предвид, че ако са 20 километрови на много къси разстояния няма да работят коректно

И какво,ще стане точно ако са 20км.Защо мислиш,че няма да работят коректно.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
RudY-ElectriC

Ще работят без никакви отклонения, дори и на 1 метър една от друга, просто, много по-бързо ще си променят заложените от производителя параметри, какво имам в предвид ли, ами има си толеранс на затихване след определен период на работа, ако тоя период е 1 година без особени промени, на 20КМ, то при един метър, тия параметри ще се занижат за много по къс период от време, да има и случай на дефектирали медий, но това е доста рядко явление, поне при мен, на 100 комплекта, 1-2 излезли от строя, нямам много нормални медий при мен, ползвам Медия + SFP модули основно, защо ти го пиша всичко това, преди време бях взел 4 броя медии за тест, чифт 100мб и чифт 1000мб,и двата типа за 20км, стандартни медий, не с SFP модул, марка няма да споменавам да не рекламирам, и двата комплекта бяха тествани с 1 метър пачкорд в продължение на месец  в офиса зад УПС, е сега тия медий все още работят на две трасета едното е 5 км на 100мб, другото е около 8км на 1000 мб, вече почти 2 години.       

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

това, че ние ги пускаме в скотия.. не означава 'коректно'

Затова хората са измислили адаптери със затихване и

възможност за вкарване на затихване в заварка/ите.

Тук въобще не говорим за отраженията дори. Обичайното

за PC -35 най-често -40 и съвсем обичайното за скотия

apc към pc... Незнам плоска повърхност към такава под

ъгъл 8° как кореспондира, но го виждам всеки ден.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Madafaka

От доста години имам медии за 20км пуснати на по 40 50м без какъвто и да е проблем.Имам и медии 3км-20км и пак работи.Щом работи за мен е ок миле не всичко което пише в дебелите книги трябва да се спазва на 100%.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

за 10-20лв както продаваме и при цените на изграждане.. всичко е ок.

признавам го

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
splays

Аз съм ходил на аварии понеже сфпетата са 20км и на 500 метра дропат, след слагане на затихвател нямаше проблеми. Също си спомням случай с едно трасе с умен суич, че без затихвател не запали там бяха около 200 метра.

След като на мен ми се е случило поне 3 или 4 пъти, 1 път от които ставах в 3 чеса да го оправям е достатъчно ясно, че трябва затихвател. ....

Редактирано от splays

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
IC Intracom

Само да отбележа - ако не ви се дават пари за затихватели - направете нещо като възелче на пач кордата /е не такъв, който да не можете да разплетете де :-) /

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
exvitermini

Само да отбележа - ако не ви се дават пари за затихватели - направете нещо като възелче на пач кордата /е не такъв, който да не можете да разплетете де :-) /

.. Виждал съм подобно затихване чрез няколко намотки на пач кабела върху парче коаксиален кабел RG11 след което е фиксирано със скоч лента. В краен случай помага.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vtsc

Обикновено читавите конвертори излъчват на доста по-ниска мощност, около минус 7-8dBm, което им позволява да работят дори и само през един пачкорд. Така че, вместо да си правим експерименти с кръгчета и така нататък, по-добре да подберем техниката с която работим

Редактирано от vtsc

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
McTailer

От опит относно конверторите на къси разстояния:

При 100 мбита по 2 влакна 99% няма проблеми.

При 100 мбита по 1 влакно 95% няма проблеми.

При 1 гигабит.. почти винаги има проблеми. 

Също така съм забелязал, че по 1 влакно когато от едната страна е SFP без затихвател независимо дали на 1 gigabit или на 100 мбита, може да работи добре на един суич, а на друг да не тръгне вобще.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
hgd

... когато от едната страна е SFP без затихвател независимо дали на 1 gigabit или на 100 мбита, може да работи добре на един суич, а на друг да не тръгне вобще.

​Това не е съвсем вярно/точно. SFP модулите съдържат EEPROM с служебна информация (която се използва за "подпис"). Ако даден модул е "подписан" за Cisco, то той няма ра работи коректно (или въобще не работят) на Linksys суич, независимо, че Linksys се правят от Cisco. Много от производителите го премахват вече "подписването", но това важи за последните им софтуери от последните 2-3 години. Повечето китайски суичове работят на 99% с всички модули.

P.S. Точно преди малко свързах 2 суича с SFP-та с пачкорд 1м и работи отлично.

P.P.S. Ето и един линк към комплект за презаписване на EEPROM -

Моля, влезте или се регистрирайте, за да видите този link.

На сайта има и картинки. :)

Редактирано от hgd

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
111111

Linksys се правят от Cisco.

​След като Дриско опоскаха марката я продадоха

както ще направят и с Мераки 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smacker

Обикновено читавите конвертори излъчват на доста по-ниска мощност, около минус 7-8dBm, което им позволява да работят дори и само през един пачкорд. Така че, вместо да си правим експерименти с кръгчета и така нататък, по-добре да подберем техниката с която работим

ехееее.... тия 40 километрови ли са, че на -7 излъчват ?

обикновенно 20 клометров конвертор на 1550 излъчва на -10 и има чуствителност около -15.

читав незначи с каква мощност излъчва. 

става, интересно ми е след този тип затихвател какво излиза от другата страна :) сигурно е дневна светлина....

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mile

20 километрови мерих тия дни и на 4км бяха на -8

Отдр-а с буфер 500м показа 1.7 общо затихване. Видеомакски на 4 години на 1550.

помня защото ги мерих преди няколко дни при пускане на бекъп влакна ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
niki5

20 километровите които са добри дават ниво около - 8 по лошите  -10 ,12 децибела ниво.Навремето конверторите на неомонтана даваха дори - 6 децибела ,за жалост вече не доставят такива.Те бяха добри не само като ниво, но и като издражливост и дълговременност.Сегашните произведения малко са като църковни свещички ,горят си за щяло и нещяло.Да вметна че не е много важно според моят опит какво изходно ниво има а по скоро каква е чувствителността.Защото фото диода при силно ниво се изтощава и не е толкова чувствителен след време.Наскоро видях как при много лоша оптика от типа на FTTH при ниво на сигнала -36 конвертора си работеше.Но колегата решил да сложи SC-SC SC-SC пач корда като адаптерат на одф е APC .И олеле малеле -40 и не работи.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
nightlord

.Наскоро видях как при много лоша оптика от типа на FTTH при ниво на сигнала -36 конвертора си работеше.Но колегата решил да сложи SC-SC SC-SC пач корда като адаптерат на одф е APC .И олеле малеле -40 и не работи.

На -30, да не се изхвърля малко, но мисля около година бачкаше едно трасе с 20км noname. На -35+ почна да хвърля загуби вече.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
niki5

Както написах -35 беше 4 годинки,но с медии на Неомонтана там нивото беше - 33 децибела ,след принудителна замяна с друг конвертор стана -35 .Както написах това се дължи на нивото -6 и - 8 за новия ,работеше но се почнаха проблемите след смяна на оптиката и ново пресплаисване на оптиката нещата заспаха.А и едно друго уточнение цитираните нива са за измерван конвертор А тоест 1310 от другата страна като се мерят Б то1550 е с до 2 децибела по добро нивото,все пак затихването за 1550 е по малко.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
smacker

Както написа колегата niki5 важно е и чувствителността. Излъчваната мощност и чувствителността са взаимно зависими.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
vtsc

Колеги, има една малка особеност, която голяма част от вас не отчитат и то не заради друго, а защото ви мързи един буквар да отворите. Става въпрос за това, че ограниченията за 20км (примерно) далечина на действие се ограничава от натрупаната дисперсия, а не от бюджета на съответното устройство. Един читав конвертор за 20км е добре да излъчва в диапазона от -10 до -7дБм. Имайки предвид, че линията ви затихва 0,4 х 20 = 8дБ + някакви загуби да кажем общо 10. Следователно -10 - 10 = -20дБм, т.е. до -24 имате още 4. В този случай, ако ги вържете един срещу друг ще работят нормално без никакви атенюатори, загуби и т.н. Още по-малко идеята за възелчета. Бъдете малко от малко технически грамотни хора. Още повече, работейки на по-ниска мощност живота на устройството е по-голям. Дано ме разбирате какво искам да кажа. Успех.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове