Jump to content

OSPF проблем


Recommended Posts

Първо да кажа здрасти на форума: ЗДРАВЕЕЕЙТЕЕЕЕ!!!  :)

Сега на въпроса: Имам няколко рутерборда! Към повечето рутирам по фалшива мрежа, но от скоро имам и една мрежа с реални адреси и реших, че ще е по-удачно да пусна OSPF. Еми пуснах го, радост голяма, нета хварчи, само дето от време на време спира и трябва да рестартирам бордовете. Та въпроса ми е защо прави така и има ли лек?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей! Кое по-точно спира? OSPF? Коя версия на RouterOS? Възможно е да има нужда от кърпене, да се пише до support, да се изпращат supout.rif-ове. Дай повече информация да се ориентираме, ако искаш приложи скрийншотове. Както и конфигурацията от OSPF: /routing ospf export file=ospfrouter1 ... Мерси.

p.s. може да провериш дали конфигурацията ти е по документацията тук http://www.mikrotik.com/testdocs/ros/2.9/routing/ospf.php и тук http://wiki.mikrotik.com/wiki/OSPF .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Рутирането се скапва тотално! Мисля че само единия борд го прави този номер! Току що пак ми се случи! Ама понеже съм тъп не проверих дали спира нета и на фалшивата мрежа.

Заподозреният е 433АН с два Wireless модула: R52 i XR5, ROS v3.20

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С какъв софтуер направи тази карта? :) Фалшива мрежа имаш редвид локални IP адреси които не се рутират от Internet рутерите, нали ? Разбира се. хе хе. Фалшива мрежа lol.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

под фалшива мрежа имам предвид нереални  IP-та.

Има една фалшива мрежа за рутери и за тях по една за самите клиенти

а картинката съм я провил с FPinger

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

Объркал си нещо в OSPF конфигурацията на проблемия рутер (а може и на друг). И аз съм имал подобни проблеми .

Дай конфиг-а да погледнем :)

Погледни в /routing/ospf/neighbor print   на всички мтици

дали няма някой съсед с кофти state - napr. init

При мен OSPF върви без никакви проблеми (откакто си оправих конфигурациите) на над 12 микротика (със всевъзможни версии)  с две реални и доста нереални мрежи.

Често срещана грешка - в /ospf/interfaces  не се добавят интефейси - там не трябва да има нищо.

Рутирането се скапва тотално! Мисля че само единия борд го прави този номер! Току що пак ми се случи! Ама понеже съм тъп не проверих дали спира нета и на фалшивата мрежа.

Заподозреният е 433АН с два Wireless модула: R52 i XR5, ROS v3.20

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Собственик

OSPF mini-howto  за микротик.

1.

routing ospf> pri

              router-id: 87.247.ххх.хххх

     distribute-default: never

 redistribute-connected: as-type-1

    redistribute-static: no

       redistribute-rip: no

       redistribute-bgp: no

         metric-default: 1

       metric-connected: 20

          metric-static: 20

             metric-rip: 20

             metric-bgp: 20

2. Интерфейси НЕ СЕ добавят

3.

routing ospf area> pri

Flags: X - disabled

#   NAME                                                     AREA-ID         TYPE    DEFAULT-COST AUTHENTICATION

0   backbone                                                 0.0.0.0         default              none          

други area не се добавят

4 . Добавят се networks , достъпни през рутера (т.е. мрежите които са директно свързани към съотвентите интерфейси на рутера )

routing ospf network> pri

Flags: X - disabled, I - invalid

#   NETWORK            AREA    

0   78.40.х.х/27     backbone

1   87.247.х.х/28   backbone

5. това е !  изгоряха ми сандвичите докато го писах. автора на темата да почерпи :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.