Jump to content

Промяна на МАС адрес


Recommended Posts

Днеска говорихме с колеги и те бяха на мнение ,че промяната на МАС адрес на устройство било незаконно и подсъдно. Някой чувал ли е нещо по въпроса? Същото било и с IMEI-я на телефоните. За телефоните съм чувал, но за първи път чувам, че това се отнася и за МАС адресите на устройствата. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хе, че навремето в София, интернет доставчика ми подмени МАС адреса на картата на компа, за да ми пусне интернета. Най-интересното беше, че всички абонати бяха с един и същ адрес, поставен от доставчика. Ако е забранено, тия са направо за затвора :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ползвал е суичове, които са работили като хъбове

Теория - това е когато знаете всичко, но нищо не работи

Практика - това е когато всичко работи, но не знаете защо

При нас съчетаваме теорията с практиката - НИЩО не работи и нямаме понятие защо!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Мак адресите се плащат. 

http://standards.ieee.org/develop/regauth/oui36/index.html

цена за име на компанията за Медиум регистрация = 1640$

4096 адреса са 550$

На година към 1000$

ако искате повече адреси цените са други:)

Ами ако ще слагаш реални Ипта на сменените Макове е препоръчително да си купиш уникални адреси  иначе някой който плаща може да те подгони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм срещал в никой BG или EU закон точка за промяна на MAC адрес.

Всеки може да си смени MAC-а, НО за търговски нужди е непрепоръчително.

Има и някои адреси, които не преминават през рутерите (виждал съм такава серия).

Попадал съм и на няколко китайски у-ва с еднакви макове - голямо шоу е да работят в един сегмент.

На някои дънни платки (nForce) може да се задава ръчен в биоса по избор. Някои дори си нямат по подразбиране.

Има и едно бъгаво поколение чипсети, при които при рестарт на компютъра, си сменят MAC-а.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

Няма как да е незаконно след като това е идентификатор на леер-ра се едно да те осъдят че компота ти се казва "пешо" а не "тошо"

при gsm имея е пак идентификатор за ауторизиране на сим картата

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има и едно бъгаво поколение чипсети, при които при рестарт на компютъра, си сменят MAC-а.

 

Случвало ми се е след преинсталация, но след рестарт не съм го виждал.

  • Харесай 1
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Случвало ми се е след преинсталация, но след рестарт не съм го виждал.

Съвсем скоро имахме клиент с един Elitegroup дъно. И при Asrock се е срещало.

Ето и фикс: http://www.ocworkbench.com/2002/ecs/k7s5aguide/LAN%20MAC%20ADDRESS%20FIX%20GUIDE.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да е незаконно след като това е идентификатор на леер-ра се едно да те осъдят че компота ти се казва "пешо" а не "тошо"

при gsm имея е пак идентификатор за ауторизиране на сим картата

Да ама когато "пешо" е платил за да може да работи с уникален мак адрес а ти си му го клонирал без да знаеш и стане конфликт , познай кой ще подгонят. За вътрешни мрежи едва ли ще има проблем да си сменяш мака. А и ако клонираш МАК от стар рутер или лан едва ли ще има проблем защото изгорялото устроство с уникалния мак е утеб и едва ли ще има второ такова някъде. Проблема е ако ти си пишеш макове на нови продукти . Пък и незнам що за луд трябва да си да искаш да спестиш  около 1 долар ако ще правиш продукт.

 

Аз навемето смених 3 дъна докато правихме микротиците с компютърни дъна докато видя че картите ми били с еднакви макове . Както и да ги редя все една карта се виждаше >:( . Китайска му работа.

Редактирано от bobo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ако беше нелегално то микрософт нямаше да добавят опцията ка мо ли оръфаните ябълки
за телефоните идентификатора само с поялник и програматор се сменя

и няма софт опция

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблема възникна  защото попитах как се сменя МАС адреса на конкретно устройство. Беше с изгорял  флаш и исках да възстановя оригиналния МАС защото го бях флашнал с някакъв  флаш с  някакъв МАС. Всички скочиха отгоре ми и ме оплюха, че това било незаконо, защо съм повдигал темата , това се обсъждало в лични съобщения и т.н. и т. н. Понеже не съм виждал такъв закон, реших да попитам и да разбера прави ли са като толкова вой вдигнаха след моето запитване, и дали найистина върша престъпление ;-)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже не съм виждал такъв закон, реших да попитам и да разбера прави ли са като толкова вой вдигнаха след моето запитване, и дали найистина върша престъпление ;-)

Не е престъпление самата смяна на MAC. Обаче има доста фирми, които си защитават у-вата и/или лицензите по MAC адрес - тогава вече е възможно да се наруши някой закон (при приет license agreement, разбира се).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

сещам се за една алтернатива на микротик от едно време staros и лицензията и

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако зададеш първият бит с 0, вторият бит с 1 на най-старшият байт, всичко е ОК. Този случай е описан в IEEE 802 стандартите,

 

Първото условия показва, че адресът е Unicast, а второто, че е зададен административно. Останалата част от адресът е без значение.

 

---

 

Мога да и друг пример при виртуализацията. XEN имат запазена серия започваща с идентификатор 00:16:3E. При създаване на виртуален интерфейс към виртуална машина автоматично се избира произволен MAC адрес.

 

---

За съд: Могат да те осъдят за електронни престъпления. С промяна на MAC може да се направи Man-in-the-middle атака.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.