Jump to content

Vivacom дава 5 публични IP адреса за бизнес ADSL потребителите. Как се рутират?


NetworkPro

Recommended Posts

  • Собственик

То по принцип 5 е доста съмнително число. Предполагам че имат в предвид 4+1

1 ип на wan + 4 (я на wan с НАТ , я рутирани) . Само господ и бтк знаят ;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • NetworkPro

    8

  • 111111

    7

  • kokaracha

    5

  • pac0

    5

Здравейте отново!

Ето и решението на проблема:

Обаждате се на телефон 0800 10 130 и обяснявате ситуацията. След около 30 мин. (в моя случай) всичко започва да работи както трябва.  :)

Поздрави и успех на всички с решаването на този проблем!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Би ли се логнал в модема да докладваш каква е конфигурацията ? Може и със скрийншоти. Мерси.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. цък на връзката отгоре за началното положение от което тръгнахме


LAN IP Address     xxx.xxx.xxx.121

Subnet Mask        255.255.255.248

Default Gateway     yyy.yyy.yyy.yyy
Internet Connection Configuration

PVC Name      VPI/VCI   Category          Protocol             NAT   QoS    WAN IP Address

pppoe_0_35     0/35        UBR        PPPoE(LLC/SNAP)     Off      Off      Auto assigned   

mer_0_40       0/40        UBR       Bridge(LLC/SNAP)     Off      Off      Auto assigned   

br_0_36      0/36        UBR        Bridge(LLC/SNAP)      *       Off            *                 
Static Route


Current static routes: 

Destination   Netmask            Gateway   WAN Interface

10.0.0.0      255.0.0.0              -            nas_0_40   

172.16.0.0   255.240.0.0          -            nas_0_40

Следва актуалната получена от модема конфигурация:
Internet Connection


Current Internet connections are listed below.

PVC Name   VPI/VCI   Category   Protocol     NAT   QoS   WAN IP Address   Status /Online Time

pppoe_0_35   0/35   UBR   PPPoE(LLC/SNAP)     Off   Off   zzz.zzz.zzz.zzz   Up / 00:01:54:03

mer_0_40   0/40   UBR   Bridge(LLC/SNAP)  Off   Off   172.31.ggg.ggg   Up

br_0_36    0/36   UBR   Bridge(LLC/SNAP)   *   Off                     Up

Тук zzz.zzz.zzz.zzz е публичният адрес който сме ползвали преди да преминем към новите. (вж. цитата в началото на пост-а)
Routing Table


All of current routing rules in your ADSL router are listed below. 

Destination          Netmask                Gateway              Interface             Metric

yyy.yyy.yyy.yyy    255.255.255.255   0.0.0.0                 pppoe_0_35_1   0

xxx.xxx.xxx.120   255.255.255.248   0.0.0.0                 br0                      0

172.30.0.0           255.254.0.0           0.0.0.0                 mer_0_40           0

172.16.0.0           255.240.0.0           0.0.0.0                 mer_0_40           1

10.0.0.0               255.0.0.0               0.0.0.0                 mer_0_40           1

0.0.0.0                 0.0.0.0                   yyy.yyy.yyy.yyy    pppoe_0_35_1   0

И ето я новостта:

IP Filtering


Select the direction to filter packets:   о Outbound traffic   o Inbound traffic


Protocol   Source IP addr   Dest IP addr   Port Range           Allow   

                                                                               Start   End

ALL        ALL              ALL           N/A   N/A        yes     

Тук "Inbound traffic" е включено!

Извинявам се за разкривения изглед  :)


(ползвай КОД# не цитат :o и няма да е криво понеже се ползва шрифт с фиксиран размер на символите)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бива. Така ако firewall и connection tracking са изключени, модема не би трябвало да забива :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 месец по-късно ...

Имам един въпрос  ;D

Услугата може ли да се ползва към виртуален сървър ....

Понеже сега ползвам един статичен адрес, след модем имам рутер, който раздава частни адреси. По смисъла на това, всяка виртуална машина си е с адрес от вида 192,168,0,2 до 192,168,0,6. На първия адрес имам отворен порт 80, на втората понеже и там има уеб е отворен 82 и ми е неудобно за всеки адрес да отварям произволен порт, който трябва да се посочва в домейна ...

А с тези 5 публични адреса нещата ще се променят. Няма да има нужда за всяка машина да отварям различен порт от 80-ти, а и рутера след модема ще отпадне ...

Е ще трябва и да регистрирам някой друг домейн  :-\

banner-468-60.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко заплетено се оплакваш от грижите си ;D но отговора е - може ;)

+ Можеш да регистрираш безплатен домейн на http://www.co.cc/ вероятно и на co.nr (не съм пробвал)

Както и да изпозлваш DynDNS.

Лично аз бих използвал поне един RB750 след ADSL модем в Bridge режим. За да нямам абсолютно никакви проблеми.

Успех и ако имаш проблем питай директно и с минимално думи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега съм с IpCop след модема.

То и малко ми е неясно как ще стане цялата процедура, ако ги пусна тез адреси.

Смисъл дали ще има частни адреси на машините, сочещи към публичните ... Въобше малко ми е мрак  ;D

banner-468-60.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно това обсъждаме в тази тема.

Vivacom, Интернет доставчиците си имат съпорт, поддръжка, някои и 24/7 и т.н. - това е тяхна задача да ти съдействат.

Предполагам че един от адресите заема модема като рутер, и останалите адреси се дават на компютрите зад модема. Ако продължиш да ползваш твой рутер зад модема - ще имаш свободата на него да имаш NAT и съответно още компове които да са с локални адреси (192.168.x.x). Защото предполагам че на модема НАТ ще е спрян за да работи като рутер за публичните адреси.

Поздрави.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Vivacom, Интернет доставчиците си имат съпорт, поддръжка, някои и 24/7 и т.н. - това е тяхна задача да ти съдействат.

Предполагам че един от адресите заема модема като рутер, и останалите адреси се дават на компютрите зад модема. Ако продължиш да ползваш твой рутер зад модема - ще имаш свободата на него да имаш NAT и съответно още компове които да са с локални адреси (192.168.x.x). Защото предполагам че на модема НАТ ще е спрян за да работи като рутер за публичните адреси.

Поздрави.

Май ще им се обадя ...  ;D

Но си мисля друго ... За да имам 5 публични адреса, трябва да имам 5 LAN порта, а на модема те са 4  ;D

Другото нещо се чудя за да имам 5 публични адреса, машините трябва да са свързани с модема с 5 отделни кабела или бъркам ...

Ако бъркам, и мога да използвам рутер след модема, как точно всека машина ще си знае публичния адрес, смисъл модема ще пусне един 192,168,1,2 към рутера, който ще е с първи адрес 192,168,0,1, и за първата машина ще е 192,168,0,2 но как точно тази от 0,2 ще стане примерно с първи публичен адрес, а 0,3 с втори ...  ;)

Сега в момента ползвам един публичен адрес и NAT в модема е включен.

banner-468-60.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Администратор

ти сега ще кажеш че ти трябват и 5 чифта от абонатната станция на оператора

слагаш си един суич и имаш "Х" порта

а за по лесно слагаш една машина на която виртуализираш домейните от апачето или с VMWare server и не се тормозиш

според нуждите ако са сайтове и с едно публично ип може да минеш съвсем спокойно

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 месеца по-късно ...

Ако всичко е рутери, колко е елементарно да се използват всичките  5 адреси без да се губят :)

R1 -> R1.1

R1 -> R1.2

и така до 1.5

1. рутерите се свързват към R1 с локални адреси

2 .на R 1.1 до 1.5 се слагат

- loopback interface-и със съответнте публчни иадреси

- NAT правило да се представят пред света като тези публични адреси

R1 им взима пакетите и ги мята към нета щото това му е в route таблицата

R1 взима пакетите с дестинация към R1.1 до R1.5 щото в route таблицата има nexthop - съответния локален адрес

А ако има VLAN за всеки - то би трябвало с proxy-arp да се елиминира нуждата от локални адреси и loopback interface-и

А ако има PPP тунели - и от proxy-arp няма нужда

;D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.