Jump to content
  • 0

Бавно зареждане на видео


qbasix

Въпрос

Здравейте, искам да задам един можеби тъп въпрос, не съм супер напреднал в MikrotiK но имам един странен проблем, който немога да си реша сам. 

 

Проблема ми е следния. Описал съм си абонатите в Queues листа и от там съм им задал скорости и вече ако искам да ги спирам си ги drop-вам от firewall-a. 
Ако им задам 5М на 10М имат download перфтектен както си е описан си го изпълва било за торен или друг (зависи от къде).

Обаче самото зареждане на страници ми бави като цяло, бави ми и зареждането на клипове от Vbox, Youtube и прочие. 

Как мога да повиша това нещо и как да постъпя. 

 

 

Благодарен съм за всяка помощ.

 

Използвам Mikrotik 5.20 x86

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
  • Администратор

При какви условия зарежда по бавно?

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Проблема е че като цяло бави дори 10 потребителя да има online пак си е същата работа и 50 да са пак си е така, иначе имам около 100 и малко потребителя но не всички са активни винаги,

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Queue Type e?

Ако е по различно от PCQ пиши след като го оправиш.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Колега, напреднал - ненапреднал, копни малко конфигурация, как да гадаем какво се случва при теб ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Направи си няколко вида правила за различните скорости на сваляне и качване, примерно така:

/queue type add name="DW 10M" kind=pcq pcq-rate=10M pcq-classifier=dst-address
/queue type add name="UP 5M" kind=pcq pcq-rate=5M pcq-classifier=src-address

След това в Simple Queues въвеждаш (или редактираш) клиентите, като в раздела General описваш само името и адреса (Name: и Target Address:), а в раздела Advanced избираш от полетата Target Upload и Target Download съответния вид (Queue Type:).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

/queue type add name="DW 10M" kind=pcq pcq-rate=10M pcq-classifier=dst-address
/queue type add name="UP 5M" kind=pcq pcq-rate=5M pcq-classifier=src-address

Ако тога го пусна какво ще ми промени ? Ще доведе ли до някакви ползи/проблеми ? Някаква друга информация още необходима ли е ? 

И аз сега гледам, че абонатите са ми на Queue type default-small, на кой type е най-добре да са ? 

Гледам също че в моя Queue type нямам PCQ, а чета много полужителни неща за него. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
Ако тога го пусна какво ще ми промени ?

Само тези два реда, които си цитирал, няма да променят нищо по сегашната конфигурация - те просто "описват" едно ограничение за сваляне (10Mbps) и едно за качване (5Mbps), без да ги прилагат.

Ако направиш и останалото, което съм написал, скоростите на клиентите с описаните IP адреси ще се управляват от тези правила.

Ще доведе ли до някакви ползи/проблеми ?

Ползата е по-ефективно използване на трафика и ресурсите на машината.

Друга полза е, че след това всяка промяна в тези ограничения се прилага наведнъж за всички клиенти, използващи съответното ограничение.

Недостатък е, че ще трябва да си редактираш вече създадените правила за всички IP адреси.

Някаква друга информация още необходима ли е ?

Може да покажеш един screenshot от настройките за скоростта, които си направил, но ако ги преправиш по начина, който съм описал, не е необходимо.

И аз сега гледам, че абонатите са ми на Queue type default-small, на кой type е най-добре да са ?

По принцип е най-добре да бъдат описани с PCQ правило, затова и съм предложил такъв вариант.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Аз така и не намерих информация по този въпрос кое е по-добре PCQ или default-small и по точно сравнение кое е с какво е по-добро спрямо другото и обратното.

Analog Audio™

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Прилакам скриинове на това как съм правил абонатите ми в Queue листа  съответно скриин 1 и скриин 2

в Queue Type Се опитах да създам един PCQ но незнам дали съм го направил и дали работи прилагам ви и на вас да видите.

Като това което съм направил е в различен цвят от другите Queue types и ме съмнява много че съм омазал нещата някаде.

(Аз нямам PCQ в Queue Type) това което виждате съм си го мазал аз ;) скриин 3 и скриин 4

post-2075-0-37785900-1399045833_thumb.jp

post-2075-0-11228500-1399045837_thumb.jp

post-2075-0-05453000-1399045840_thumb.jp

post-2075-0-62670000-1399045843_thumb.jp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Много благодаря, ще тествам няколко дена да видим как се държи :)


Приложих това на няколко абоната, но без успех пак същата работа ( приложил съм го на можеби 6-7 от абонатите ми) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Какъв трафик като обем и качество , как стоят нещата преди рутирането , как получаваш трафика vlan , отделни vlan BG/INT каква мрежа рутираш , каква машина рутира  освен ,че е х86 въпроси въпроси...

 Може би трябваше да започнеш с това КОГА се появи проблема когато имаше 10 абоната или 100+ .изведнъж се получи проблема , например като са 10 от 100 в мрежата ти пущал ли си ги без шейпър или при твоята машина как са нещата , каква ти е мрежата като физическо изпълнение и топология ?

Първо се почва от доставчика с преноса до теб ,пингни насам натам където имаш проблем виж през колко хопа минаваш закъсненията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.