Jump to content
  • 0

Mikrotik като OpenVPN сървър за фирмени цели


ddimitrov

Въпрос

Ситуацията е следната. Фирма с офис, сървърно и всичко както си му е реда. На доста от потребителите се налага отдалечен достъп поради пътувания или работа от вкъщи в належащи моменти. Рутера е Mikrotik. Потребителите се закачат от служебни лаптопи или от домашни компютри. Нивото на сигурност трябва да е добро. Към момента с тестова цел съм дигнал OpenVPN на микротика, като за клиент използвам Securepoint VPN. Клиента ми допада, лесен за конфигуриране и не се налага да си администратор на машината за да го стартираш. Сертификата за няколкото тестови потребителя е един и същ, като се използва и идентификация с персонални пароли, който са с достатъчна сложност.

 

От тук идват въпросите ми:

1. Какви са рисковете при използване на един сертификат от всички потребителите + уникална парола?

2. Ако генерирам различни сертификати за всеки потребител колко ще се усложни администрацията?

3. Кой от двата варианта бихте предпочели и защо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

  • 0
3. Кой от двата варианта бихте предпочели и защо?

След двуседмични мъки с настройката на Микротик за OpenVPN и с помощта на 111111, подкарахме сървъра. Възникнаха редица проблеми след това, което бързо ме отказа от този вариант.

 

Вдигни си отделна машина в локалната мрежа за OpenVPN сървър. При мен така стана, Supermicro с Atom процесорче, Ос - Ipcop 2.0.6 с вграден OpenVPN сървър. Настройва се лесно и бързо през web интерфейс. Поддържа неограничен брой акаунти, което е голямо приимущество, тъй като OpenVPN за линукс базирани сървъри е с огриничен (по спомени 2) брой свободни акаунти.

Редактирано от emc1000

banner-468-60.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

IPCop Не бих предложил при налична дистрибуция от рода на pfSense

но самия протокол OpenVPN е калпав от към UI и имплементация

L2TP e IPSec доста по гъвкъв и вграден протокол

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Ще погледна и L2TP/IPSec. Точно заради такива таблици и сравнения OpenVPN ми се стори най-най. Вече 3 седмици тест с 5-6 потребителя и нещата изглеждат обещаващо добре.

 

Mupo neTkoB: Принципа на работи ли не го пипай е ясен, но там е и единия проблем. PPTP-то не се закача от всякъде и прави проблеми когато повече от един потребител се връзва зад един и същ рутер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ще погледна и L2TP/IPSec. Точно заради такива таблици и сравнения OpenVPN ми се стори най-най. Вече 3 седмици тест с 5-6 потребителя и нещата изглеждат обещаващо добре.

 

Mupo neTkoB: Принципа на работи ли не го пипай е ясен, но там е и единия проблем. PPTP-то не се закача от всякъде и прави проблеми когато повече от един потребител се връзва зад един и същ рутер.

в момента имам 40 сесии РРТР към сървър който реално е зад нат без ядове

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

в момента имам 40 сесии РРТР към сървър който реално е зад нат без ядове

 

Може би аз не се изразих правилно. Проблема е когато машината, която вдига pptp-то е зад NAT. Когато имам например два служебни лаптопа в отдалечена дестинация. Двата са зад някакъв си рутер отсреща и вържат и двата pptp към офиса. В някой случай връзка изобщо няма, заради блокиране на GRE протокола, а в някой случай се връзва, но само един от двамата. При опит да се върже и втория връзката на първия прекъсва.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

PPTP pass through ?

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Може би аз не се изразих правилно. Проблема е когато машината, която вдига pptp-то е зад NAT. Когато имам например два служебни лаптопа в отдалечена дестинация. Двата са зад някакъв си рутер отсреща и вържат и двата pptp към офиса. В някой случай връзка изобщо няма, заради блокиране на GRE протокола, а в някой случай се връзва, но само един от двамата. При опит да се върже и втория връзката на първия прекъсва.

да всичките клиенти са зад нат както и сървъра е зад нат

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа


ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Може би аз не се изразих правилно. Проблема е когато машината, която вдига pptp-то е зад NAT. Когато имам например два служебни лаптопа в отдалечена дестинация. Двата са зад някакъв си рутер отсреща и вържат и двата pptp към офиса. В някой случай връзка изобщо няма, заради блокиране на GRE протокола, а в някой случай се връзва, но само един от двамата. При опит да се върже и втория връзката на първия прекъсва.

 

Това го установих за L2TP със сигурност и след малко ровене се оказа, че проблема е в имплементацията на Mikrotik.

Не съм го пробвал с PPTP, мислех че няма проблем там...

Можеш ли да пост-неш конфиг-а който ползваш с този SecirepointVPN към Mikrotik-а ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

За да се настрои Securepoint-a правя една папка, в нея слагам сертификатите и един ovpn файл в който имам:

 
client
dev tun
proto tcp
remote tvoiahost.com 443
resolv-retry infinite
nobind
persist-key
persist-tun
ca ca.crt
cert ec2.crt
key ec2.key
verb 3
pull
auth-user-pass
route 10.10.10.0 255.255.255.0
 
Като си пуснеш клиента има опция за import на готова конфигурация. Изпортваш от файла и си готов. На последния ред с route описвам рутиранията за мрежите през тунела. Хареса ми, че си ги слага в windows-а без да има нужда от админ права и си работи. Единствено неможах да намеря начин в този конфиг да му окаща като се закачи да изполва default dns sufix за връзката или dns-а от офиса. Това ръчно в настройките на TAP адаптера.

да всичките клиенти са зад нат както и сървъра е зад нат

 

Добре де, когато клиента отсреща е зад рутер, който блокира gre-то (vpn pass through не е пуснато) какво да ги правя? То е ясно, пращам ги да ползват 3g стик, ама не винаги върши работа. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

Забелязал ли си проблем с препълването на route cache-а при теб ? 

много хора с vpn концентратори се оплакват , a в 6.11 било няква трагедия...

аз държа моя на 6.7 по тази и др причини.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0

На едната машина, която е с повече натоварване съм на доста по стара версия 5 нещо си беше и проблем не съм забелязъл. На един друг рутърборд RB750 съм с 6.10 и също не съм забелязаъл проблем, но на него се закачат от време на време максимум 2-3 клиента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 0
  • Администратор

Ако РРТР сървъра ти е с публичен адрес,избягваш пробелмите с нат-а от твоя страна (ако имасш такива).

GRE е малко вероятно да се блокира от доставчици или на някой рутер.По скоро не е конфигуриран advanced nat/vpn pass through на крайното устроиство за което се закача примерно вашия служител и съответно неможе да се вдига тунел ( или повече от един).

Може би трябва да използваш хибридна схема за свързване.Например може да раздадете на служителите които се свързват от вкъщи/работят у дома по един рутер с конфигуриран тунел (ipsec примерно)   а за тия който пътуват флашка в комбинация с pptp/open vpn.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

 

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

_____________________________

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.