Jump to content
  • 0

Помощ относно цялостта на MikroTik

PERRY
 Share

Question

Добър ден! 
Нов съм в работата с MikroTik и за това се обръщам към всички вас за помощ... ако е възможно. В момента съм 12 клас и трябва да правя дипломна работа която трябва да осъществя на MikroTik. Проблема е обаче, че ми е трудно на разбера точно каква роля изпълнява и как се работи с него. Изчетох доста и това което разбрах е следното: 
Това е операционна система която се инсталира на определен компютър, но изтрива цялата му информация налична до сега и го превръща в специализиран рутер (това "специализиран рутер" го прочетох някъде, но не мога да си го обясня). MikroTik RouterOS е базирана на Linux. С нея се позволява на мрежовите администратори да правят структуриране и промени по мрежата си. Има ли нещо вярно? 

Аз си намерих компютър и ми казаха, че преди да си инсталирам MikroTik на него трябва да си купя IDE Flash. Така и направих и вече съм с инсталиран MikroTik на компютърната конфигурация, обаче не разбирам каква роля изпълнява тази IDE flash?
Така, другият ми въпрос който съм си наумил да задам е: с каква програма се правят настройките по самата мрежа? Значи трябва да включа MikroTik рутера към компютъра в нас и от настолния компютър да направя настройките с помощта на WinBox?!
Надявам се да има някой отзивчив и търпелив човек, който да е склонен да помогне колкото и глупави да му се струват въпросите ми. Благодаря! :)

7 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

"Имаш" /наблегни на кавичките/ познания които са далеко

от нормалните познания за какво е компютър мрежа и рутиране.

Смени си темата, няма да докараш до никъде нещата. след като не знаеш основата.

Нещата не стават с четене а с четене и разбиране а то е в следствие на желание.

Не се обиждай, това е реалността на образованието и на отговорността на родителите ви.

Харесай поста ^^^
acer.gif htc.gifsigpic4024_2.gif

Форумът е за взаимопомощ а не за свършване на чужда работа

ɹɐǝɥ uɐɔ noʎ ǝɹoɯ ǝɥʇ 'ǝɯoɔǝq noʎ ɹǝʇǝınb ǝɥʇ

• 0

Що ли ми се струва неподходящо да ми говориш за отговорността на родителите ми? Какво е "компютър мрежа"? Ти сигурно си на 30-35 години, ама не са те научили къде се слагат точки и запетайки. Не казвам, че аз съм най-грамотния, ама да слагаш точка в средата на изречение и после да продължаваш с малка буква, пред "а" да нямаш запетая... 4-ти клас се учат тия неща. Никъде не съм казал, че съм величие в МиктоТиците и т.н. Заради това пиша тука, искам да попитам и някой да ми обясни, ако му е възможно. "нормалните познания за какво е компютър мрежа и рутиране", предполагам и ти (надявам се не се обиждаш, че говоря на "ти", ако е така се извинявам), господин Разбирач, Админ не си се родили с тях, нали? Ама си си повярвал и не може да се говори с теб, камо ли да пита човек нещо.. сакън! 
Айде, заключвайте темата, трийте я... правете я каквото искате. Здраве, щастие и не съдете хората, па даже и близките им, по тоя плосък начин. :)

Не се обиждай.
П.С.: В подписа имаш една пунктуационна и една лексикална грешка. :)

• 0
  • Administrator

Аз като завършвах 12 клас ... компютър имаше на 100 човека 1 а интернета идваше по телефона т.е. Dial-up.

Масовия протокол беше IPX/SPX а не TCP/IP

Така че другарю ученик незнам в кое време живееш, след като племенника ми, който е на четри години,

знае да закачи кабелите на компютъра, да го пусне и да влезне в youtube да гледа детски.

Темата остава за назидание, на бъдещите ракетни инжинери.

Харесай поста ^^^

• 0

В кое наше средно училище се изучава MikroTik та чак и дипломни работи на негова база, че искам да запиша сина ми?

• Like 1

... и яз можем, и тате може, ма козата си сака пръч!

• 0

На кратко:

Проблема е обаче, че ми е трудно на разбера точно каква роля изпълнява и как се работи с него. 

ролята му е същата, както на обикновен рутер, с разликата че разполага с много повече функции и възможности;

Това е операционна система която се инсталира на определен компютър, но изтрива цялата му информация налична до сега и го превръща в специализиран рутер (това "специализиран рутер" го прочетох някъде, но не мога да си го обясня). MikroTik RouterOS е базирана на Linux. С нея се позволява на мрежовите администратори да правят структуриране и промени по мрежата си. Има ли нещо вярно? 

има много верни неща, а специализиран рутер ще рече, че компа ще се превърне в рутер, и освен да рутираш с него друго няма да можеш да правиш (филми, музика и т.н.);

Аз си намерих компютър и ми казаха, че преди да си инсталирам MikroTik на него трябва да си купя IDE Flash. Така и направих и вече съм с инсталиран MikroTik на компютърната конфигурация, обаче не разбирам каква роля изпълнява тази IDE flash?

ролята му е същата като на обикновения HDD и не е задължително да е с IDE flash, поне в твоя случай;

Така, другият ми въпрос който съм си наумил да задам е: с каква програма се правят настройките по самата мрежа? Значи трябва да включа MikroTik рутера към компютъра в нас и от настолния компютър да направя настройките с помощта на WinBox?!

най-лесната (поне за мен) е winbox, като има и други, но там трябва да помниш и пишеш точните команди.

Като заключение, аз също съм любител и не съм на "ти" с тази OS, но като цяло мога да кажа, че информацията е доста голяма като обем и не може да се побере в една тема. Основно принципът на работа е същия като обикновен рутер, но за конкретни настройки и решения ще трябва доста време, четене и "ръчкане". В настройките винаги ще има нещо, което уж е точно, а не работи (пропусната отметка, символ и т.н.). Честно казано, сложничка ти е задачата. За да опишеш как работи дадено устройство, трябва да знаеш всичко за него, още повече пък като имаш конкретна задача свързана с него. Успех и дано няма проблеми при защитата! ;-)

Edited by naskonux

• 0
  • Administrator

В кое наше средно училище се изучава MikroTik та чак и дипломни работи на негова база, че искам да запиша сина ми?

Мон работят само със сиско академията и то не във всички техникуми

Успех и дано няма проблеми при защитата! ;-)

това ще е интересно да се гледа на живо

Харесай поста ^^^

• 0

Аз като завършвах 12 клас ... компютър имаше на 100 човека 1 а интернета идваше по телефона т.е. Dial-up.

Масовия протокол беше IPX/SPX а не TCP/IP

Така че другарю ученик незнам в кое време живееш, след като племенника ми, който е на четри години,

знае да закачи кабелите на компютъра, да го пусне и да влезне в youtube да гледа детски.

Темата остава за назидание, на бъдещите ракетни инжинери.

Мене не ме вълнува кога си завършвал и какво е имало. Иначе много се радвам за племенника ти, честно. Само се надявам, че друг път като пишеш в форуми и т.н. ще го викаш и за правописни грешки да ти провери постовете, понеже си под всякаква критика с правописа. Ама то е нормално.. всеки има слаби страни, ама ти изглежда не виждаш твоите, а само чуждите. :)

В Технологично Училище Електронни Системи (ТУЕС). Намира се в София, Младост. Училището е към ТУ и след завършване на 12 клас имаме предимство за приема в ТУ. Иначе има Cisco, директорката е сертифициран преподавател. Преди след 10-ти клас се избираше каква специалност искаш да продължиш да учиш - софтуер, хардуер или комп. мрежи. Сега има някаква промяна при която още с влизането си избираш специалността и си я учиш от 8 клас до края. И вече от тук нататък е ясно. Софтуера набляга на писане на програми на различни програмни езици като Java, C++ и други, правене на сайтове и т.н., докато мрежите и хардуера наблягат на чертане на платки и други такива + програмиране на Ардуино платки и писане на простички програмки. Надявам се съм бил полезен.

naskonux, благодаря! :)