Jump to content

zfs или ufs

Momo
 Share

Recommended Posts

Здравей-те, опитвам се да си пусна вкъщи едно freenas ама, нещо много голяма дилема как да ги направя прочетох http://doc.freenas.org/index.php/Volumes и още теми ама, до решение не стигнах. Ще го ползваме няколко човека да теглим торенти и да си ги точим от там, сложил съм яка машина с 2х1ТБ и 2гб рам ддр2-800 интел дуал коре, не искам сложни райдове а просто diskspace на дъното има място за още 2 диска в бъдеще да могат да бъдат добавени.

Нямаш рам за зфс,значи ползваш уфс :)

И си отдели ОС-а от сториджа.

Use since

OpenBSD 3.x

FreeBSD 4.x

Centos 5.x Debian 3.x Ubuntu 7.x

Аз съм фен на OpenWRT.

Горчивината от лошото качество остава дълго след като е преминало удоволствието от ниската цена.

___|____|____|____|____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|_ Удряй _|____|____|__

_|____|___ главата ___|____|____

___|____|_ си тук!! |____|____|__

_|____|____|____|____|____|____

___|____|____|____|____|____|__

Нямаш рам за зфс,значи ползваш уфс :)

И си отдели ОС-а от сториджа.

Да ОС-а е на една флашка 16гб още някакви съвети :) за първи път пипам нещо подобно и се видях малко в чудо!

Въпреки че колегата kokaracha е прав за паметта, все пак бих пробвал със ZFS. Вярвай ми, не искаш да чакаш да мине fsck на 2 TB :)

Общо взето повече зависи за какво точно ще искаш да го ползваш

Въпреки че колегата kokaracha е прав за паметта, все пак бих пробвал със ZFS. Вярвай ми, не искаш да чакаш да мине fsck на 2 TB :)

Общо взето повече зависи за какво точно ще искаш да го ползваш

Торенти и некви такива неща sharing между няколко компа таблет телефон нищо сложно.

По-скоро въпроса беше вкъщи или в сървърно ще се сложи.

За вкъщи, където предлагам ще има често гасене/пускане (вкл. спирания на тока) по-добре заложи на ZFS. Дори да се позабави заради липсата на достатъчно памет, няма да е фатално. От друга страна има достатъчно литература за оптимизация на ZFS за по-малко памет.

По-скоро въпроса беше вкъщи или в сървърно ще се сложи.

За вкъщи, където предлагам ще има често гасене/пускане (вкл. спирания на тока) по-добре заложи на ZFS. Дори да се позабави заради липсата на достатъчно памет, няма да е фатално. От друга страна има достатъчно литература за оптимизация на ZFS за по-малко памет.

Имам и UPS за това добре ще пробвам с ZFS ама другите неща са ми проблем който искам да пусна.