Jump to content
  • 0

Trafik priority and shaper

hgeorgiev

Question

Привет, след няколкоседмично блъскане и варианти стигнах до...никъде, макар, че исках малко насоки....:) Искам да организирам следната ситуация с микротик 951.

1. Мрежа 172.17.0.0

2. Една от мрежите ( 172.17.30.0 ) да е ограничена на 2 мегабита (целия канал е 10) като скороста от 2 мегабита да се поделя поравно в тази мрежа. 

3. Към един външен IP адрес правилата от точка 2 да не важат за мрежа 172.17.30.0

Мога да Ви напиша това което правя сега но така или иначе то не работи. Шейпъра който правя в Queue Tree не работи за 30 мрежа .....А ако го направя в Simple Queue тогава работи но както и да маркирам трафика от външното IP той влиза в шейпъра ( а не трябва ).

Малко помощ няма да ми е излишна :) (Не искам чак написани команди...просто насока в правилната посока)

12 answers to this question

Recommended Posts

• 0
  • Administrator

Маркираш ли правилно трафика, преди да го вкарваш в queue tree?

• 0

Не мога да копирам в форума :(

та маркирам го така, и гледам че в брояча влизат пакети

chain=forward action=mark-package new-package-mark=net30 passthrough=yes dst-address=172.17.30.0/24
  • 0

Хгеоргиев това правило в началото на маркерите ли ти е, или се намира по-назад?

Мисля че в реда в който си пуснал трябва : passthrough=yes

да го преправиш на: passthrough=no

за да не минава през следващи маркери...

• Like 1
  • 0

И с passthrough=no пробвах.....днес пак преравям wiki-то на микротик :) Ще го направя....тея дни надявам се :)

• 0
  • Administrator

Постни малко експорти на правилата.

чети тази тема

• 0

Ако знаеш колко пъти я четох вече :) За wallpaper съм си сложил схемата даже :)

Както и да е, в крайна сметка се оправих. След 12 часа тестове. Т.е. за сега постигнах това което исках (описано по горе). Сега искам този им канал от 2 Мб да го приоритизирам по услуги...http, mail и т.н. Конфигурацията към момента

/ip firewall mangle
0 chain=forward action=accept src-address=212.91.171.0/24
1 chain=forward action=accept dst-address=212.91.171.0/24

двете правила разрешават трафика в двете посоки за тази мрежа

2 chain=forward action=mark-packet new-packet-mark=net30 passthrough=no src-address=172.17.30.0/24
3 chain=forward action=mark-packet new-packet-mark=net30 passthrough=no dst-address=172.17.30.0/24

с тези две правила маркирам трафика от и за мрежа 30.0

/queue tree
0   name="queue-root" parent=global packet-mark="" limit-at=0 queue=default priority=8 max-limit=0 burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s
1   name="net30shaper" parent=queue-root packet-mark=net30 limit-at=2M queue=pcq-download-default priority=8 max-limit=5M burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s

В шейпъра влиза всичко останало. Поне тестовете които направих са ОК.

Правилно ли съм направил нещата? :)

• 0

Нещо не ми се получава идеята с приоритизацията на вече заделения канал от 2-5 ммита :(

Към горните правила добавям като правило (mестих го като първо и като последно)

/ip firewall mangle
add action=mark-packet chain=forward dst-port=80 new-packet-mark=http passthrough=no protocol=tcp

съответно в queue tree към горните правила добавям и

/queue tree
add name=http packet-mark=http parent=net30 priority=6 queue=default

в момента който добавя тази опашка и шейпъра за мрежа 30 спира да работи въпреки че броячите се въртят :(

• 0

Добавях - без ефект. Според мен при маркирането работата е наред защото броячите се въртят. Проблема е в queue tree. В момента в който добавя queue с парент основния шейпър за мрежа 30, и шейпъра спира да работи. Не мога да проумея защо спира да работи, при условие, че добавеното правило е по ниско в дървото :(

Ще намеря вярната комбинация :)

Благодаря за идеите :)