Jump to content

Flash на AirGrid M5 HP


astor

Recommended Posts

Ще пробвам .

Поръчах серииния интерфейс но кога ще дойде не знам.

Благодаря

Има 3.3 V на 3-то краче постоянно ,само при рестарт изчезва и при самото флашване варира.

А може и да съм на грешния крак но мисля че не от точката която бележи 1-во краче отивам на 3-то.

е поне това с напрежението е добра новина. Най добре е да се сложи на програматор ама нямам  фулл флаш за това устройство.  Има още един начин да се оправи. предполагам имаш две такива устройства.  Сваляш паметта от дефектното и на нейно място започваш с къси  проводници, един нормален dip корпус с 8 крака. От tuka http://www.sirius-pcb.com/index.php?mod=catalog&show=313   взимаш две преходни платки и им запояваш крачета. Запояваш паметта която трябва да се програмира на едната платка. от здравото устройство сваляш паметта и я запояваш на другата платка. Под здравата памет слагаш едно тиксо което излиза над паметта и което ще ползваш да я извадиш после.  Слагаш здравата памет.  влизаш през конзолата и копираш целия флаш в паметта. без да изключваш устройството с помоща на тиксото изваждаш паметта. На нейно място както е включено устройството слагаш дефектната памет. от конзолата  записваш флаша дето си го свалил  върху дефектната памет. Гадното е ,че ще се получат с еднакви МАС адреси. Някъде обаче  бях гледал как се сменя  МАС адреса  на  работещо устройство. Тоя номер съм го правил и с Биоси на компютри и с такива устойства като нямах програматор. Ако можеш с конзола или през фтп или някак по друг начин да си дръпбнеш фулл флаш от работещото устройство ще ти се улесни работата много.  Линукса не ми е силна страна така ,че не знам как може да го дръпнеш. 

 тука има подобна идея ама ми се видя по-сложна ;-) 

 

http://hardwarebg.com/forum/showthread.php/239703-TP-LINK-TL-WR740N-v4-23-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%BB%D0%BE%D1%88-%D1%84%D0%BB%D0%B0%D1%88/page2

 

След няколко неуспешни опита и грешки нещата тръгнаха. Повредих на втория рутер пиновете на чипа и се наложи да купувам чипове (взех евтините 32Mbit на Spansion, иначе има по 64Mbit-a на Winbond) и още един рутер, защото не можах да се справя да подкарам сериен програматор през паралелния порт (избирам го от BIOS на 378h, пробвах и Bi-directional и Normal, сменях съпротивления, пробвах и с 2 батерии по 1.5V ама все не разпознава един чип Atmel серия 25 от видеокарта). 

Малко "хамалски" метод за оправяне и трябва работещ рутер, на който да се разпой флаш чипа, ама ето ги стъпките:

1. От 192.168.0.1 му се качва Gargoyle и след като зареди (преди това се настройва паролата password) се прави ART (Atheros Radio Test) Backup от Putty SSH конзола 192.168.1.1 с команда (ще покаже съобщение за сигурност-> потвърждава се):

cat /dev/mtd4 > /tmp/backup_art.bin

Може преди това "cat /proc/mtd", за да се види дали mtd4 отговаря на art. Този backup след това служи за възстановяване на WiFi. Файла се изтегля с WinSCP SCP 192.168.1.1 (като пита нещо аз избирам Add);

2. Качва се DDWRT, за да може да се качи Ubootmod-а (на OpenWRT не можах, защото е само read-only) и се настройва LAN TCP/IP 192.168.1.2 и маска по подразбиране 255.255.255.0;

3. Настройват се от web 192.168.1.1 паролата и от Services се слагат отметки на SSHd и SSH TCP Forwarding;

4. Пуска се (Win+r, Start>Run) telnet 192.168.1.1 и се прави uboot backup с команда:

cat /dev/mtd0 > /tmp/uboot_backup.bin

След което файла се изтегля от /tmp директорията с WinSCP SCP 192.168.1.1 (като пита нещо аз избирам Add);

5. Файла uboot_backup.bin е 128KB и се отваря с HEX едитор (ползвах TinyHexer) и частта от 0x00 до 0x010000 се замества със съдържанието (64KB) на ubootmod-a за wr740n v4. Файла се записва като ubootmod.bin;

6. От telnet се качва ubootmod.bin чрез ftp сървър:

cd /tmp

wget ftp://192.168.1.2/ubootmod.bin

cat /proc/mtd

dev: size erasesize name

mtd0: 00020000 00010000 "RedBoot"

mtd1: 003c0000 00010000 "linux"

mtd2: 002c0000 00010000 "rootfs"

mtd3: 00010000 00010000 "ddwrt"

mtd4: 00010000 00010000 "nvram"

mtd5: 00010000 00010000 "board_config"

mtd6: 00400000 00010000 "fullflash"

mtd7: 00020000 00010000 "fullboot"

mtd write ubootmod.bin RedBoot

reboot

7. Рутера се изключва и се прави схемата на свързване, като chip_select се свързва към работещия чип:

 

703n_upgrade_flash.jpg

Картинката е от тази тема: https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=28343

Аз първо си приготвих нещо като птичи крачета (3 проводника свързани в единия край, който се изолира). След това на чиповете запоих между 1 и 8 pin резистори по 10k. Ето как изглежда моята "бъркотия":

Много голям проблем създават резисторите по 10k около чипа. Както се вижда съм добавил и един, защото го разпоих и изгубих. Това е първия рутер. На втория му развалих контакта за 3 pin и трябваше пак да импровизирам и смених двата "мижави" 10k, за да мога да свържа чипа. На третия рутер само разпоих чипа копирах инфото и после го върнах веднага, да не взема и него да направя "хубав".

8. Рутер-а се включва със задържане на ресет бутона. Броят се 7-8 премигвания на всички светодиоди и се пуска ресет бутона (3 премигвания след които бързо премигване е web update 192.168.1.1). Стартира се Hercules Setup utillity и на UDP се настойва 192.168.1.1 порт 6666, LAN TCP/IP трябва да е 192.168.1.2;

9. Пише се "?" за помощ и да се покаже uboot промпта и се копира съдържанието на чипа в паметта:

cp.b 0x9f000000 0x81000000 0x3effff

10. Прехвърля се кабела за Chip Select на другия чип. Ако е нов няма нужда, но ако е от рутер се изтрива съдържанието му, след което се копира от паметта в чипа и се стартира web интерфейса за firmware update:

erase all

cp.b 0x81000000 0x9f000000 0x3effff

httpd

Може преди това да се настрой MAC адреса на рутера да не е същия като на работещия рутер, но това може да се направи и после с команда: setmac xx:xx:xx:xx:xx:xx. 

11. От web за firmware може да се избира DD-WRT и Gargoyle (OpenWRT), за стоков трябва да се смени uboot със стоков uboot . От art се качва backup-a който направих в началото. Tук много се чудих, защо не работи Wifi и как мога да изкарам art backup-a от OpenWRT, защото след failsafe мога само telnet, а като работи само SSH. Първите два рутера са 4.23, а този последно който купих е 4.27. Та и от там дойде още една чуденка, ама поне разбрах, че се дължи на art.

 

post-1876-0-39600300-1390061718_thumb.jp

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е че нямам нито програматор нито друг AIRGRID

С онова със серииния порт няма ли да излезе нещо ?

Много ти благодаря за помощта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лошото е че нямам нито програматор нито друг AIRGRID

С онова със серииния порт няма ли да излезе нещо ?

Много ти благодаря за помощта.

програматора не е грижа трябва да се намери фулл флаш  няма начин някой от форума да няма или да не може да се свали. Доста флашове съм събрал ама точно такова нямам. пробвай със серийния интерфейс не мога да кажа предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги дайте Full Flash за AIRGRIDM5 HP  ако имате.


Остава въпроса защо баца частично с 5.2 ? Въпреки че вече и webUI - то отказа , и дава артефакти.

 

 

boot.txt

post-627-0-28514400-1390128310_thumb.jpg

running.txt

system.txt

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колеги дайте Full Flash за AIRGRIDM5 HP  ако имате.

Остава въпроса защо баца частично с 5.2 ? Въпреки че вече и webUI - то отказа , и дава артефакти.

това ми прати един младеж  не съм го пробвал би трябвало да е fullflash

Airgrid_M5_HP_0027227B4889_.rar

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега какво следва ? оная процедура дето ми описа ли ? ам трябва да вземам програматор. Препоръчай ми някой .

Благодаря

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега какво следва ? оная процедура дето ми описа ли ? ам трябва да вземам програматор. Препоръчай ми някой .

Благодаря

ами или програматор  или ако може с конзолата да смениш целия флаш.  добрия програматор  е доста кинти.  от кой град си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ботевград. Ще изчакам да видя какво ще се получи с serial-a, пък после ще му мислим.

Ако имаш програматор май е по - добре да ти го изпратя и да го пробваш, срещу заплащане естествено.

Поздрави


btw Имам неработещ NanoBridgeM5 ако може да се ползва неговия флаш или нещо от него , обаче е друга марка и модел.


Проблема РЕШЕН благодарение на pavelkamburov .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ботевград. Ще изчакам да видя какво ще се получи с serial-a, пък после ще му мислим.

Ако имаш програматор май е по - добре да ти го изпратя и да го пробваш, срещу заплащане естествено.

Поздрави

btw Имам неработещ NanoBridgeM5 ако може да се ползва неговия флаш или нещо от него , обаче е друга марка и модел.

Проблема РЕШЕН благодарение на pavelkamburov .

То реално проблем нямаше освен смотан флаш. Това което ми направи Неприятно впечатление  е че флаша е запоен ТОЧНО под дросела на импулсното захранване. Т.е флаша работи малко или много в променливо електрично поле. На времето ни учеха то Технология, че това е груба грешка при проектирането.  Вероятно Ubiquiti са разчитали на добри ферити, факт е обаче че като доближа сондата на осцилоскопа  близо до ферита и лъча се накъдря. Вярно ,че преди 20 години елементната база беше по-калпава, но все си мисля ,че специално при тези модели да се скапва толкова често флаш който има стотици цикли  четене/запис  е именно от това. Флаша не изгаря а просто не се записва и чете правилно. Не че имаме някакъв полезен ход просто  ми беше чудно що става така. И друг пример. Ubiquiti и  Tp-LINk  някой модели са с един и същ чип за мрежата. едните горят другите не. Искам само да кажа ,че много си зависи от конструкцията на устройството, което после се отразява на работата му и съответно на необходиността от съпорт. Всичко което ми разваля рахатлъка не го одобрявам пък ако ще и мерцедеса на wireless-a да е. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване
  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Създай нов...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.